CHP’li Gürer; 5 Dakikada 22 Soru Sordu.

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer; Tarım Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’ndaki konuşmasında, 5 dakikada 22 soru sordu. Encümen Başkanı Cevdet Yılmaz, “Ego bile olsam, Ömer Fethi Bey’e ‘Bu beş zaman için bile kaç modül soru sordunuz?’ diyerek benzeri soru sorardım; epeyi istifham sordu” dedi.

Tarım Bakanlığı’nın 2023 bütçe teklifinin, TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sürüyor. CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, komisyonda, 5 dakikalık konuşmasına 22 istifham sığdırdı.

Alt Kurul Başkanı Cevdet Yılmaz de Gürer’in soruları karşısında, “Ego üstelik olsam Ömer Fethi Bey’e ‘Bu ilkokul an üzere bile kaç pare istifham sordunuz?’ diye bir istifham sorardım; bunca soru sordu” dedi. CHP’li Gürer, konuşmasında şunları söyledi:

“Eş sonrası servis hizmetleriyle ait durumu sizlerle ısınmak istiyorum Sayın Vekil. Tüketici haklarıyla ilişik yaşadığım örnekle işe başlayayım. 130 bin kilometre turbo ve parçacık filtresi değişimi 100 bin lira tutuyor, bu tamir parasına ülkemizde araba alınırdı. Bitiren hakem heyetine başvurdum, 30 bin liranın üzerindekilere bakamadıklarını belirttiler, yeryüzü azından bunları güncelleyin. Tüketici vesile muayene ücreti da 500 lirayı aşmış durumda, geciktikçe dünyalık yazmaktadır. Çevirgeç susturucu ölçüm istikşaf ücreti da benzeri zaman sürmekte, 110 lira yazmaktadır. Çevirici, mevkut istikşaf ücreti dışında mezun servis bakıma girince bakımı 10 bin lirayı bulmaktadır. Sigortalar, gidiş geliş sigortaları eklenince komütatör sürücülerini darmadağın etmektedir. Zorunlu şartlar dışında açar bakımı birlikte yapılmaz oldu. Eş sonrası servis hizmetleri mütemmim üzere bütün hesaplı darbeye dönüştü ve anbean ülkemizde kazaların tıpkısı nedenini dahi bunlar oluşturmaktadır. Benzeri teftiş ve engelleme sebep namevcut ve bu proses seyrediliyorsa -girmek kim- artışlar Bakanlıkça dahi doğal mı karşılanıyor?

Sayın Vekil, birçok kooperatif arıtma halindedir? Kooperatif üyelerinin haklarını kim koruyacaktır? Bu alan tamam ayrımsız bataklıktır ve kooperatif adalet sahibi üyeleri himayesiz durumdadır.

Sayın Bakan, ‘Turquality’ Türk imajı oluşturulması ve yerleştirilmesi amacıyla oluşturulmuş geçmiş ve yegâne marka bindi programı adına açıklanmıştı. 2006 yılında başladı. Bu süreçte desteklenen Türk şirketlerinin bazıları ecnebi mevki şirketlerine satıldı. Böylecene, ortaklık, Türk şirketi olmaktan çıktı. Ancak Türk markası olmaktan çıkan ürün üzere desteğin bitmeme ettiği Sayıştay raporlarına yansıdı. Istifham münhal: Türk firması iken bindi alıp ecnebi şirkete satılan Türk markası yaratmak amacıyla sunulan bütün destek tutarı nedir? Ecnebi ülke eliyle satın alınan kaç şirkete bellik bindi ödemesi sürdürülmüş, hangi büyüklüğünde destek ödemesi yapılmıştır? Yabancı mutluluk tarafından satın alınan kaç şirkete marka bindi ödemesi sürdürülmüş, hangi kadar destek ödemesi yapılmıştır?

Yabancı devlet şirketi çokluk hissesine topluluk evet da satın aldığı Türk şirketin marka desteğinden yararlanan ecnebi talih şirketi sayısı ve yararlandığı toplanmış hacim bugüne büyüklüğünde nedir?

Ecnebi talih şirketlerine satılan Türk şirketleri ürünleri benzeri zamanda Türk firması ürünleri için rakip olduğuna göre, bu bağlamda verilen desteklerin kavrayışsız alınması söz konusu mudur?

Sayın Icra Vekili, tedarik programlarının yoğunlaşması, olmamış bap seçmek isterken gâh firmaların ev dışında dolandırılması kamuoyuna yansıdı. Meydan ortalaması altında değer taahhüdü üstüne anlaşılan özellikle gâh Çin firmaları, evvelce ifa yahut öndelik verip dolandırılan kaç firma başvurusu alınmıştır?

“50 KİŞİDEN ÇOK İŞÇİ ÇALIŞTIRAN TİCARİ İŞLETME SAYISI KAÇTIR?”

Ülkemizde etken ruh gösteren toplanmış kaç tecim şirketi ve ticari işletme bulunmaktadır? Akıbet beş yılda kapanan işletme sayısı kaçtır? Ülkemizde 50 kişiden fazla iştirakçi çalıştıran ticari pres sayısı ne kadardır?  Daraç dışından ithal getirilen ürünlerin kaçının ülkemizde ithalatına izin verilmeyerek iade edilmiştir?  Ülkemizde 2022 yılında birçok enerjik hayvan ithalatı gerçekleşmiştir? Lop ya birlikte karkas cilt ithalatı nedir? 2022 yılında ne kadar günâşık ham hasım, buğday ve rüşvet ithal edilmiştir? Yer açığı bulunan 21 üründen 2022 yılında yapılan ithalat nedir?

Marketlere kartel cezası kesintisi yaptınız, meydan kontrolü diyerek piyasaya sundunuz ama erkin ortalık ekonomisinde marketlere gidip dahi eşit yönünden ukubet yazmanız mümkün değil. Bu durumda ‘kartel cezası’ adı altında aynı ukubet geliştiriyorsunuz, kamuoyuna birlikte başıboş meydan ekonomisinde fiyatlar amacıyla ukubet yazılacağını sebep açıklamıyorsunuz? Çünkü Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikalarının fiyatlandırmasında ‘Özelleşen fabrikaların fiyatlarına müdahale edilemez’ diye bap konulmuş. Bu durumda, onların azade piyasaya istediği fiyatla iz satması, raftaki fiyata sizin engelleme etmenizin çokça gerçekçi tıpkı vakıa olmadığını düşünüyorum.

“NEDEN BUNLARI VERMEKTEN İMTİNA EDİYORSUNUZ?”

Bunun birlikte biraz evvel belirttiğim gibi, daha önceki en açığı mevcut ürünlerle ilgilendiren istifham önergeleri veriyoruz, TÜİK’i adres gösteriyorsunuz, oysaki TÜİK’te aktüel veriler yok yani 2022 yılının geçmiş on ayında ne büyüklüğünde yapıt geldiğini sorduğumuzda o güncel veriler yansımıyor, sonuçta onlar de sizden, bakanlıklardan bu bilgileri alıyorlar. Bozukluk bunları vermekten irkinti ediyorsunuz? Kamuoyunun akıllıcasına bilgilenmesi geçişsiz, akıllıcasına bilgelik olduğu devir da onunla ilgilendiren istimara yapılabilir. Örneğin, Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ne kadar işaret geliyor? 6 bin 700 liradan gelen buğday 4 bin 200 liradan sanayiciye veriliyor.

‘Sanayici elverişsiz dışına un ve makarna sattı’ diye niteleyerek bununla övünüyorsunuz. Buradaki kamu zararını bu ihracattan düşüyor musunuz? Arazi Mahsulleri Ofisi bu bağlamda uymazlık ederken çiftçiye gerekli desteği vermiyor. Gübreyi de sonsuz ithal edeceğiz, illet buğdaya yapılan sübvanse gübreye yapılmıyor? Üreticiler bu konuda hastalık desteklenmiyor? Ticaret anlamında ev dışına gönderilen ürünlerden ne kadarı bile geriye geldi? Bunları dahi açıklarsanız mutlu oluruz.”

Share: