Yardımcı haberi… Sivaslı iz lisesi öğrencileri Bingöl’de cıvıltı üretimine şahitlik etti

Sivas Atatürk Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesinde yüksek yüklülük sistemleri eğitim kayran 17 öğrenci, Bingöl Süfli Kaleköy Barajı ve HES Müttehit Yenilenebilir (Melez) Canlılık Istihsal Tesisi’ni gezdi.

Çamlıbel Neşelilik Tevzi AŞ’den (ÇEDAŞ) yapılan açıklamaya bakarak, enerji sektörünün kalifiye eleman ihtiyacına hal hatırlamak, genç istihdamına yardım arz etmek hedefiyle 2018 yılında hayata sabık Enerjinin Yıldızları Projesi’nin öğrencileri, maharet geziler ile elektriğin üretimine durumunda tanıklık ediyor.

Proje kapsamında 2018-2019 terbiye-tedris yılından Sivas Atatürk Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesinde Yüksek Yüklülük Sistemleri Dalı’nın kurulmasına destek olan ve kılgılı dersler için laboratuvar oluşturan ÇEDAŞ, bu sene dahi 12. sınıf öğrencilerine özel ayrımsız yolculuk düzenledi.

Faziletli Gerilim Sistemleri Dalı’nda yetişek gören ve bire bir zamanda ÇEDAŞ’ta staj fail 17 mektepli, Bingöl’deki Dun Kaleköy Barajı ve HES Müttehit Yenilenebilir (Hibrit) Neşelilik Üretim Tesisi’nde, yenilenebilir enerjinin üretim aşamalarını durumunda müşahede fırsatına ehil oldu.

Gezi boyunca öğrencilerle olan ÇEDAŞ Genel Müdürü Niyazi Flama, canlılık üretiminde yenilenebilir kaynakların öneminin seçkin geçen dolaşma arttığına ilgi çekerek, “Tığ de gelecekte meslektaşımız olacak öğrencilerimizin yenilenebilir enerji kaynaklarından canlılık üretimini, melez modeli yerinde gösterelim istedik. Bingöl’birlikte 2020 yılında üretime güzeşte Adi Kaleköy Barajı ve HES Birleşik Yenilenebilir Canlılık Istihsal Tesisi’nde öğrencilerimiz sistemin elbette işlediğini yerinde görme ve tetkik fırsatı buldu. Eminim ki arkadaşlarımız sahadaki bu dersi hayatları süresince unutmayacak ve istekli himmet hayatına adım attıklarında faydasını görecekler.” ifadelerini kullandı.

Share: