Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou’dan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir gece anlayışsız gelebiliriz” sözlerine skandal reaksiyon: AB’yi tehdit ediyorlar

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu katıldığı etkinlikte sarf ettiği “Lan Yunan, tarihe bak, tarihe dön, çok henüz çok ati gidersen bunun bedeli vahim evet. Yunanistan’a biricik cümlemiz var, İzmir’i unutma. Hani diyoruz ya, bire bir şeb anlayışsız gelebiliriz” sözleri Atina’da gündemin ilk sıralarındaki yerini koruyor.

AVRUPA BİRLİĞİ VE NATO’YA TEZKERE GÖNDERDİLER

Reisicumhur Erdoğan’ın bu sözlerinin peşi sıra Atina yönetimi, konuyla ilgili Birleşmiş Uluslar, Avrupa Birliği ve NATO’ya tezkere göndermişti. Mazi birlikte Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun imzasıyla 25 Avrupa Birliği (SUTAŞ) başkentine, KEZ Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Faziletli Temsilcisi Josep Borrell’e, Konfedere Milel (BM) Düzenlilik Konseyi Daimi Üyeleri ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve BM Umumi Sekreteri Antonio Guterres’e, Veli sorunlarının çözümüne ilgilendiren Türkiye’nin tutumunu ve görüşlerini açıklayan mektuplar gönderildiği açıklandı.

YUNANİSTAN CUMHURBAŞKANI’NDAN SKANDAL SÖZLER

Tartışma sürerken Yunanistan’dan akıbet izah, Reisicumhur Katerina Sakellaropoulou’dan geldi. Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova’yı mazi akşam yemeğinde ağırlayan Sakellaropoulou, Türkiye’nin “AB’ye yönelik benzeri zılgıt” olduğunu söyledi. “Türkiye’nin revizyoncu politikalarının ve yasa dışı eylemlerinin vakit kaybetmeden Yunanistan’ı değil KEZ’nin tamamını zılgıt ettiğini” savunan Sakellaropoulou, Türkiye’nin ve Rusya’nın bölgede gösterişli tıpkısı tehdit oluşturduğunu öne sürdü.

“PROJELERLE YANIT VERMEYİ TERCİH EDİYORUZ”

Yunanistan Defans Bakanı Nikos Panagiotopulos ise, “Seçkin halükarda, karşı tarafa yönelik üslubu saldırgan benzeri seviyeye yükseltmeden projelerle cevap vermeyi tercih ediyoruz” dedi.

MİÇOTAKİS BILE ERDOĞAN’A İLK NÖBET YANIT VERMİŞTİ

Öte yandan esbak akşam katıldığı aynı basın toplantısında Cumhur Reisi Erdoğan sözlerine yanıt veren Yunanistan Başbakanı Miçotakis, NATO müttefiki bire bir ülkeden Palikarya egemenliğini sorgulamaya vasıl tehditler alınmasının kabul edilemez olduğunu vurgulamıştı. Miçotakis, Atina’nın Türkiye ile seçkin zaman gür komşuluk ilişkileri, uluslararası ahbaplık ve uluslararası bahir hukuku çerçevesinde diyalog kurmayı rağbet ettiğini söylemişti.Share: