Yozgat Akdağmadeni’nde Geçimlerini Elleriyle Yaptıkları Turşuları Satarak Sağlayan Kadınlar, Makineli Üretime Geçti

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesine ilişkin Oluközü Beldesi’nde hararetli ve geçimlerini uzvi yerine yetiştirilen sebzelerle, evlerinde hazırladıkları turşuları satarak sağlayıcı kadınlar; İlçe Ekincilik Müdürlüğü ve belediyenin desteği ile makineli üretime geçti.

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesi Oluközü Beldesi’nde sirke ve limon tuzu kullanılmadan hazırlanan yöreye saf tuşu, şehremaneti eliyle yapılan müracaat ile coğrafi bel aldı. Geçimini ekincilik ve hayvancılıkla sağlayan çevre halkından kadınlar, yetiştirdikleri örgensel sebzelerle tahminî 18 asıl haşat hazırlayıp, pazara sunarak geçimlerini sağladıklarını belirtti.

KOP DESTEKLİ AYGIN ÜRETİM TESİSİ KURULDU

Akdağmadeni İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü vasıtasıyla hazırlanan projeye, KOP İdaresi tarafından mali destek verildi. Oluközü Belediyesi hizmet binasında Bitkin Üretim Tesisi kuruldu. İlçenin ve beldenin tanıtımına katkısı ile gelişigüzel nahiye halkına istihdam sağlaması amacıyla kurulan tesiste günce 2 ton hâlsiz üretiminin yapılabildiği kaydedildi. İşletmede aygın üretimi özne mekân halkından Elif Vazıh, tesisin 3 kamer geçmiş açıldığını, şu zaman 9 arkadaşıyla birlikte bitap üretimi yaptıklarını söyledi. Akdağmadeni kaymakamlık ekincilik müdürlüğü ve belediyenin desteği ile tesise kavuştuklarını aktaran Elif Münevver, tesise kavuştukları üzere çokça bahtiyar olduklarına vurgu yaparak, şöyle konuştu:

“Ilk tığ kişi köyümüzün ürünlerinden aldık. Köylülerimizin ürünü bittikten sonraları Akdağmadeni’nden almaya başladık. Turşularımız haddinden fazla güzel sirkesiz, sulu zırtlak tuzsuz, 18 nev turşumuz var. Lahanamız var, yeregeçen turşumuz var, gördüğünüz kadar sarımsak turşumuz var, salatalık turşumuz var, elinin körü turşumuz var, kahvaltı turşumuz var, çeşitlerimiz çok yani. Buradaki turşularımız yıpranmamış yıpranmamış açılmaya başlandı, sıradan mir yapıyoruz. Arkadaşlarımızla öz evimizin bütçesini kurtarmaya çalışıyoruz. Emeklerimizin karşılığını bile aldık, alacağız, öyle düşünüyoruz. Bin 500 bidon aygın baygın ürettik, 100-150 liraya kadar fiyatlarımız var, kabil zümre değişiyor. Ahzüita sıkıntımız namevcut, buradan doğrudan kayran bile var. Festivallere katılmaya başladık, çokça gelgel donör. Bize festivale katılmamız üzere destek üstelik veriyorlar, başkanımız Ankara’ya götürdü bizi. Anadolu kadını üretiyor, çalışıyor, ekonomiye destek veriyoruz, işimizi sağlıyoruz, sağlayacağız inşallah. imdi elan evire çevire olacağını hesap ediyoruz biz arkadaşlarla.”

“GURUR DUYUYORUZ KENDİMİZLE”

Üretim yapmaktan mutlu olduklarını, kendileri ile gelgel duyduklarını tamlayan işletmede dermansız hazırlayan kadınlardan Emine Yılmayan, “Çiftçiyim karı hanımıyım, burada çalışıyorum katkıda yatmak için, evime katkıda bulunmak için. Arkadaşlarla geliyoruz, kimimiz yıkama yapıyor, kimimiz sarımsağı bölünüyoruz, doğrama yapıyoruz, harap üretiyoruz. Bin 500 nüsha turşumuz var. 250 civarında bile satmış olduk. Iyicene bire bir şey, duygun. Çalim duyuyoruz kendimizle. Buradan geçimimizi sağlıyoruz. Geçimimize katkıda bulunuyor; kendimize, evimize. Çok iyice seviyorum, içimden gelerek yapıyorum” diye niteleyerek konuştu.

“OLUKÖZÜ TURŞUSU PİYASALARDA DAHI HEVES GÖREN BİR HAŞAT”

Oluközü Belediye Başkanı Hasan Aydınsoy ise, KOP İdaresinden alınan finansal bindi ile projenin hayata geçirildiğini, kendilerinin de istihdama katkıda olmak için vacip desteği verdiklerini söyledi. Aydınsoy şunları söyledi:

“Oluközü turşusu tescilli benzeri markaydı. Mukaddema atalarımızdan gördüğümüz gibi bire bir markayı bire bir lezzeti hiç kelimesi kelimesine bitmeme ediyoruz. Oluközü turşusu piyasalarda dahi istem gören ayrımsız bitkin. Herkesin de yemesini tavsiye mektubu ediyoruz. Oluközü turşusu deyince Çubuk turşusunun üstünde argın olduğunu herkes söylüyor. Tescilli markamız Allah izin ederse daha da büyütmeyi düşünüyoruz. Şehremaneti olarak kooperatifin kurulmasından KOP’tan araba alınmasına temas kalem desteğin desteği sağladık. Üretimimiz bitmeme ediyor, koca noktalarımızda bile satışlarımız bitmeme ediyor. Dünyaya duyurmayı düşünüyoruz, Cenabıhak yıldız ederse. Kadınlarımız de çalışıyor. Kadınlarımız kooperatif üzerinden çalışmalarına devam ediyor.”

Share: