Depremzedeler Mersin’de konuk ediliyor

Merkezi Kahramanmaraş olan ve 10 ilde tahribata misil açan zelzele zımnında yurtlarını terk eden depremzedelerin aynı kısmı Sazak’e geliyor. Kente gelen depremzedelerin özellikle tahaffuz kalkışmak amacıyla birçok ihtiyacına koşan Mersin Büyükşehir Belediyesi, konaklama alanlarının kopya ve kapasitelerini artırıyor.

Mersin merkezde misafirhane, sıkıntılı, fuar alanı ve konvansiyon yaptığı ara sıra otellerde vatandaşların konaklamasını sağlayıcı Büyükşehir Belediyesi, yapımını tamamladığı Erdemli Halini 3 bin kişinin konaklayabileceği şekilde hazırlıyor. Hazır olan alanlara misafir alınmaya başlanan Efdal Halinin beraberinde içtimai alanlar dahi açılacak.

Anamur’de ise özel tıpkısı firma işyeri binasını 250 kişinin kalabileceği akıllıca benzeri düzlük haline getirerek, 13 Gücük Ay Pazartesi günü konuk kabulüne başlayacak.

Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı alanlarda barınmak isteyen depremzedelerin Mersin Valiliği Peyda Konu Bölüm Müdürlüğünden ‘depremzede belgesi’ alması gerekiyor. Mersin Ağacı’e mevrut depremzedelerin ‘Alo 185’ ve ‘Teksin Mersin Ağacı’ uygulamasından, site dışından ati olanlar ise ‘444 8 185’ten barınma hizmetine muvasala sağlayabiliyor.

“105 sayı işyerinde 3’er modül kaynak var”

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi Erdemli Eş Güdüm Sorumlusu Vedat Uzunbağ, depremzedelerin barınabilecekleri alanlar üzerine emek yapıldığını tabir ederek, “Büyükşehir Uray Başkanımız bile elan tamam ama kullanıma açılmamış Erdemli Sebze Boş Tesislerinin depremzedeler için eğreti barınma yeri olarak kullanılabileceğini düşündü ve üstünde çalışmamızı söyledi. Burada 105 nüsha işyeri var. Bu işyerlerinde insanlarımızın konaklamalarını sağlayacağız. Bu işyerlerimizde değişik üç pasaj basar olmakla beraber; aş damı, cağ, tuvalet, ısıdam suyu dahi amade. Günce ihtiyaçlarını karşılayacakları serbest ayrımsız düzlük var. amma velakin bire bir dümen odası, dalavere binamız var. İdare binamızda da ayrımlı ebatlarda odalar var, konferans salonları var. Burada konaklayan insanlarımıza, konuşma salonlarında her yaş kategorisine göre ruh bilimsel bindi vereceğiz, konferanslar vereceğiz” dedi.

“Oylumlu olan onları evlerinde gibi tayin etmek”

Efdal Fos içerisinde insanların, yaşadıkları felaketi biraz üstelik olsa unutabilmelerini keşfetmek adına sosyal alanlar oluşturduklarını kaydeden Uzunbağ, “Voleybol sahası, basket sahası, mini ayak topu sahası, yavru oyun parkı, insanların sosyalleşebilecek kafeteryalar oluşturuyoruz. Depremzedeler buraya geldiğinde aynı yere atılmış, itilmiş, kaderiyle birlikte mevdu ayrımsız halde olmayacak. Burada Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesinin onlar için sunduğu çok güzelce imkanlardan faydalanacaklar. Kocaman olan onları evlerinde kabilinden belli etmek. Bu travmadan onları yönetmek. Hep amacımız bu” diye niteleyerek konuştu.

“3 bin kişiyi misafir edebileceğiz”

Uzunbağ, alanın kapasitesi karşı dahi hikmet vererek, “Tığ burada insanları çok sıkıştırmadan, yaklaşık 3 bin kişiyi konuk edebileceğiz. 3 bin hayat diyorum ego amma esasen dahi inşallah bu sayıya gerekseme olanaksız. Kapasiteyi artırabilecek gücümüz var. Çünkü alanımız serencam adım degaje. Altyapısı amade; kanalizasyonu, içme suyu, elektriği hiçbir sıkıntısı bulunmayan, ısınmada sorunlar mümteni. Tığ burada insanlara Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesinin ve Akdeniz’in sıcak insanlarının ısıdam kolunu açmış ve konuk etmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

En mehabetli desteklerden biri bile psikolojik bindi

Depremzedelerin, alelhusus de çocukların yaşadığı çekinmek, kor ve stresi az buçuk de olsa atabilmelerinin önemi üzerinde duran Büyükşehir Belediyesi, bütün barınma alanlarında ruh bilimci, PDR uzmanı ve bala iş uzmanları ile psikolojik bindi sağlıyor. Cümle tahaffuz alanlarında esenlik ekibi bile bulunduran Büyükşehir Belediyesi, beklenen durumlara cebin önlem alıyor. – MERSİN

Share: