Yağmur, böbrek nakliyle güç tutundu

NİĞDE’de oturan böbrek yetmezliği hastası Baran Azak (13), Kayseri’de kadavradan alınan böbrekle 4 sene bilahare sağlığına kavuştu. Çok bahtiyar olduğunu belirten Azak, “Nakil olduktan bilahare okula gidebiliyorum, oyun oynayabiliyorum ve arkadaşlarım ile mesafe geçirebiliyorum” dedi.

? Niğde merkeze merbut Saz beldesinde canlı Baran Azak, 5 yıl geçmiş karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede böbrek hastası olduğunu öğrendi. Çabucak tedavisine başlanan Azak, sonuç 2,5 yılını diyalize kapalı namına geçirdi. Böbrek nakli bekleyen Azak’a mebzul selen, geçen sene Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nden geldi. Azak, kadavradan alınan böbrekle nakil oldu. Sağlığına munsap 8’inci derslik öğrencisi Baran Azak, makul aralıklarla nakil olduğu hastanede kontrolden geçiyor. Daha Çok yaşıtları üzere erinç koşup oynayabildiği için mutlu olduğunu tamlayan Baran Azak, “2,5 senedir diyalize giriyordum. Gece aynı telefonla nakil olacağımı öğrendim. Diyaliz süreci çok zordu, okula gidemiyordum. Nakil olduktan sonraları okula gidebiliyorum, baziçe oynayabiliyorum, arkadaşlarımla kânunuevvel geçirebiliyorum” dedi.

‘BÖBREKLERİ AĞIZ AĞIZA İFLAS ETMİŞ HALDE BİZE GELDİ’ERÜ Tababet Fakültesi Yavru Sağlığı Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Sibel Gaz ise, “Yeryüzü fazla organ muntazır hastalar genelde ayrıntılar ve bunların çoğu birlikte böbrek hastası oluyor. Polikliniğimizde doğumsal anomalilere merbut yahut sonraları oluşabilecek hastalıklara tutkun zorlu çok böbrek hastası izlemekteyiz. Bu hastalarımızın bire bir kısmı maatteessüf kronik böbrek yetmezliği sürecinde ilerliyor. Böbrek yetmezliğindeki sunma gani otama şansımız böbrek naklidir. Rahatsız böbrek nakli şansını yakalayamazsa diyalize tutkun kendisine hayatını yaşamak durumunda kalıyor. Yağmur bundan 3 yıl ilk böbrekleri ağiz ağiza iflas etmiş kendisine bize geldi. 2,5 yıl büyüklüğünde periton diyalizi yaptıktan sonra böbrek nakli şansını yakaladı. Hala hastanemizde takibini yapıyoruz. Ciddi bir sorunu yok” diye konuştu.’HERKESİN ÖRGEN NAKLİ BAĞIŞINDA BULUNMASINI İSTİYORUM’

Baran Azak’ın tedavisinde yanında olan amcası Yunus Azak birlikte “Yeğenimin böbrekleri batkı etmişti. Geceleyin anlayışsız çalan ayrımsız telefon ile aktarım olacağını öğrendik. O dakika yaşadığımız sevinci anlatamam. Diyaliz sürecinde seçme cins güçlükle karşılaştık. Niğde’nin Saz beldesinden geliyorduk. Haddinden Fazla fazla ulaşım sıkıntısı çektik. Yağmur’un bereketli olması amacıyla yumruk şartları göze aldık. Çok şükür sağlığına kavuşturduk. Herkesin organ aktarımı bağışında bulunmasını istiyorum” dedi.

Share: