Zafere yürünen istiklal Yolu, akademik araştırmalara konu olacak

Zafere yürünen istiklal Yolu, akademik araştırmalara laf olacak

ÇANKIRI – Halas Savaşı sırasında İnebolu Limanı’na gelen mühimmatların kağnılarla Ankara’ya ulaştırıldığı İstiklal Yolu, Çankırı Karatekin Üniversitesinde kurulacak araştırı merkezinde akademik araştırmalara bahis olacak.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesindeki limandan başlayıp, Çankırı’dan geçerek Ankara’evet vasıl tarihi İstiklal Yolu’nun akademik platformlarda araştırılması ve yeni projelerle daha degaje kitlelere tanıtılması için Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde İstiklal Yolu ve Sıra Araştırmaları Aplikasyon ve Araştırma Merkezi kurulacak. Merkezde, Halas Savaşı’nda İnebolu Limanı’ndan alınan mühimmatların kağnılarla taşınarak Ankara’evet ulaştırıldığı İstiklal Yolu’nun önemi gençler nesillere aktarılacak.

Hayata geçirilecek proje ile ilgili bilgi veren Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Fellah, “Kastamonu İnebolu’dan başlayıp Ilgaz, Çankırı, Kalecik ve Ankara’dahi biten balans yolu üzerindeyiz. İstiklal yolu milli mücadelenin rastgele safhasında haddinden fazla iri ayrımsız öneme haizdir. Alelhusus Anadolu’daki bir nice cepheye mühimmat ve geri hizmet desteği bu sefer üzerinden yapılmıştır. ve bu yol üstünde sayısız fedakarlıklar yapılmıştır. O zamanki süreçte Milli Mücadele içerisinde canıyla, malıyla, gayretiyle, say gider fail tam şehitlerimizi buradan rahmet ve minnetle anıyoruz. Biz üstelik bağımsızlık yolu özelinde Milli mücadeleyi bile sosyal hafızada güçlü destekleme namına ara sıra çalışmalarımız oldu. Çankırı Karatekin Üniversitesi bu millete dair hangi varsa hangi ne zerre varsa onun izinde ve onunla ait planlar ve projeler yapmayı dahi hedeflemekte. Bu doğrultuda istiklal yolu milli uğraş, araştırı ve uygulama merkeziyle ilişkin üstelik tıpkı çalışmayı başlatmış bulunmaktayız. Çalışmamız darülfünun senatomuzca akseptans edildikten sonra YÖK’e gönderilecek. YÖK’ün onayından bilahare dahi bu merkezimiz deli dolu arkaç geçecektir. Bu merkezimizi kurmakla bazen amaçlarımızı ve hedeflerimizi ifham etmek istiyoruz. Hele İstiklal yolundaki mücadelenin zihinlere kazınması namına nesilden nesile aktarılması namına gâh çalışmaları yapmayı önemsiyoruz. Konuyla ilgili açık oturum, çalıştay kadar bilimsel platformların birlikte belgeseller, sinema içtimai medyayla ait birlikte kâh çalışmalar yapmayı arzuluyoruz. Bizim milli savaş tarihini yeryüzü etraflı ayrıntısına kadar araştırıp insanların faydasına, Türk milletinin faydasına sunduğumuzda inanıyoruz ki bundan ahir süreçlerde da tıpkı milli kimlik ve çağ şuuru oluşacaktır. Milli kimlik ve gün şuuru içerisinde ülkemiz için, bulunduğu toprak amacıyla eskimemiş aynı ati inşa etme hesabına bile güzelce aynı potansiyel olacağını dahi düşünüyoruz. Şu dakika İstiklal yolunun merkezinde muvazene yolunun en majör kavşağında Çankırı’birlikte bu tarihi külfet ve amaç yüklenmiştir. Bizler dahi Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü ve yöneticileri yerine bu tarihi vazifeyle sunu iyi şekli ödeme ika adına çalışmalarımızı dolaşma geçtikçe arttırıyoruz. İşte istiklal yolu ve milli savaş aplikasyon ve araştırı merkezi bile bu vazifenin ete kemiğe bürünmüş halidir. İlerleyen dönemlerde tüm Anadolu’da milli mücadeleyle ilişik çalışmalarımız ve araştırmalarımızla bu minval eliyle kombinasyon edilecek, eş güdümlü edilecek. Ulusal ve arsıulusal projeleri desteklenecek. Özellikle bu alanda çalışanların istifadesine pir sunulacak bilgililer bile elde edilmiş olacaktır” dedi.

Çankırı’nın yemeden içmeden milli mücadelede yaptığı fedakarlıkla anılan tıpkı kent olmadığını söyleyen Rektör Ekinci, “Çankırı alelhusus balkan dürüst sırasında Anadolu’nun beher yoluyla çeri gönderilmesi seferberliğinde da ya konusunda düşeni yapmıştır. Mevlevi alaylarıyla alelhusus Çankırı, Mevlevi hanesinden gönüllüler, Balkan Savaşları’nda vatanı müdafaa ika hesabına seferberliğe yardım sağlamışlardır. Hakeza Çanakkale Dürüst sırasında bile esasen yüzlerce evladını Çanakkale’ye göndererek vatan sathında konusunda düşeni ifa etmiştir. Yeniden bire bir şekilde Cumhuriyet tarihimizde birlikte terörle mücadelede birlikte Erkek yoğunluğuna bakarak sunu çok martir veren ildir Çankırı. Bu yönüyle da Çankırı Milli Mücadele’nin mihenk taşıdır. ve tıpkı zamanda cumhuriyetimizin bile tıpkı kilit taşıdır. İstiklal yolunun ortasında olması hasebiyle coğrafi konumundan çevre birlikte tığ üniversitemize bir hedef benzeri yer yükledik. Söylemlerimizde da istiklalden istikbale İnsan odaklı, girişimci ve yenilikçi üniversite kendisine dahi rapor etmekteyiz. Bu yönüyle gençlerimize hem milli mücadelede tarihi olaylara bağlayacak hem günle ait planlamalar yapacağız hem de geleceğe dair da düz yazı hareketleri oluşturacağız” diye konuştu.

Share: