Burdur gündem haberi: Çavdır İmam Hüseyin Cemevi’nin temeli törenle atıldı

Burdur’un Çavdır ilçesinde Çavdır İmam Hüseyin Cemevi’nin anne atma töreni gerçekleştirildi.

Cemevleri Temel Atma ve Küşat Töreni kapsamında düzenlenen törende mütekellim Ilbay Mürtefi Arslantaş, Neşet Ertaş’ın “Nerede aynı ırlamak söyleyen varsa gidin yanına oturun. Yara insanların türküleri yoktur.” sözünü hatırlatarak, saz çalıp deyiş söyleyen insandan şer gelmeyeceğini söyledi.

Hiçbir insanın doğduğu coğrafyayı, yaşadığı ülkeyi, süresince yetiştiği aileyi seçme imkanına topluluk olmadığını tamlayan Arslantaş, tamlık bu özelliklerin üstün aynı başıboş iradesiyle taksim ve takdir olunduğunu anlattı.

Arslantaş, Hucurat Suresi’nin 13. ayetinde “Ulan insanlar! Filhakika biz sizi bir erkek ve benzeri kadından yarattık ve birbirinizi tanıyıp kaynaşasınız diyerek sizi milletlere ve kabilelere ayırdık.” denildiğini anımsatarak, bu ilahi nizamın maksadının insanların birbirleriyle kaynaşmasını kolaylaştırmak kendisine açıklandığını söyledi.

Atalarının farklılıkları işve kabul etmeyi bildiğini vurgulayan Arslantaş, şöyle konuştu:

“Birlikten doğan kuvveti makul yöneterek cihana tertibat vermişlerdi. Bizlere sakıt, atalarımızın ölüme yer okuyarak kazandığı bu topraklara ayrımsız beraberlik ruhuyla erbap çıkmaktır. Ense niyetleriyle birliğimize, dirliğimize halel getirmeye uğraşanlara direnim hazar, varlık, zenginlik ve güven süresince yaşamaktır. Birbirimize alın sevgi geçindirmek gelişigüzel birimizin boynuna borçtur. Bu ülkenin beherglas ferdi, kültürünü ve inancını özgürcesine yaşayarak geleceğe umutla bakabilmelidir. Umuyorum ki temelini kovmak için toplandığımız hars evimiz, nice semahlara, muhabbet, doktrin, yoldaşlık, birikim, dardan inzal, lokma üzere birçok cemlere bina olacak. Alevi kardeşlerimizin gönül dünyalarını zenginleştirecektir.”

Törene SELIM Öğür Burdur milletvekilleri Küçümseme Özçelik ile Yasin Gaye, Ilçebay Mustafa Gövercin, Belediye Reisi Süleyman Kayacan, Alevi dedeleri, siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: