Ekvatorlu darülfünun öğrencisi Bayburt’un kavi şita şartlarına alışmaya çalışıyor

Ekvatorlu üniversite öğrencisi Bayburt’un mukavemetli kış şartlarına alışmaya çalışıyor

BAYBURT – Kar yağışının aktif olduğu, Sibirya soğuklarının iyiden iyiye hissedildiği Bayburt’ta kar bolluğu yaşanıyor. Tün başlayan kar yağışıyla gelişigüzel Bayburt baştan beyaza büründü. Çekicilik sıcaklığının zaman normallerinin üstünde seyretmesi vatandaşlarda susuzluk endişesine bozukluk olurken, aralıklarla yağan ve vadi vadi 30 santimetreyi bulan kar, yüzleri güldürdü. Yağan bellek buzlanması sonucunda ise tün saatlerinde gelgel sıcaklığı nakıs 15 dereceye büyüklüğünde düştü, araçların camları bile buz tuttu.

Bayburt Üniversitesi, İktisadi ve İdari Ulum Fakültesi, Yöntem Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü Türki tedarik sınıfı Öğrencisi olan Afrika kökenli Jacinto Osa Ndong Nchama isimli mektepli ise kar manzarası karşısında hayretliğini gizleyemedi. Tropikal iklime sahip olan ve alev ortalaması 26 adım civarlarında olan Istiva Hattı Ginesi vatandaşı olan Nchama, gelgel sıcaklığının sıfırın altına düştüğü Bayburt’ta it canlı şita şartlarına ve soğuğa alışmaya çalışıyor. Üniversite öğrenimi çekmek üzere Bayburt’un yolunu markajcı Nchama, ilk kez soğukla 5 aydır bulunduğu Bayburt’ta tanıştığını belirterek, ülkesi Eşlek Ginesi’nde soğuk havaların yaşanmadığını söyledi. Tropikal iklimli Istiva Hattı Ginesi’nin çokça hamam olduğunu bildiren Nchama, Bayburt’un çok sevimsiz olduğunu kaydederek, Bayburt’ta yaşamakta bastırık çektiğini vurguladı. “Bayburt çok soğuk, Ekvator’üstelik antipatik namevcut” diye niteleyerek mütekellim Nchama, “Bayburt’ta öğrenciyim, 5 aydır buradayım. Bayburt çok itici olduğu için alışmaya çalışıyorum. Istiva Hattı çok ısıdam, orada hamam haddinden fazla çok, bura buz üzere” sözlerini kullandı.

Bayburtlu Serhat Pekmezci isimli dinç, Bayburt’a kar yağdığını duyunca dinlence için gittiği Trabzon’dan apar topar geldiğini ifade ederek, karlı havanın keyfini Kocaeli’de öğrenci olan ve sömestr tatili üzere memleketi Bayburt’a gelen arkadaşı Özgür Çipo ile ahbapça edip, gezerek çıkardı. Memleketine kar hasretiyle geldiğini vurgulayan Pekmezci, “Çokça şükür Bayburt’a kar yağdı, memleketimize kar hasretiyle geldik. Babamızdan, dedemizden dinlediğimiz kadarıyla eskiden bu büyüklüğünde beş altı kar yağmazmış, çok fazla kar yağarmış. Buna da şükür, biz ev seviyoruz, memleketimizin sunu güzel yanı” dedi.

Sömestr tatili için memleketi Bayburt’a mevrut darülfünun öğrencisi Bağımsız Milletvekili Çıpa ise, kar yağışıyla birlikte kayak sezonunu açacağını ifade ederek Kop Kayak Merkezi’ne okullar açılmadan evvel gideceğini söyledi. Hatır Bayburt’a çok yakıştığını belirten Çipo, “Kar yağışıyla gelişigüzel memleketimiz gayet evire çevire ayrımsız çözme aldı, bembeyaz oldu, adeta gelinliğini giymiş eş havası var. Birlik bire bir havamız var, biz memnunuz şehrimizden. Allah’a şükür havalar dahi evire çevire. Kop Dağına kar yağmış, yakında kayağa gitmeyi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Share: