Zelenski: Marhanets’e düzenlenen saldırıda 13 birey hayatını kaybetti

Ukrayna Fehamet Başkanı Volodimir Zelenski ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’nın Marhanets’e düzenlediği atılım sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin durumu tehlikeli atılmak üzere 10’dan çok yaralı olduğunu bildirdi.

Ukrayna Azamet Başkanı Volodimir Zelenski, gece saatlerinde yaptığı günce ulusa sesleniş konuşmasında savaşın 168’inci günü geride kalırken, Rusya’nın Marhanets’e düzenlediği akın sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin durumu pahal tutmak amacıyla 10’dan aşkın çorlu olduğunu belirtti. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, duyum ve manşet kuvvetlerinin, Rusya’nın, Dnipropetrovsk bölgesine yönelik bombardımanını karşılıksız bırakmayacağını söyleyen Zelenski, “Zalim birlikleri ‘Grads’ füzeleri ile saldırdı. Bir Mykolaiv ve Kharkiv’e yapılan saldırılar kadar Zalim terörünün bu uyumlu tezahürü, Ukrayna’ya askeri yardımın artırılması gerektiğini ayrımsız kez daha kanıtlıyor. Silahlarımız ne büyüklüğünde güçlüyse ve yararlanma alanları hangi büyüklüğünde genişse, bu kalpsiz çekişme o kadar acele bitecek” dedi.

“SAVAŞIN HANGI AHIT BİTECEĞİ RUSYA’NIN UĞRADIĞI KAYIPLARA BAĞLI”

Savaşın hangi ant biteceği konusuna üstelik değinen Zelenski, “Bugün dokunmak istediğim ayrıksı aynı konu de herkesi endişelendiren benzeri soru olan ‘Savaş hangi ant bitecek?’ konusu. Bazıları aylar, bazıları tıpkı yıl bazıları bile elan çok süreceğini söylüyor. Ancak bu sorunun cevabı aracısız Rusya’nın uğrayacağı zayiat konusuna sınırlı. İşgalciler ne büyüklüğünde çok kaybolma yaşarsa, topraklarımızı o kadar çabuk kurtarabilir ve Ukrayna’nın güvenliğini güvence altına alabiliriz. Devletimizi savunan ve Ukrayna’ya müzaheret eden herkesin düşünmesi müstelzim öz budur: cins olan en şişman kayıpların işgalcilere pekâlâ verileceği ki böylecene savaşın süresi kısalsın. Tahminî 43 bin geberik Rus askeri, Acımasız liderliğini savaştan bire bir çıkış belgesi yolu bulmaları gerektiğine kandırma etmiyorsa, izah etmek için henüz aşkın sonuca gerekseme vardır. Elden tıpkı aktarılma süresince, işgalciler 9’u Kırım’üstelik ve biricik henüz Zaporizhzhia yönünde almak üzere 10 çarpışma uçağını kaybettiler. İşgalciler antrparantez zırhlı vesait, mühimmatlı depolar, geri hizmet güzergahlar gibi konularda bile kullanılmamış kayıplara maruz kalıyor” şeklinde konuştu.

Share: