“Çök uyum tutun”u kavisli anladı, yaptığını öz birlikte anlamlandıramadı

Çankırı’de planlı “çök kaşkariko tutun” tatbikatında bire bir genç, kafasının konusunda kaldırdığı sandalyenin altında korunmaya çalıştı. Çevresindekilerinin uyarısı ile durumu ayırt fail gencin masanın altına saklanmaya çalıştığı anlar kameraya yansıdı.

Türkiye geneli ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), 12 Son Teşrin 1999 Düzce Depremi’nin sene dönümü zımnında saat 18.57’birlikte “çök alengir tutun” tatbikatı Çankırı’birlikte dahi gerçekleştirildi. Ayrımsız ahzüita merkezinde planlı tatbikatta aşındırmak yiyen vatandaşlar senaryo gereği depremde hanay kurtarma aracı bir yöntem olan “çök, rejim, tutun” hareketini yaptı. Vatandaşlar elan sonraları AVM’den boşaltma edildi. Tatbikatın arkası sıra ekipler, stantlarda vatandaşları bilgilendirdi. Ayrıca, tatbikat sırasında depremlerde hayatını kaybedenler için dua edildi.

Komutu kavisli anlayan gencin ilginç anları kameraya yansıdı

Tatbikat sırasında bir gencin yaptığı enteresan hareket kameraya yansıdı. Talimatları yanlış anlayan zinde, oturduğu sandalyeyi havaya kaldırdı. Başının üzerindeki sandalye ile depremden korunmaya çalışan taze, yanındakilerin uyarısı ile durumu ayırt etti. Henüz bilahare sandalyeyi bırakan taze, masanın altına saklanmaya çalıştı. O anlar ise kameraya yansıdı.

“Kurumsal kendisine bizim çalışmalarımız bitmeme ediyor, ferdî adına da vatandaşlarımızın bize destek olması lazım”

Yapılan tatbikatla ait vukuf veren Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Bu tatbikatın zaman yapılması ve saat 18.57’birlikte yapılmasının sebebi, Düzce Depremi’nin sene dönümünün bugün olması. Düzce Depremi ve ayrıksı depremlerde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Cenabıhak’tan yağmur diliyor, Tanrı bire bir daha hakeza tıpkı yer sarsıntısı yaşatmasın diyorum. Bu yıl hareket tatbikat yılı, Bakanlığımız ve AFAD Başkanlığımızın kısık bir gayreti var. Geçtiğimiz hafta Kur’an kurslarımız ve yurtlarımızda manevra yaptık. Bugün üstelik AVM’deyiz. İnsanlarımızın kısık olduğu tıpkısı noktadayız. Burada tatbikatımızı gerçekleştirdik, yıl boyunca de devam edecek. Bizim afetlere hem bireysel hem da kurumsal kendisine amade olmalıyız. Kurumsal yerine bizim çalışmalarımız bitmeme ediyor, ferdî namına birlikte vatandaşlarımızın bize bindi olması lazım” dedi. – ÇANKIRI

Share: