BAKAN VARANK AVRUPA’NIN GİRİŞİMCİLİKTE IŞILTILI YILDIZI TÜRKİYE OLMUŞTUR

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Sürdürülebilir Sosyoekonomik Neva İçin Girişimcilik Kapasitesinin Geliştirilmesi (ENHANCER) Projesi’ sertifika töreninde konuştu. Icra Vekili Varank Hamdolsun zaman Avrupa’nın girişimcilikte ışıldak yıldızı Türkiye olmuştur. Pekâlâ ‘ENHANCER Projesi’ da lüzumlu hedefleri, gerek bütçesi ile Türkiye’nin ivmelenmesine şişman yardım sağlıyor dedi.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, ‘Sürdürülebilir Sosyoekonomik Neva İçin Girişimcilik Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi’nden (ENHANCER) destek ve hibe almaya türe kazanan projelerin tanıtıldığı şehadetname törenine katıldı. Törende, AKARSU Genişleme ve Komşuluk Konseyi Komiseri Oliver Varheyli ve Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank müşavere gerçekleştirdi.

‘GAZA BASTIK DERSEK HERHALDE ABARTMIŞ OLMAYIZ’

Türkiye’nin AB ile yaklaşık 60 almanak tıpkı iştirak ve iş birliği içre olduğunu belirten Vekil Varank, Türkiye KEZ Mali işbirliği süreci kapsamında başlattığımız rekabetçi sektörler programında özellikle son dönemde gaza bastık dersek, herhalde abartmış olmayız. Ardı ardına proje açılışları yaptığımız bereketli tıpkı dönemden geçiyoruz. en son iki hafta evvel İstanbul Ticaret Odası Endüstriyel Dizayn ve Prototipleme Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdik. Temennimiz Avrupa Birliği ile Kompetitif Sektörler Programı’nda yakaladığımız etkin işbirliğinin ENHANCER Projesi’nde da devam edebilmesi. 2020 yılında uygulamaya başlanan proje girişimcilik kapasitesinin iyileştirilmesi noktasında mehabetli benzeri misyona sahip. 2023 yılının sonuna büyüklüğünde bitmeme edecek proje ile girişimcilik ve istihdam imkanları iyileştirilecek ve Türkiye’deki girişimcilik kültürüne katkıda bulunulacak dedi.

‘117 PROJEYE YAKLAŞIK 11 MİLYON EURO HAKIKAT TAHSİS EDİLDİ’

Projenin göçmen yoğunluğundan etkilenen 11 ilde uygulandığını rapor eden Varank, 32.5 milyon Euro bütçesi olan ve İstanbul, Gaziantep, Adana, Mersin Ağacı, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Kayseri, Şanlıurfa ve Hatay’birlikte geçerli proje kapsamında 5 ayrımlı yardım programı ilan edildi. 117 projeye tahminî 11 milyon Euro asil tahsis edildi şeklinde konuştu.

‘AVRUPANIN GİRİŞİMCİLİKTE IŞILTILI YILDIZI TÜRKİYE OLMUŞTUR’

Proje hakkında memnuniyetini dile getiren Varank Hamdolsun zaman Avrupa’nın girişimcilikte projektör yıldızı Türkiye olmuştur. Bittabi ‘Sürdürülebilir Sosyoekonomik Ahenk İçin Girişimcilik Kapasitesinin İyileştirilmesi’ yani ‘ENHANCER’ da gerek hedefleri icap bütçesi ile Türkiye’nin ivmelenmesine iri katkı sağlıyor. Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı adına bugüne kadar yapılan yatırımları kıvançla strateji ediyoruz diyerek konuştu.

Vekil Varank ve Komiser Varheyli, kalburüstü bulunan projelere sertifikalarını ikram etti. Şişman foto çekiminin arkası sıra Bakan Mustafa Varank merasim alanından ayrıldı. KEZ Finansal Arkalama Fonu finansörlüğünde yürütülen proje, Türkiye’de Uluslararası Barhana Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) vasıtasıyla organize ediliyor. 2023 yılına büyüklüğünde sürecek proje ile Türkiye’de girişimciliğe bindi verilmesi ve maddesel kaynaklarının artırılması hedefleniyor. Proje kapsamında Türk ve Suriyeli girişimcilerin projelerine teberru ve bindi veriliyor.

Share: