Bozuk CHP İzmir Saylav Süleyman Zinde, Hayatını Kaybetti

Bozuk CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı ve bozuk İzmir Milletvekili Süleyman Dinç, Bursa’da tedavi gördüğü hastanede, 79 yaşında yaşamını yitirdi.

Sakat CHP Cahillik Kolları Genel Başkanı ve eski CHP İzmir Milletvekili Süleyman Zinde, zaman 79 yaşında hayatını kaybetti. Bursa’da otama gördüğü hastanede hayata gözlerini yuman Süleyman Taze’in hayatını kaybettiğini CHP Umumi Komutan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ve CHP Sivas Mebus Ulaş Karasu duyurdu.

CHP Sivas Mebus Ulaş Karasu, şu mesajı paylaştı:

“Partimizin efsane Cahillik Kolları Umumi Başkanı, İzmir Mebus Süleyman Canlı ağabeyimizin vefatını iri tıpkısı mahzunane öğrendim. Tarihimizin genişlik metanetli dönemlerinde bile doğruda durmuş büyük aynı mücadele ve düşün insanını kaybettik. Ailesinin ve örgütümüzün başı sağolsun.”

CHP’li isimlerin içtimai medyadan paylaştığı mesajlar şöyle:

CHP Genel Başbuğ Başdanışmanı ve İzmir Saylav Tuncay Özkan: “İzmir sakat milletvekilimiz, Süleyman Genç ağa dahi göçmüş bu alemden. Canım ağabeyim, yoldaşı olmakla çekicilik duyduğum eş. Tanrı rahmet eylesin. CHP nazik ailemizin başı sağolsun. Sevenlerine, ailesine çıdam diliyorum.”

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer: “Partimizin söylence Cahillik Kolları Genel Başkanı ve İzmir bozuk milletvekilimiz Süleyman Zihayat’i kaybetmenin koyu hüznü içerisindeyim. Namına Tanrı’tan yağmur, ailesine, sevdiklerine ve partimize başsağlığı diliyorum.”

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel: “1963 yılında başladığı hürriyet ve sol mücadelesiyle unutulmayacak esame arasına giren, toyluk kolları umumi başkanlığımızı ve İzmir milletvekilliğimizi yapmış Süleyman Canlı’i kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Namına Allah’tan rahmet,ailesine ve örgütümüze başsağlığı diliyorum.”

CHP İzmir Saylav Atila Sertel: “1970’li yılların efsane isimlerinden, Süleyman Zinde milletvekilimizin ebedî uyku ettiğini nazik benzeri çeki ile öğrendim. Geriye azametli benzeri esbak ve kitaplarını bıraktı. Eşi ve yakınlarına Cumhuriyet Altını Halk Partisi ailesine başsağlığı diliyorum.”

SÜLEYMAN GAILESIZ KİMDİR?

Süleyman Tüvana, 1944 yılında Rize İkizdere’dahi doğdu. İlk ve mutedil öğrenimini İkizdere ve Samsun’da tamamladı. Daha sonra Erzincan Askeri Lisesi’ne girdi. Askeri lise sonrası 1961 yılında esmer harp okuluna girdi. 20-21 Mayıs olayları sonucu bütün okul öğrencileri üzere 1963’dahi Savaş Okulu’ndan çıkarıldı. Kendilerine maruf hakla ayrımsız yıl İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde eğitime başladı. Mektepli örgütlerinde etken çalım oynadı ve mütenevvi görevlerde bulundu. 1965 yılında Türkiye Milli Tilmiz Federasyonu’nun Eğe Nahiye Temsilciliği ve CHP İzmir İl Deneyimsizlik Kolları Başkanlığını yaptı. 1968 yılında İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden çıkışlı oldu.

1970 Mart ayında CHP Bilgisizlik Kolları Genel Başkanlığı’na atandı. 2-3 Orak Ayı 1970 tarihinde yapılan CHP Bilgisizlik Kolları 6. Kurultayı’nda yeniden Gençlik Kolları Umumi Başkanlığı’na seçildi. 1972 yılında yapılan CHP 21. Yalınç Kurultayı’nda ise Öğür Meclisi’ne girdi. 1973 yılında İzmir Saylav namına meclise girdi. CHP içerİsinde o dönemin sol kanadın önde gelen isimlerinden oldu. 1968 kuşağının alemdar isimlerinden Süleyman Genç, 1977 yılında yapılan seçimlerde ikinci el İzmir Mebus yerine meclise girdi. Genç’in Ankara’daki evi 6 Aile 1978’birlikte bombalandı 12 Eylül 1980 askeri darbesinde 1 kamer mevkuf kaldı. Politika yasağı getirildi. 1983’bile yöntem yaptığı gerekçesiyle gine gözaltına alındı, Zincirbozan’da 3 kamer vakfedilmiş kaldı. Süleyman Tüvana politik hayatı süresince dört kitap yazmıştır.

Kitapları;

1970 Türkiye’nin Yapısal Analizi,

12 Mart’a Elbette Gelindi

Bıçağın Sırtındaki Türkiye, CIA-MİT/ Kontrgerilla.

Kuşatılan Azamet Türkiye, Esrar-Mafya Yerel Egemenler’dir.”

Share: