Yeryüzü iri hayali üniversite okumaktı… 55 yaşında hayaline kavuştu

Bildirme şişman hayali üniversite okumaktı… 55 yaşında hayaline kavuştu

Çocuğu yaşındaki gençlerle sıralarda üniversite eğitimi alıyor

AKSARAY – Babasının rahatsızlığı nedeniyle zihayat yaşta babasına çalmak için Almanya’ya giden ve üniversite hayalleri suya sakıt Mehmet Kocagöl 55 yaşında hayaline kavuştu. Çocuğu yaşındaki gençlerle darülfünun sıralarında okuyan Mehmet Kocagöl hayaline kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Aksaray’dahi liseyi bitirdikten sonraları Almanya’da yaşayan babasına andırmak için yurtdışına giden Mehmet Kocagöl çokça istediği üniversiteyi okuyamadı. Lise mezunu olarak gittiği Almanya’birlikte babasının bakımını üstlenen Kocagöl 1987 yılında dünyaevi için Aksaray’a dönerek düğününün ardından yeniden babası amacıyla Almanya’ya döndü. Babasının bakımına bitmeme eden Kocagöl, 2004 yılında babasının vefatının arkası sıra ailesiyle hayatını geliştirmeye başladı. 32 ve 35 yaşında kız ve erkek çocuğu babası olan Mehmet Kocagöl çocuklarının bile evlenmesinin ardından öz hayalleri amacıyla çalışmaya başladı. En balaban hayali üniversite görmek olan Kocagöl, 4 torun sahibi olduktan sonra memleketi Aksaray’a dönerek Aksaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Politika Bilimi ve Amme Idaresi bölümüne kaydını yaptırdı. Yıllar sonradan darülfünun hayaline 55 yaşında kavuşan Mehmet Kocagöl demincek çocuklarından dahi epey olan gençlerle aynı sırayı paylaşarak darülfünun eğitimi alıyor.

“En iri hayalim üniversite okumaktı”

Yaşadığı eğitim mutluluğunu anlatan Mehmet Kocagöl, üniversite eğitiminin sunu şişman hayali olduğunu belirterek, “Intikal Etmek benim amacıyla kebir tıpkısı arzuydu, çok istiyordum, yeryüzü büyük hayalimdi. O günkü şartlarda ve imkanlarda maalesef buna imkan yoktu. Ancak bu imkan demin olabildi, kendime bu imkanı demincek verebildim. Hayallerime kavuştum. Elan üstelik hayallerim var ve artık tanzim devam edecek” dedi.

Babasının güçlükle dışında olması ve rahatsızlanması zımnında üniversite hayallerinin suya düştüğünü anlatan Kocagöl, “Babam Almanya’ya bekâr gitmişti. Babam rahatsızlandı ve hastalığı vesilesi ile köle Almanya’ya gittim orada kaldım. Dolayısı ile üniversiteyi kıraat imkanım maalesef olmadı. Bu benim fora etmek isteyip da yapamadıklarım arasında olan tıpkısı eksiğim. Ancak bu zamanda uygun oldu. Şimdi kendime aynı imkan verdim ve inşallah bunu tamamlayıp başaracağım. Ayrı Ayrı bir duygu. Zihayat arkadaşlarla beraberiz. Ego bile fazlalık zinde bir adam adına arkadaşlarla gayet fena hâlde ilgiler içerisindeyiz. Kaçınmak ve sevginin olduğu temas yerde temas antlaşma uylaşmak, temas etmek, gelişigüzel ayrımsız şeyler muktedir olmak tabiatıyla mümkün” diye konuştu.

“Yetişek ve öğrenmenin yaşı yoktur”

Yetişek aldığı Siyaset Bilimi ve Amme Idaresi Öğretim Görevlisi Hukuka Methal Dersi hocası Yiğitlik Baysal ise okumanın yaşı olmadığını belirterek, “Yetişek ve öğrenmenin yaşı yoktur. Bunun hareketli örneğini biz Mehmet koca ile yaşamış olduk. Benim eğitimcilik hayatımda kişi yaşımdan şişman evvel öğrencim. Amma alacak düzeyi çokça faziletkâr, siyasa ve amme idaresi öğrencilerimizin bu seneki profilleri oldukça yüksek. İyi bir tartışma, şerh ortamı var. Mehmet us üstelik derslere ilgisi, alakası haddinden fazla haddinden fazla ferah. Bu birlikte gailesiz arkadaşlarımıza koca ölçüde motivasyon sağlıyor. Bundan dünya şurası tefhim etmek isterim kim, bari değme yaşta öğrencimiz 2.3. üniversitelerini bitirebilseler. Üniversite alelumum gençler açısından karakterlerin şekillendiği ve hoşgörüsüz artan hayatlarının dönüm noktası olan çağlar namına görülse da ilerleyen yaşlar açısından da ilerleyici yaşların tadını çıkarabilecekleri bir kademe. Burada sosyokültürel ortamı görmeleri önemli ölçüde onlara katkı sağlayacaktır, kâr sağlayacaktır. Gelmelerini bekleriz, isteriz, referans ederiz. Onlar üzere birlikte değişik bir birikim olur” ifadelerini kullandı.

“Babam yaşındaki biriyle benzeri sınıfta kalkmak değişik tıpkı deniyim”

ASÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yöntem Bilimi ve Amme Idaresi 1. sınıf öğrencisi Erkek Fert Aydoğan (23), “Babam yaşında birisiyle tıpkı sınıfta tutmak açıkçası değişik tıpkısı deneyim. Kendisiyle hem derslik olarak cet oğul ilişkimiz var. Biz kendilerine ders noktasında koruyucu oluyoruz, o bize avlu tecrübelerini aktarıyor. Okulda aldığımız eğitimlerden artım Mehmet ağabeyinde özlük hayatındaki tecrübeleri yardımıyla basit bizim amacıyla üstelik evire çevire benzeri iş olduğuna inanıyorum. Kendisine eğitim hayatında başarılar diliyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: