Dayanabilen yolları bu kez melez hayvanları amacıyla aştılar

Dayanıklı yolları bu öğün karışık hayvanları üzere aştılar

Gümüşhane’bile off-road kulübü sporcuları 2 bin 300 metre rakımlı karla ciltli zirvelere çandır hayvanları için sırlar, kuşlar için buğday bıraktı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’de off-road kulübü sporcuları normal araçların ulaşamayacağı noktalara toprak araçları ile çıkarak karışık hayvanları amacıyla yem çalışması yaptı.

Yaban hayvanlarının tagaddi ihtiyaçlarının karşılanması için Türkiye’deki off-road camiası süresince başlatılan saha kıraat çalışması kapsamında Kayseri, Kalabalık, Tokat kulüplerinin arkası sıra Gümüşhane Off-Road Kulübü da etkinliğini yaptı ve Çarşamba Off-Road Kulübüne meydan okudu.

Torul ilçesine sınırlı Kocadal köyünden Tersun Dağı zirvelerine orman ortamında karlı ciltli yolları aşarak revan sporcular kimi zaman arızalanan araçlarını kişi imkanlarıyla yaparak yollarına devam etti.

Huy Dulda ve Milli Parklar Idarehane Müdürü İlbeyi Ziyalı ve İl Itimat Müdürlüğü bünyesinde kurulan Kasaba, Doğa ve Hayvanları Himaye Polisliği Sektör Amirliği görevlilerinin dahi katıldığı programda ara sıra sis, kimi vakit devir, zaman zaman da kar yağışı altında 2 bin 300 metre rakımlı noktaya arazili araçlarıyla it canlı yolları aşarak vasıl sporcular araçlarında taşıdıkları ot ve ekmekleri çandır hayvanları için, buğdayları de kuşlar amacıyla zirvedeki akla yatkın noktalara bıraktı.

Ağır şita şartlarında normal araçların ulaşamayacağı zirveye vasıl ve aynı ahir hedefi el merkezinde 60 kedilik pisik evleri beğenmek namına belirleyen GÜMOFF üyesi sporcular ağızotu çalışmasının peşi sıra karla ciltli zirvelerde off-road yaptı.

“Yemlerin akıllıcasına noktalara ve akilane hayvanlara ulaşabilmesi üzere mezun kurumlarla alay malay debi ediyoruz”

Gümüşhane Off-Road Kulübü Motosiklet ve Tabiat Sporları Derneği olarak Tersun Dağı bölgesinde çandır hayvanlarına yemleme artırmak amacıyla ulaştıklarını kaydeden kulüp başbuğ yardımcısı Alper Akçay, “Türkiye’deki offroad kulüplerinin Kayseri’dahi başlattığı, Ordu ve Tokat ilinde bitmeme fail ve dördüncü ayağı Gümüşhane’ye uzanan doğadaki hayvanları besleme, içtimai farkındalık oluşturabilme kayran kıraat kampanyası kapsamında tığ da Gümüşhane namına şu an 2 bin 300 rakımda kâin Tersun Dağı bölgesinin çöz kesimlerindeyiz. Buraya vurmak gerçekten haddinden fazla print oldu. Araçlarımız bu güçlü posta koşullarına kuvvetli ve ekibimizin dahi istekli olmasıyla buraya büyüklüğünde ulaştık. Tabiat Esirgeme ve Milli Parklar İl Müdürlüğümüz, Inanma Teşkilatımızın HAYDİ birimiyle buradayız. Bu yemlemeleri biz heveskâr bindi alarak doğru noktalara ve akıllıca hayvanlara ulaşabilmesi üzere bu birimlerle bu arada akım ediyoruz. Doğadaki hayvanlara faydalı olmak isterken izinli birimlerden bindi almanız geçişsiz ki bu eşkâl organizasyonları yapıyorken faydadan haddinden fazla zararınız dokunmasın” dedi.

“Bu doğada bu sporu yaparken doğada aktif bu canlılara da gerekli özeni ve hassasiyeti gösteriyoruz”

GÜMOFF kendisine Çarşamba Off-Road kulübüne meydan okuduklarını rapor fail Akçay, “Gümüşhane offroad kulübü adına kurulduğumuzdan beri birçok içtimai rehavet projesi gerçekleştirdik. Arkalama kampanyaları, Ramazan yardımları kadar. Offroad doğayla yapılan tıpkı spor. Huy harici yapabileceğimiz tıpkısı spor değil. Pek koşullarda yapılan tıpkısı spor. Bu doğada bu sporu yapıyorken birlikte doğada ateş parçası bu canlılara zaruri özeni ve zaruri hassasiyeti göstererek bunları düşünmemiz geçişsiz. Kulüp namına bu farkındalık oluşturabilmek için bu hafta da bu etkinliğimizi yaptık. Bundan ahir süreçte de etkinliklerimiz olacaktır” diye konuştu.

“60 pisik üzere kedi barınağı yaptırıyoruz”

Pakt Başkanı Recep Mecnunca ise GÜMOFF olarak saha okumalara cebin Tersun Dağının zirvelerine haddinden fazla nazik zorluklarla ulaştıklarını belirterek, “Bu haftaki programımız aşılanmamış hayvanlarını yemlemekti, görevimizi tamamladık. Sadece doğadaki aşılanmamış hayvanları değil, şehirdeki çıkmaz hayvanlarını de fikren benzeri ahir programımızı şehirdeki kediler üzere 60 kedi için pisik barınağı yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Şita boyunca efdal köylere giderken ağızotu bırakacağız, abla bırakacağız, paketlemek bırakacağız”

Etkinliğe katılan sporculardan Cengiz Karasapan bile “Zorluklarla geldik. Üzerimize düşeni yaptığımıza inanıyoruz. Bu burada bitmedi. Tecezzi edilmiş yahut nüfusu azalmış köylerde artan köpekleri, kedileri, kar cihetiyle faziletkâr köylere giderken ağızotu, abla, savmak bırakacağız. Gümüşhane’birlikte pisik evleri eksikti. Biz ona de umum attık ve 60 kedilik pisik evleri yaptırıyoruz. İnşallah haftaya de onları koyacağız. Doğayı seviyoruz, doğada olmaktan mutluyuz” dedi.

“Yiyoruz içiyoruz, eğleniyoruz amma doğadaki hayvanlarımız da unutmayalım”

Tıpkısı gayrı sportmen Mantalite Arslan da “Zaman melez hayvanlarını yemlemeye geldik. Özge kulüpler bu konuda bize yer okumuşlardı. Biz dahi buradan Çarşamba kulübüne düz okuduk. İnşallah onlar da gerekeni yaparlar. Normal tıpkı aracın buraya çıkma şansı bulunmayan. Biz de bu arabalar filhakika güçlendirerek buralara çıkıyoruz. Lastiği olsun, yükseltmeleri olsun baskı yollardan geldik buraya. Niteliksiz yollardan buralara gelmedik. Topluma şurası göstermek istiyorum: Yiyoruz içiyoruz, eğleniyoruz amma doğadaki hayvanlarımız birlikte unutmayalım” diyerek konuştu.

Share: