7,7 Kadar Hareket, 10 İli Vurdu.

Bilim: TAMER ARDA ERŞİN – Azrail: FATİH EDE

İYİ Parti Umumi Komutan Yardımcısı Beklenti Dikbayır, Malatya’da depremin yaşandığı bölgede; “Gördüğünüz üzere ateşli etrafında ısınmaya çalışıyorlar maatteessüf ateşe atacak benzeri odunları, kömürleri birlikte yok… Hem bizim teşkilatlarımızdan hem birlikte vatandaşlarımızdan buraya gelecek arkalama kamyonları ve tırları var, valilerimizden bunları AFAD yetkililerine ulaştırmalarını hızla teyit etmelerini istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde bu sabah saat 04.17’birlikte meydana mevrut 7,7 büyüklüğündeki hareket, 10 ilde etken oldu. Peşi Sıra saat 13.24’te suret üssü Elbistan olan 7,6 büyüklüğünde ikinci tıpkı yer sarsıntısı elan meydana geldi.

İYİ Parti Umumi Başbuğ Yardımcısı Beklenti Dikbayır ve İYİ Parti İstanbul Saylav Beklenti Beyaz Zehir, Malatya’da yer sarsıntısı etkilenen yurttaşları müzakere etti. Malatya’da izah fail Dikbayır, şunları söyledi:

“GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ ATEŞİN ETRAFINDA ISINMAYA ÇALIŞIYORLAR MAALESEF ATEŞE ATACAK BİR ODUNLARI, KÖMÜRLERİ BİLE BULUNMAYAN”

“Öncelikle matbuat mensuplarımıza çok teşekkürname ediyoruz, vatandaşımızın buradaki sesini afişe etmek amacıyla aracılık ediyorsunuz nadir benzeri iş yapıyorsunuz. Tığ bile Umumi Başkanımızın görevlendirmesiyle zaman bilcümle umumi başbuğ yardımcılarımız ve milletvekillerimiz hareket bölgesi olan 10 ilde dağıldık. Tığ üstelik Malatya’dayız, İstanbul Milletvekilimiz Ümit Parafin’la buradayız. Özellikle aynı sesli duyuru fayrap etmek istiyoruz; bugün angajman olma günü, zaman sizin belediyeniz bizim belediyemiz olmasın, sizin kurumunuz bizim kurumumuz olmasın sadece vatandaşlarımızın sesini açıklamak amacıyla buradayız. Sarsıntı bölgesi sıfır sair illerimizden mevrut yardımların AFAD merkezlerine ulaşması amacıyla sayın valilerimizden yardımcı olmalarını istiyoruz. Bu vatandaşlarımızın acilen battaniye, yiyecek, akarsu, tüplü ısıtıcı, çocuk maması ve bezi, katışıksızlık malzemeleri, kışlık ruba ve bota ihtiyaçları var zira üzerlerindeki elbiselerle evlerini metrukiyet ettiler, gördüğünüz gibi ateşin etrafında ısınmaya çalışıyorlar maalesef ateşe atacak tıpkı odunları, kömürleri de namevcut.

“BURAYA ATI YARDIM KAMYONLARI VE TIRLARI VAR, VALİLERİMİZDEN BUNLARI AFAD YETKİLİLERİNE ANINDA TESLİM ETMELERİNİ İSTİYORUZ”

Tığ özellikle bu malzemelerin aceleten buraya ulaştırılması hem bizim teşkilatlarımızdan hem dahi vatandaşlarımızdan buraya ati yardım kamyonları ve tırları var, valilerimizden bunları AFAD yetkililerine ulaştırmalarını derhâl tasdik etmelerini istiyoruz. Buradaki yapım firmalarını, hisse senedi makinelerini buraya yönlendirmelerini istek ediyoruz. Yer Sarsıntısı bölgesinin dışındaki otel sahiplerinden otellerini açmalarını istiyoruz. Siftinlik bir hınç yaşıyoruz bunu bilcümle alay malay aşmamız geçişsiz. Bu hisse senedi bundan sonra politika üstüdür.”

Dikbayır, izah sonrası matbuat mensuplarının yaşananlara ilişik sorularını depremzedelerin cevaplandırmasını istedi. Bir yurttaş, “Bakın şu anda icraat durmuş vaziyette hiçbir şekilde çöküntü çalışması yok, ortadayız bakın yattığım pijama, montgomer bulunmayan bu şekilde çıktık geldik. Bizim buradaki yetkililer buraya şereflendirme edemediler yeryüzü balaban sıkıntımız bu” dedi.

“SAAT 04.00’TEN BERİ AÇIZ, BEN ŞEKER HASTASIYIM İLAÇLARIMI EVİMDEN ALAMADIM, BENİM EVİM YIKILDI”

Apayrı tıpkı yurttaş, “Saat 04.00’ten beri açız, ben şeker hastaliği hastasıyım ilaçlarımı evimden alamadım, benim evim yıkıldı. Yukarıda oba kuruluyor, çadırda cümbüş namevcut, seçkin müzaheret bulunmayan, tıpkı çorba yani bir özdek, nerede bu vali, güven müdürü? Sözün bittiği yerdeyiz, yağmurun düşünce altındayız. Malatya’ya yardım bekliyoruz, bilcümle vatandaşımız kötü durumda” diye niteleyerek konuştu.

Devletten müzaheret beklediklerini tamlayan yurttaş çadırın akva zeminde olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Şeş meşbu boş ora benzeri yıkılsa hep millet aşağıda. Siz götürüyorsunuz depremzedeyi depremin içine sokuyorsunuz ve şu zaman hala artçılar bitmeme ediyor. Zamanında depremi bize söylemiş olsalardı, bütün binalarımızı terazi çıkartmış olsalardı hiçbir yurttaş bu halde olmazdı. Bunun bu şekilde binaların yıkılması suçlusunun sebebi şu anda devlettir. Bu devletin hatası. Sağlamdı bu binalar bozukluk yıkıldı? Benim 7 parça milletvekilim vardı nerede bunlar. Bak çocuğa bak ayakkabısı var mı ayağında?”

Share: