YANLIŞSIZ Parti’li Vareste, Kahramanmaraş’ta sivil toplum kuruluşları buluşmasında konuştu Açıklaması

YANLIŞSIZ Öğür Genel Başkanvekili Numan Vareste, Türkiye’nin bu coğrafyada global olarak oynanan oyunların farkında olduğunu belirterek “Türkiye hep sorunların barışsever bire bir şekilde çözülmesinden yanadır.” dedi.

DOĞRU Fırka Kahramanmaraş İl Başkanlığınca bir otelde düzenlenen “Sivil Cemiyet Kuruluşları Buluşması” programda mütekellim Kurtulmuş, sivil cemiyet kuruluşlarının toplumun ayrımlı kesimlerine elan bayındır ulaşma ve halkın beklentilerinin belirlenerek çözüme kavuşturulması noktasında makro bir yere topluluk olduğunu söyledi.

Dünyanın ekonomik ve politik adına teferruatlı yıllardır yaşamadığı balaban sıkıntıların içerisinde olduğunu anlatan Vareste, şunları kaydetti:

“Tıpkısı taraftan aha Karadeniz’de devam fail Ukrayna- Rusya meselesi, sair taraftan Uzak Gün Doğusu’birlikte, Asya’da bitmeme eden Amerika ile Rusya arasında Tayvan üzerinden gündeme gelen gerilimler. Gayrı taraftan tekrar yıllardır yaşadığımız özellikle bizim coğrafyamız koyulmak için tezelden Türkiye’nin güneyinden başlayarak Yemen’e kadar vasıl o coğrafyadaki iç savaşlar, çatışmalar, gerilimler, terör örgütlerinin ortaya koymuş olduğu bazen arbede ortamları, Afrika’daki gerilimler, Asya’daki gerilimler, Doğu Akdeniz’birlikte petrol ve hidrokarbür taharri faaliyetleri itibarıyla yaşanan gerilimler, gene Türkiye yerine baktığımız devir Ege’bile Yunanistan üzerinden Türkiye’nin köşeye sıkıştırılması çabaları. Balkanlar’birlikte yeni denklemlerin ortaya çıkarılması ve yıpranmamış yüklülük alanları içerisinde kimi arbede alanlarının yaratılma çabaları. Tıpkı şekilde Kafkaslar’da görüyorsunuz. Ermenistan baştan Azerbaycan’a saldırarak bizim orada oluşturmaya çalıştığımız cesaret ve istikrarı bozucu adımlarını atmaya çalışıyor. Orada Kafkaslar’dahi özellikle Cenup Kafkasya’dahi yaşanan bazen gelişmeler. Hep bunların hepsine baktığınız antlaşma, dünyanın derhâl hemencecik değme durumunda balaban güçlerin dünyadaki global mücadelenin kendilerini merkezi kendisine gören güçlerin ihtimal bile akıbet on yıllar boyunca göze alamadıkları gerilimleri, çatışmaları gündeme getirdiğini görüyoruz. Rusya’nın, Çin’in, ABD’nin, Avrupa’nın ve sair ara sıra aktörlerin global ölçekte bir hesaplaşma, global ölçekte aynı savaşım ortaya koyduğu bu dönemde aslında yaşananlar hem siyaseten hem ekonomik namına dünyada verilen hakimiyet mücadeleleridir. Bu hakimiyet mücadelelerinin verildiği coğrafi alanların bir lahzada çabucak tamamının mutedil noktasında dahi Türkiye vardır.”

Türkiye’nin bu coğrafyada etkili bire bir şekilde ayakta durmaktan hatta koşarcasına ilerlemekten apayrı tek şansının bulunmadığını vurgulayan Kurtulmuş, yaşanan bu süreçte temas ve el birliği içerisinde milli istikamet nasıp etmenin şart olduğunu dile getirdi.

Kurtulmuş, Türkiye’nin bağırsak ve aut politikada hayat dolu tıpkısı şekilde yoluna devam ettiğini hatırlatarak serencam zamanlarda yakalanan bu ivmenin balaban ve dirimsel olduğunun altını çizdi.

Yaşanan soylu erki krizle ilgili Hükümetin Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde tıpkı numaralı önceliğinin “tezgahı dağıttırmamak” olduğunu anlatan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“Türkiye aynı taraftan soylu erki büyümesini bitmeme ettirirken büyümeyi birlikte adil ve hakkaniyetli vatandaşımızla bu süreci geçirebilmek için gelişigüzel makule desteği ortaya koyabilmektedir. Türkiye bu müddet içerisinde gine kişi ekonomik gücünü artırabilmek amacıyla ilkin doğalgaza bağımlılığı ortadan kaldırabilmek amacıyla biliyorsunuz Akdeniz ve Karadeniz’üstelik doğalgaz kontrol faaliyetlerini sürdürüyor. İnşallah sunu kısa zamanda Karadeniz’da bulunduğu kabilinden Akdeniz’birlikte birlikte doğalgaz kaynakları bulunarak Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı ortadan kalkacaktır. Yine ayrımsız şekilde bu süreç içerisinde Türkiye özellikle defans sanayisindeki gelişmelerine çok nazik büyük bir şekilde ivme kazandırmış yaklaşık yüzdelik 75-80 seviyelerinde yerlilik oranlarına ulaşarak acun savunma sanayisi liginde parmakla gösterilen ülkelerden birisi haline gelmiştir. “

Kurtulmuş, Türkiye’nin dünyadaki gelişmelere asla aldırmaz kalmayan ve hal üreten tıpkı mutluluk olduğunu anımsatarak bunun amacıyla Ukrayna ve Rusya arasındaki savaştaki arabuluculuk hamlesine bakılmasının ehliyetli olacağını söyledi.

ABD ve gâh ülkelerin savaşın bitmesini istemediği amacıyla barış ortamın sağlanamadığını tamlayan Kurtulmuş, “Gıda krizinin çözülmesi için Ukrayna ve Rusya’dan tahılların acun piyasalarına çıkarılabilmesi amacıyla seçkin soy sorumluluğu Türkiye namına getirdi. Şu dakika bile merkezi ve koordinasyonu İstanbul’birlikte olan benzeri tahıl koridoru açıldı, dünya piyasalarına bile bu anlamda bu hububat bildirme edilmiş oluyor. Türkiye bölgesindeki ve dünyadaki hep olaylarda hareketli ve hoşur hal üreten benzeri talih. Türkiye kendisinin milli menfaatlerini sonuna büyüklüğünde korumak amacıyla savaşım fail bire bir ülkedir.” diyerek konuştu.

Yunanistan’a tavsiyede bulundu

Bazı kesimlerin büyüyen Türkiye’nin başına bazen badireler beğenmek istediğini, Ege’da Yunanistan üzerinden Türkiye’yi bloke etmek, Türkiye’yi köşeye ezmek isteyenler olduğuna işaret eden Vareste, şunları kaydetti:

“Türkiye bu coğrafyada küresel olarak oynanan oyunların farkındadır. Türkiye bilcümle sorunların barışçıl benzeri şekilde çözülmesinden yanadır. Bu amaçla birlikte gelişigüzel şekilde ortaya konulacak ve Türkiye’yi taciz edecek bu girişimlerin Yunanistan’a tek kâr sağlamayacağını biliyoruz ve buradan üstelik yandaki bir mevki, hem üstelik sınırdaşımız bire bir devlet adına Yunanistan’a şu tavsiyede, şu teklifte bulunuyoruz. Türkiye Yunanistan arasındaki mesail olur otururuz, konuşuruz çözeceklerimizi çözeriz, çözemediklerimizi dahi komşuluk ilişkileri içerisinde bunları çözmek için çaba gider ederiz. Aman ha zinhar ha birilerinin sırtınızı sıvazlamasına kanmayın, birilerinin sırtını sıvazlayıp ortaya atanların daha bilahare o ülkeleri pekâlâ bir şekilde boydak bıraktığının onlarca örneği vardır. en üst örneğini üstelik Ukrayna’dahi görüyoruz.”

Share: