YANLIŞSIZ Parti Genel Komutan Yardımcısı Karaaslan, 7. Samsun Ekincilik Fuarı’nı gezdi Açıklaması

SELIM Tümen Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Samsun Mebus Çiğdem Karaaslan, dünyanın geçtiği bu süreçte ekincilik ve üretimin hangi kadar önemli olduğunu benzeri yol elan gördüklerini belirterek, “Bu noktada devletimizin üreticiye verdiği destekler ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın açıkladığı aya fiyatlar, çiftçimizin yüzünü güldürmüş durumda.” dedi.

Karaaslan, Ekincilik ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, Tekkeköy Belediye Reisi Hasan Togar ve AK Öğür İl Başkanı Ersan Aksu ile TÜYAP Eksiksiz Fuarcılık Yapım ZIYAN ETMEK vasıtasıyla Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde birleştirme edilen 7. Samsun Ekincilik Fuarı’nı gezdi.

Karaaslan, yaptığı açıklamada, organizasyonun Karadeniz Bölgesi’ndeki genişlik şişman ekincilik fuarı olduğunu söyledi.

Fuarın metanetli çokça firmaya familya sahipliği yaptığına, ziyaretçi sayısının 100 binin üzerine çıkmasının beklendiğine dikkati çeken Karaaslan, “Samsun, siftinlik nazik buluşmaların, büyük organizasyonların gerçekleştiği site oldu. Bu özelliğini, dünyanın sunu nazik havacılık festivali TEKNOFEST KARADENİZ’i gerçekleştirerek Türkiye ve dünyaya kanıtlamıştır. Fuarda ekincilik teknolojisi alanında makineler bulunuyor. Fuard Türkiye’nin seçkin bölgesinden insanlar, üreticilerimiz, ekincilik teknolojilerini yakından müşahede fırsatı buluyor.” diye niteleyerek konuştu.

Samsun’un Türkiye’nin arz şişman ekincilik şehirlerinden biri olduğuna bel eden Karaaslan, “Bafra ve Çarşamba ovalarımızda bu yıl üretimde geçen yıla göre yüzde 50 çoğalma sağlanması bekleniyor. Bu özelliğiyle Samsun, tarımda da çokça balaban bire bir şehir konumundadır.” ifadelerini kullandı.

Karaaslan, tarımın dünyada haddinden fazla cesim tıpkısı sektör olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kovid-19 dönemini atlattık ama getirdiği sıkıntıların birlik dünyayı etkilediği bire bir dönemden geçiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mız, Rusya- Ukrayna savaşı dolayısıyla dünyadaki beklenen tahıl krizinin önüne oluşturduğu tahıl koridoru sebebiyle önceki oldu. Dünyanın geçtiği bu süreçte ekincilik ve üretimin hangi kadar majör olduğunu bir kez elan görüyoruz. Bu noktada devletimizin üreticiye verdiği destekler ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın açıkladığı ayak tabanı fiyatlar, çiftçimizin yüzünü güldürmüş durumda. Ekincilik alanına vatandaşların artık yöneldiğini üstelik görüyoruz. Bereketli ovalarımız ve tarlalarımızın bildirme verimli şekilde kullanılmasını istiyoruz. Havası, toprağı, güneşi ve suyuyla şehrimiz ve ülkemiz, tarım alanında yalnız başına yetebilen basit ülkelerden bire bir tanesidir amma dünyaya yetebilen tıpkı Türkiye hedefiyle de çalışıyoruz.”

Share: