Bayburtlu besiciler ahırlarındaki hayvanlarını depremzedeler amacıyla bağışlıyor

Bayburtlu çiftçiler ve besiciler zelzele bölgesindeki vatandaşlara müzaheret etmek yerine ahırdaki hayvanlarını ödül yazmak üzere satılığa çıkardılar. Bayburt’ta vatandaşların seferber olduğu bindi kampanyasına bir nice köyden ve mahalleden besici, şişman ve küçükbaş hayvanlarını bağışlayarak katkıda bulundu.

Toplam 61 hayvanın bağışlandığı arkalama kampanyasında 8 kocabaş, 30 küçükbaş, 6 düve, 5 aksi, 5 kucak, 2 tosun, 2 dana, 2 çalıştırıcı ve 1 buzağı besiciler yoluyla Bayburt İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’ne satılıp, parasının yer sarsıntısı bölgesine gönderilmesi için tasdik edildi. Depremdeki yıkımın haddinden fazla büyük olduğunu, bu yıkımın devletin öncülüğünde milletçe halk ele onarılacağını belirten besiciler, Bayburt halkının desteğini en son düzeyde verdiğini söylediler.

Eymür köyü muhtarı Kesat Boncuk’un 5 küçükbaş ve 1 büyükbaş bağışıyla başlatmış olduğu kampanyaya başka besicilerde katılarak destek vermeye başladılar. 6 hayvanın bağış yapıldığı müzaheret kampanyasında duyar besicilerin katılımlarıyla hediye yapılan efsanevi sayısı bir anda 61’e yükseldi ve bağışlar ivinti kesmeden bitmeme ediyor.

Çamdere köyü besicilerinden Fahrettin Kavcıoğlu, 1 düve bağışlayarak depremzedelere bindi oldu. Kat Sayı teşekkül girmek adına hakeza aynı katkıda bulunduğunu söyleyen Kavcıoğlu, bu katkının Bayburt genelindeki besicilere yayılarak büyüyeceğini belirterek, “Bayburt bu çeşit konularda gösterdiği duyarlılıkla bilinir. Ben inanıyorum kim besicilerimiz böyle benzeri şeyi seve seve yaparlar. Cenabıhak devletimizin, milletimizin yardımcısı olsun” dedi.

Öte yandan Bayburt Tarım ve Orman Müdürlüğü da besici ve çiftçilerin yardımlarını sosyal medya üzerinden duyurarak, besicilere yansımak isteyen vatandaşlar amacıyla bağışta kâin vatandaşların bağlantı numaralarını, hayvanların bilgilerini paylaştı.

Bununla birlikte Bayburt Tarım ve Orman Müdürlüğü, depremzede bölge halkının aldatmak, su ihtiyaçlarını karşılayabilmek hesabına bakanlığın koordinesinde direktörlük kendisine ‘Bir Zaman Ol’ kampanyası başlattıklarını duyurarak, umum çiftçileri Bayburt Tarım ve Orman Müdürlüğüne destek vermeye nida etti. – BAYBURT

Share: