Göçmen kuşların molası Ağrı Dağı çevresinden izlenecek

Kuşların ekim ayında Veca Dağı çevresindeki barhana hareketi takibe alınacak.

Her sene güzün Kuzey Yarımküre’den gelip Cenup Yarımküre’ye kanat çırpan kuşlar, göç rotası üzerindeki Veca Dağı çevresinde ıtlak veriyor.

Iğdır’daki Bulakbaşı ve Karasu ile Veca’daki Doğubayazıt sazlıklarını kullanan kuşlar, bu alanlarda ince kafile yolu öncesinde besleniyor.

Ekim ayının ikinci haftasından itibaren başlaması muhtemel barhana, Iğdır Tabiat Himaye ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü görevlileri, Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞ-MER) Müdürlüğündeki uzmanlar, Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Çandır Hayatı Programı öğrencileri ve gönüllüler aracılığıyla strateji edilecek.

Bu süreçte yapılacak takiple kuşların göç vakitleri, evcil türleri, konaklama süreleri kadar bir nice konuda veri toplanacak.

“Kuşlar yağ depolayarak barhana etmeye başlayacak”

KUŞ-MER Müdürü Emrah Polat, AA muhabirine, mail zamanda bölgede kuşların pahal ayrımsız göç hareketliliğinin olacağını söyledi.

Sulak alanların kuşlar açısından mehabetli olduğuna dikkati çeken Çelik, şöyle konuştu:

“Bu sulak alanlar özellikle kuşlar tevessül etmek amacıyla birçok melez hayvanı üzere koca ekosistemlerden biridir. Kuşlar kafile öncesi sulak alanlara gelip burada yağ depolayarak hazırlıklarına başlıyor. Burada önümüzdeki günlerde bire bir kavuşum olacak, kuşlar yağ depolayarak kafile etmeye başlayacak. Kuşlar burada kumanya ve barınma ihtiyaçlarına değer bulduklarından bölgede derişme gösteriyor.”

Çelik, göç döneminin izleneceğini ve varlıklı verilere ulaşılacağını belirterek, “Bu alanlara sık sık geliyoruz, barhana öncesi birlikte gelgel durumlarına bakarak bu tarafta gözlemlerimizi yoğunlaştıracağız. Henüz önce gördüğümüz ancak barhana döneminde görmediğimiz kuşların notunu alarak daha çok bu kuşların buradan ayrıldığı ya bile domestik türlerin hangileri olduğu daha net benzeri şekilde ortaya çıkma.” diyerek konuştu.Share: