Zer fiyatlarında düşüş sürecek mi? Bilirkişi isimden öngörüler geldi

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, zer fiyatlarındaki düşüşün eğreti olduğunu, bu fiyatlardan altına yatırım yapmanın ilerleyici zamanda yatırımcıya kazandırabileceğini söyledi.

“ALTIN KABUL ETMEK İÇİN FIRSAT”

Yaz sezonunun bitmesinin değerli fiyatlarının düşmesinde faal olduğunu tamlayan Özman, “Zaman bittiği üzere Türkiye’da ve dünyada zer talebi düşmeye başlıyor. Yaz sezonu bitince altına talep düştüğü üzere bu aylarda fiyatların düşmesi alışılagelen. Şu anda dünyada yıldızı ışıltılı envestisman uzlaştırıcı Amerikalı doları. FED’in getiri artışları doların değerini yükseltti. Dolar-euro paritesinde dahi bunu görüyorsunuz. Dolara ilginin artması de altına olan talebi düşürüyor. Bu düşüş, kısa sürekli bire bir düşüş. Dünyadaki bu enflasyonist ortamda zer fiyatlarının haddinden fazla fazla düşmesi benzer değil. Bence bu düşüşler zer ahzetmek amacıyla benzeri okazyon. Altının ONS’unun bin 700 doların aşağısına düşmesiyle yatırımcılara tavsiyem, bu fiyatlardan değerli alınmasıdır” dedi.

“BU DÜŞÜŞLER SPEKÜLATİF”

Zer fiyatlarındaki düşüşün ince devamlı olmayacağını savunan Özman, “Altındaki bu düşüşler spekülatif. Bu fırsat, zer alınarak değerlendirilebilir. Dünyada rastgele şeyin fiyatı artıyor. Erke, işçilik, pres, kira fiyatları haddinden fazla faziletli. Bunlara paralel kendisine altının topraktan çıkartma maliyetleri de artıyor. Rusya- Ukrayna krizinden etraf Moskof değerli rafinerileri Avrupa’ya koca yapamıyorlar. Ondan ufuk altın arzında üstelik benzeri yüklülük var. Enflasyon bu büyüklüğünde yüksekken, kızıl arzında rehavet varken fiyatların acun pazarında bu rakamların altına düşmesine imkan namevcut. Bence bu düşük fiyatlarla zer alınıp fırsata çevrilmeli” diye konuştu.

Share: