YÖK Başkanı Özvar: “Üniversitelerimizin bölgelerin kalkınmasına sundukları katkıyı az çok önemsiyoruz”

YÖK Başkanı Özvar: “Üniversitelerimizin bölgelerin kalkınmasına sundukları katkıyı az çok önemsiyoruz”

BİNGÖL – YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Üniversitelerimizin bulundukları bölgenin kalkınmasına sundukları katkıyı az çok önemsiyoruz. Yükseköğretim sistemimizdeki kurumsal çeşitliliği artırma yönündeki kararlılığımız devam etmektedir. Bu kasıt doğrultusunda muktezi siyaset adımlarını atmaktan çekinmiyoruz” dedi.

Doğu Rum Projesi Bölgesi Üniversiteler Birliği toplantısı, 17 üniversite rektörünün katılımıyla Bingöl’dahi gerçekleşti. Üniversite senato salonunda yapılan toplantıda üniversitelerin çalışmaları ele makbuz. Toplantıda mütekellim YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, üniversitelerin birbirine benzemeye çalışmalarının gelişmeyi ve ilerlemeyi engelleyen bire bir ebat olduğunu ifade ederek, “Bundan parçalanmamış 10 ay evvel Erzurum’da sizlerle bir araya mevrut ve hasbıhal etmiştik. O toplantıda lehçe kalkınma ve üniversitelerin rolüne ilişkin düşüncelerimi bile sizlere tabir etmiştim. Konuşmamda esas vurguladığım hususlardan biri, yükseköğretim kurumlarının birbirinin tıpkı olma yönünde aynı temayül içerisinde olduklarıdır. O zaman bile belirttiğim amacıyla yekpare üniversitelerin birbirine benzemeye çalışmaları ve benzeri misyona sahip olmaları gelişmeyi ve ilerlemeyi kırıcı benzeri durumdur. Üniversitelerimizin bir kısmının eğitimde, benzeri kısmının araştırma ve teknoloji üretiminde, bazılarının birlikte bölgesel kalkınmaya yardım sağlama odaklı farklılaşmasında fayda ide ettiğimizi tabir etmiştim. Elden Türkiye’dahi değil, derhâl çarçabuk umum ülkelerde üniversitelerin bulundukları bölgenin hesaplı, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlamaları beklenmektedir. Temas ile bire bir üniversite kurulması, teknokentlerin yaygınlaşması, uygulayım bilimi transfer ofisleri ve kalkınma ajanslarının kurulması ve Ar-Ge kaynak kaynaklarının çeşitlenerek artması üzere gelişmeler, üniversitelerin bölgesel kalkınmadaki işlevlerini henüz dahi kolaylaştırmış ve aynı zamanda üniversitelerden beklentileri artırmıştır. Bugün gelinen noktada yeniden vurgulamak isterim ki, üniversitelerimizin bulundukları bölgenin kalkınmasına sundukları katkıyı oldukça önemsiyoruz. Yükseköğretim sistemimizdeki kurumsal çeşitliliği artırma yönündeki kararlılığımız bitmeme etmektedir. Bu tasavvur doğrultusunda vacip yöntem adımlarını atmaktan çekinmiyoruz. Tabii ki bugün kurumsal çeşitliliği rahatlıkla konuşabilmemiz, sonuç 20 yılda yükseköğretim sisteminde yaşanan genişlemenin doğal bire bir ürünüdür. Lüzumlu yükseköğretim sistemine erişim, gerekse da muvasala eksikliği kaynaklı yaşanan bir nice dingildeklik da bu genişleme sürecinde kendinden çözüm için girmiştir” dedi.

Prof. Dr. Özvar, “Bu sürecin olumlu meyvelerinden biri adına 2007 yılında kurulan 17 üniversiteden biri olan Bingöl Üniversitesi’nin 15 yıl üzere bodur ayrımsız sürede hatim etmiş olduğu mesafe ve gelişmeyi bugün burada şahsen müşahede etmenin mutluluğu içerisinde olduğumu da tefhim etmek isterim. Üniversitemizin bu bodur süre içerisinde kurmuş olduğu fakülteler, enstitüler, araştırma merkezleri ve diğer birimlerle birlikte zir yapısını koca ölçüde tamamladığını, 84’ü dolay lisans, 42’si lisans, 48’i faziletli lisans ve 16’sı doktora programı ile 15 bin öğrenciye aile sahipliği yaparak bölgesinin koca bir eğitim ve elektrik merkezi haline geldiğini görmekteyim. Tabii kim bu değerlendirmelerim, Bingöl Üniversitesi ile merbut değil. Tam illeri musahabe ediyorum ve kampüsleri balaban ayrımsız memnuniyetle izliyorum. Yükseköğretimi bütün mikro sathına yaygınlaştıran ve böylece erişim sorununun çözülmesine çevirici olan geleceğe yönelik vizyonu ve destekleri nedeniyle muhterem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sizlerin huzurunda benzeri öğün henüz teşekkürname gelmek isterim” diye konuştu.

Toplantıya Atatürk Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Bitlis Aziz Üniversitesi, Hakkari Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Munzur Üniversitesi, Balkı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl üniversitesi, Sivas Bili ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi ile Bingöl Üniversitesi rektörleri katıldı.

Share: