7.7 Büyüklüğündeki Sarsıntı 10 İli Vurdu.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Umumi Başkanı Erkan Kelle, “Cümle amme kaynakları derhal seferber edilmeli. İnşaat şirketlerinin elinde kâin arama istirdat çalışmalarında kullanılacak vesait şipşak kamunun kullanımına bırakılmalıdır. Özellikle tahaffuz sorunu, itici kış günleri çevre illerde sağlam olan kamu oteller, sosyal tesisler, sıkıntılı ve tıpkı binalar, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın kullanımına açılmalıdır. Halkın yaralarını, halkın dayanışması ile saracağız” dedi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde bu sabah saat 04.17’birlikte meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki zelzele, 10 ilde faal oldu. Saat 13.24’te bile model üssü Elbistan olan 7,6 kadar ikinci tıpkısı deprem daha meydana geldi. Pazartesi haset saat 23.16’üstelik yapılan serencam açıklamaya göre depremlerde, 2 bin 316 yurttaşın yaşamını yitirdiği açıklandı.

TİP Umumi Başkanı Erkan Sarrafiye, öğür bünyesinde Kıyamet Koordinasyon Merkezi oluşturduklarını, ilk kendisine de ivedili ihtiyaçların belirlenerek hareket bölgelerine yardım gönderildiğini açıkladı.

TİP Umumi Merkezi’nde kurulan Kıyamet Eş Güdüm Merkezi’nde izah fail Mebde, “Şimdilik yegâne önceliğimiz ve görevimiz yaralılarımıza duyulmak, afetten etkilenen kül yurttaşlarımız ile mütesanit olmak. Bu noktada ayrımsız çağrı yapmak istiyorum. Bire Bir dayanışma ancak düzenleme olduğunda deli dolu olabiliyor” dedi.

Mebde’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“DAHA YAŞADIĞIMIZ FELAKETİN BOYUTLARINI YALNIZCA SAPTAYABİLMİŞ DEĞİLİZ: Özellikle yaşamını yitiren yurttaşlarımızın yakınları doğmak üzere cemi halkımıza başsağlığı, yaralılarımıza ivedi şifalar diliyorum. Halen çökme altındaki yurttaşlarımızın sevdiklerine kavuşmalarını umuyorum. Yoz haddinden fazla elem benzeri güne uyandık. Maalesef elan yaşadığımız felaketin boyutlarını sirf saptayabilmiş değiliz.

GENEL MERKEZİMİZDE BİR AFET KOORDİNASYON MERKEZİ OLUŞTURDUK: Şu anda esas adına kontrol kurtarma çalışmalarına, bölgedeki yurttaşlarımızın ihtiyaçlarına odaklanmış durumdayız. Sabah saatlerinden bu yana dahi Umumi Merkezimizde tıpkı kiyamet eş güdüm merkezi oluşturduk. Bölgedeki fırka örgütlerimiz ile iletişim halinde neler yapılabileceğini yurttaşlarımıza pekâlâ destek olabileceğimizi müdrike kendisine değerlendiriyoruz.

İLK ACİL KONVOYUMUZ YOLA ÇIKTI: Hava yoluyla bildirişim imkansız olduğu üzere canan Sulh Atay ve Ahmet Hazır yoldaşlarımızla Format Icra Müesses (MYK), Fırka Meclisi (PM) üyelerimiz, onların beraberinde eksper arkadaşlarımızdan oluşan heyetimiz ile birlikte yola bundan sonra. Bazen arkadaşlarımız ulaştı kimileri hala yolda. Asıl kendisine anne hıfzıssıhha, tahaffuz, ruba ve jeneratörlerden oluşan önceki evgin konvoyumuz de şu saat itibariyle yola imdi.

ACİL İHTİYAÇLARI TEKMIL TÜRKİYE’DE TİP İL VE İLÇE ÖRGÜTLERİNE YURTTAŞLARIMIZ ULAŞTIRABİLİRLER: Taharri istirdat uzmanı, dağcı, madenci kadar bilirkişi arkadaşlarımızdan oluşan başka ekiplerimiz bile oluşturulmuş durumda. Onlar dahi bölgeye akla yatkın ya yoldalar ya bile yola çıkacaklar. Umum Türkiye’deki fırka binalarımız kiyamet koordinasyonun sağlandığı, acil gerekseme malzemelerinin toplandığı merkezlere dönüştü. Bildirme özellikle çerge, uyku tulumu, battaniye, mat, ped, çocuk bezi, çağa maması kabilinden müstacel ihtiyaçları kül Türkiye’birlikte Türkiye İşçi Partisi el ve kaza örgütlerine yurttaşlarımız ulaştırabilirler.

YURTTAŞLARIMIZI KOLEKTİF DAVRANMAYA, ÇALIŞMALARIMIZI ORTAKLAŞTIRMAYA ÇAĞIRIYORUM: Afet ile ilgilendiren ayrıntılı değerlendirmelerimizi elan bilahare yapacağız. Şimdilik bir tane önceliğimiz ve görevimiz yaralılarımıza duyulmak, afetten etkilenen umum yurttaşlarımız ile mütesanit olmak. Bu noktada bir davet tahsis etmek istiyorum. Bire Bir dayanışma fakat düzenli olduğunda enerjik olabiliyor. Bu yüzden dayanaklık etmek, dayanışmak isteyen kamu yurttaşlarımızı ferdî akıntı etmemeye, ortaklaşa davranmaya, çalışmalarımızı ortaklaştırmaya çağırıyorum.

CEMI AMME KAYNAKLARI DERHAL SEFERBER EDİLMELİ: Öte yandan parçalanmamış amme kaynakları derhal seferber edilmeli. İnşaat şirketlerinin elinde mevcut taharri kurtarma çalışmalarında kullanılacak araçlar çabukça kamunun kullanımına bırakılmalıdır. Hele barınma sorunu, antipatik şita günleri kasaba illerde sağlam olan tam oteller, sosyal tesisler, sıkı ve tıpkısı binalar, gerekseme sahibi vatandaşlarımızın kullanımına açılmalıdır. Halkın yaralarını, halkın dayanışması ile saracağız. Zaman birbirimize elan aşkın sarılmaya ihtiyacımız var. Biz inanıyoruz, yurttaşlarımıza güveniyoruz. Bu felaketi hep gelişigüzel aşarız.”

Share: