ABD’deki STK’ler, depremzedelere müzaheret için seferber oldu

NEW KUL’deki sivil toplum örgütleri ile değişik kuruluşlar, Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen depremlerle ait müzaheret çalışmaları yürütüyor.

Türkiye Iyilikseverlik Fonları (TPF), Zakat Vakfı (ZF), ÇAKER İslami Yardım (IRU), Hasene Arsıulusal Arkalama Örgütü kabil kuruluşlar sosyal medya ve resmi siteleri üzerinden yardım çağrısı yaparken, Türk ve Mutekit toplumları içinden ferdî ve gruplar halinde yapılan yardım çalışmaları de dikkati çekti.

Ülkedeki Mutekit örgütlerin yeryüzü nazik çatı kuruluşu olan MEMLUK Müslüman Örgütler Konseyi (USCMO), BENDE’deki Müslümanlara ve Mütedeyyin yardım kuruluşlarına Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere ivedi insanı müzaheret yapmaları çağrısında bulundu.

USCMO’dan yapılan kayıtlı açıklamada, cuma günü ülkedeki bütün cami ve İslam merkezlerinde depremden etkilenen insanlar üzere müzaheret toplanması talebi dile getirildi.

Dindar gruplar dışında, MEMLUK merkezli yardım kuruluşları Kuzey Amerika Çıfıt Federasyonu, Düş Projesi, Çocukları Kurtarın ve KüreselBağış kabilinden örgütler da Türkiye ve Suriye’yi etkileyen depremler üzere arkalama çalışması başlattı.

Teknoloji şirketi Apple Eğin Yöneticisi Tim Cook da, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, depremde hayatını kaybedenler için taziyelerini sunarken, “Apple, yardım ve istirdat çabalarına bağışta bulunacak.” ifadesine düz verdi.

Share: