Zeki Müren’in halı koleksiyonunun akıbet parçası

Zeki Müren’in halı koleksiyonunun akıbet parçası

345 numaralı son zerre olan ve “Amor Şarabı” ismi sunulan halı Kahramanmaraş’ta tıpkısı mağazada sergileniyor

KAHRAMANMARAŞ – Rahmetli sanatkâr Zeki Müren aracılığıyla 1968 yılında resmedilen 12 sayı halı tasarımının sonuncusu Kahramanmaraş’taki halı mağazasında sergileniyor.

Sanat Güneşi Zeki Müren’in İstanbul’daki yalısında yutmak amacıyla Isparta’dahi dokunan 12 halının sonuç parçası Kahramanmaraş’taki aynı halı mağazasında ortaya bundan sonra. Mağazanın ortamında sergilenen halı salon yetkililerince manevi benzeri değeri olduğu amacıyla satılmıyor.

Halının aynı ucunda ‘Anlaklı Müren’ ayrıksı ucunda ise ‘Aşk Şarabı’ yazıyor.

Üzerinde tavus kuşlu desenlerinin vadi aldığı halının yapılan araştırmalar sonucu özgün olduğu öğrenildi.

Halının kendileri üzere maddesel değerin birlikte manevi tıpkı derece olduğunu söyleyen salon müdürü Dirimlik Tekiş, “Ben 30 yıldır mağazada çalışıyorum. Benden önceki da yaklaşık 30 yıldır halı bizde. Özel ve belirli sayıda üretilen ayrımsız halı. Geçmişini çokça bilmiyoruz. Rahmetli Zeki Müren namına başmaklık hususi kendisine ürettiği halılardan birisi bu halıdır. Çok servet verip kabul etmek isteyenler oldu fakat maddi değerini yanı sıra manevi değeri bizim amacıyla önemli. Saklıyoruz ve iki gözümüz kabilinden bakıyoruz. Türkiye’nin değişik bölgelerinden aradılar hele Antalya’dan aradılar ve halıyı istediler. Tığ banko veremeyeceğimizi ilettik. İş yerimizin en güzel yerinde saklıyoruz ve temas gördüğümüzde Anlaklı Müren’i hatırlıyoruz. Yılda benzeri kez özel bakımlarını de yapıyoruz” dedi.

Share: