Yengi Ultra Maratonu İzmir’de sona erdi

NEF Vakfı’nın, Türk milletinin zafere koştuğu ve aynı ulusun baştan doğduğu Büyük Atak’un 100’üncü yılında düzenlediği Ultra Maraton tamamlandı. 295 kilometrelik Ultra Maraton, Afyon Kocatepe’den İzmir’e 6 günde koşuldu.

Gelenekselleştirilmesi planlanan ve dünyada aynı ulusun kazandığı utku rotasında daha önce eşi tıpkısı olmayan Yengi Ultra Maratonu, 30 Ağustos’ta Afyon Kocatepe Anıtı’ndan başladı. 295 kilometrelik Yengi Ultra Maratonu’nun rotası, Nazik Tecavüz rotası olan Afyon-Kocatepe, Kütahya- Dumlupınar, Manisa- Salihli, Turgutlu etapları şeklinde düzenlendi. Koşunun finali İzmir’bile gerçekleştirildi. Hep 260 sportmen İnciraltı güzergahında toplandı. Sunulan startın arkası sıra sporcular Cumhuriyet Altını Meydanı’nda yarışı tamamladı. Dereceye giren sporculara madalya arz edilirken, sıcağa karşın koşuya katılanlar mülevven görüntüler oluşturdu.

NAZIK BİR COŞKU YAŞANDI

Nef Vakfı, Şişman Galebe’in 100’üncü yılında, Türk Milletinin bir olduğu ve Atatürk ve zırh arkadaşlarının yer ciddi şartlarda yılmadan istiklal hayalinin ardı sıra koştuğu mücadele yolunda, Utku Ultra Maratonu’nu tamamladı. Yürüttüğü mefret toplumsal projeler kapsamında 6 sene önceki #birizbirlikteyiz kampanyasını başlatan Nef Vakfı şehit ve gazi çocuklarının eğitimine üstelik destek olacak. İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda sona aziz Utku Ultra Maratonu’nun kapanışı birlikte balaban bir coşkuyla gerçekleşti. Ultra Maraton’un kapanışına İzmir Valisi Çetince Ağır Yakınlarında Köşger, Nef Umumi Heyet Başkanı Kızoğlan Timur, adlı tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı ile katılarak, sporculara madalyalarını takdim etti.

KIZOĞLAN TİMUR: “VATANA HADDINDEN FAZLA ÖZ BORÇLUYUZ”

Galebe Ultra Maratonu’nun finalinde planlı törende mütekellim Nef Umumi Heyet Başkanı Erden Timur hava kırcı ayrımsız dönem yaşadıklarını söyledi. Nef’in “Biziz, birlikteyiz” düşüncesiyle yola çıktığını tamlayan Kızoğlan Timur, “Hürriyet ve bağımsızlık yolundaki sunma kocaman mihenk taşlarımızdan biri olan Şişman Taarruz’un 100’üncü yılını kutlamaktan hava duyuyoruz. 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkumandanlığı altında zaferle sonuçlanan Meydan Savaşı ve yavaş yavaş özgürlüğe akla yatkın 9 Eylül’de iyice İzmir’imizin göklerinde dalgalanan hıyanet berrak bayrağımız, bağımsızlık aşkımızın ve bu uğurdaki sarsılmaz inancımızın tıpkısı sonucu. Tığ birçok zaferlerle müktesep bu özel topraklarda doğma çocuklarız. Ak Yazılı çocuklarız ihtimal ama tıpkı o kadar da borçluyuz bu vatana. Bizden sonrakilere borçluyuz. Geleceğimize borçluyuz. Atalarımız bu mücadeleyi hep alay malay biricik yürek adına kazandı. Nef Vakfı namına hatırlı ve aktif ayrımsız ülkenin çalımlı yurttaşları kendisine yaşamamızı sağlayıcı kahramanlarımızdan devraldığımız bu iri mirası tıpkısı angajman, beraberlik ve dayanışma bilinciyle keyiflendirmek ihtimal dahi yer muhteşem sorumluluğumuz” şeklinde konuştu.

VALİ KÖŞGER: “GALIBIYET VE BİRLİK RUHUNU AKTARACAĞIZ”

İzmir Valisi Çetin Yakın Köşger güzel tıpkı vesileyle benzeri araya geldiklerine değindi. Vali Köşger, “Nef Vakfı Galebe Ultra Maratonu, zafer ve kontak ruhunu gençlere aktarabilmek amacıyla koskocaman. Ecdadımız o dönemde balaban alemdar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yayılmacı güçlerin hayallerini bozguna uğrattı. Biz, sıkıntılı zamanlarda kontak olmayı, beraberliği beceren tıpkı milletiz. Savaşı üstelik savaşmayı de dolgunca biliriz amma devir içinde bu ruhun törpülendiği dahi bire bir cins. Böylesi maratonlarla bu Halas Savaşı ruhunu, Çanakkale ruhunu, Malazgirt ruhunu gençlere aktarabilmemiz lazım. Gençlerimiz Nef Vakfı Galibiyet Ultra Maratonu’nda Şişman Atak’un başladığı noktadan 295 kilometreyi 6 günde koşa koşa geldi. Elde teçhizatla savaşım ağa ede geldiğinizi düşünün ayrımsız üstelik bu yolu. Bu ruhu yakalayabilmek geçişsiz. Ecdadın hangi meşakkatlerle hangi kök kahramanlıklar yaptığını, ne tuhaf benzeri fedakarlık yaptığını anlamamız amacıyla bu garip faaliyetlerin yapılması geçişsiz. Bu anlamda Nef Vakfı’nın yaptığı bu faaliyete nazik ehemmiyet yöneltmek geçişsiz. Ecdadımızın emaneti olan bu ülkeyi önümüzdeki yüz yılda dünyanın saygın milletleri arasına sokarak, bildirme mütekâmil, yeryüzü sözü güzeşte, yeryüzü kudretli ülkesi haline getirerek bu borcumuzu vermek zorundayız. İnşallah bu ruhu gençlere aktarabilirsek bu borcu ödeyeceğiz” dedi.

KOŞUCULARA SÜRPRİZ İKRAMLAR VERİLDİ

Koşucular 6 dönem süren ultra maraton boyunca rota üzerinde Sancaktar Mehmet’in, cepheye mermi haiz Zehra Ana’nın, Halime Çavuş’un, Güdücü İsmail’in yolunda 100 yıl öncesinin milli savaşım azmini ve imkansızlıklarını piyes eden çadırlarda konakladı.  Galibiyet Ultra Maratonu’na 10 ultra maraton sporcusu, Afyon etabında 86 halk koşucusu, İzmir etabında 286 el koşucusu ve 372 mevhum koşucu katıldı. Posta süresince tatil noktalarında bölgenin Şişman Taarruz’un önemini anlatan tarihten majör kesitlerin saha aldığı kahramanlık hikayeleri paylaşıldı, sunumlar yapıldı. Dolay halkı maratoncuları sevinçle karşıladı, onlara bayraklarla haremlik etti ve ikramlarda bulundu. Atalarımızın 100 yıl ilk iri imkansızlıklarla çıktıkları yolda sporcular geçmişi garip etmek hesabına Nazik Taarruz’üstelik yenilen arık aldatmak, üzüm hoşafı ve yasmık çorbası kabilinden şaşırtı ikramlarla da karşılaştı.

NEF VAKFI’NDAN ŞEHİT VE GAZİ ÇOCUKLARINA DESTEK

Yaşadığı tavır ayırt etmeksizin türlü olduğunca çok insanın eş amacın aynı parçası olmasını mizan hedefiyle planlı Galibiyet Ultra Maratonu’na dünyanın ve Türkiye’nin seçme yerinden kaydolarak, bindi sunulan sanal koşuda toplanan bağışlar ise martir ve gazi çocuklarının eğitimlerine bindi namına bağışlanacak. Nef Vakfı, 2016 yılından bugüne, sivil ve resmi ayırt etmeksizin, Familya ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yoluyla ulaştığı martir ve gazi çocuklarına düzenli burs desteği sağlıyor. Bindi sağlanan çocukların sayısının Zafer Ultra Maratonu katkısıyla artırılması amaçlanıyor.

– İzmirShare: