ÇAKÜ ile Özbekistan Ulum Akademisi Zaman Enstitüsü arasında işbirliği

Özbekistan Ulum Akademisi Çağ Enstitüsü ile Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

ÇAKÜ’den yapılan bağlanmış açıklamada, Özbekistan Ulum Akademisi Sıra Enstitüsü Başkanı Prof. Azamat Aydın ve ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Ekinci marifetiyle imzalanan protokolün yer bir iki 1 sene süreyle öğrencilerin Özbekistan yahut Türkiye’de eğitim görmesinin yanı sıra iki üniversite beyninde düzenlenecek konuşma, sempozyum ve açık oturum kabilinden pek çok projeyi kapsadığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer sunulan Rektör Çiftçi, “Serencam yıllarda her an mütezayit Türkiye -Özbekistan arasındaki konuşu ve kültürel işbirliğinin, eğitim bilimi işbirliğine de yansımasını önemsiyoruz. Bu doğrultuda ilerleyen dönemlerde birlikte gelişigüzel etkinlikler gerçekleştirmek, sempozyumlar fora etmek ve düğme ziyaretleri çoğaltmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Prof. Ziya da Özbekistan ve özge Türk devletlerinin dilinin kökende aynı olmasına karşın anlaşabilmek için tercümana gerekseme duyulduğunu, bunun üzücü bire bir kapsam olduğunu aktardı.

Nur, Rektör Rençper’ye İstanbul Taksim’birlikte gerçekleşen yıldırı saldırısı üzere saksı sağlığı ve eski olsun dileklerini birlikte iletti.

Share: