Vekil Muş: “Türkiye üreterek, dış satım yaparak büyümek istiyor”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Türkiye üreterek, dış satım yaparak büyümek istiyor. Türkiye, sınırları, izin alanları içerisindeki katıksız kaynakları derk etmek istiyor. Türkiye’nin hep zenginliklerini kavuşum altından çıkartıp, 86 milyon vatandaşımızın istifadesine sunacağız.” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla Bingöl’e mevrut Nazır Muş, Solhan ilçesinde esnafı mülakat etti, vatandaşlarla görüştü, tıpkısı kahvehanede öz içti.

Burada vatandaşlara seslenen Muş, tıpkı ülkedeki gelişmenin, ilerlemenin bütün illere, ilçelere bile bulaşma ettiğini belirterek, ülkenin ekonomisi ilerlediği ahit seçme bölgeye bunun katkısının olacağını söyledi.

“Türkiye üreterek, ihracat yaparak gelişmek istiyor. Türkiye, sınırları, bitirme alanları içerisindeki doğal kaynakları yakalamak istiyor. Karadeniz’da, Akdeniz’birlikte yapılan çalışmalar bunun eseri.” ifadelerini kullanan Muş, Türkiye’nin uyanıklık projeleri arasında düzlük düz Togg’un sıra üretiminin yapılacağı TOGG Gemlik Kampüsü’nün güzeşte açılışının yapıldığını, Togg’un önceki fikirli cihazının sıra istihsal bandından indiğini hatırlattı.

“Kıvrılma” otomobilinden sonradan Türkiye’nin kendi markasının bildirme güdük zamanda vatandaşla buluşacak noktaya geldiğini dile getiren Muş, bunun iri benzeri muvaffakiyet olduğunu bildirdi.

“Türkiye’nin geleceği ak pak”

Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Motorlu araçlardan elektrikli araçlara geçişin yaşandığı dönemde kullanılmamış teknolojiyi kullanabilecek benzeri makine yapıldı. Bunlar Türkiye’nin eseri, değeri. Ayrımsız birçok yıl içerisinde burada sokaklarda, caddelerde görülecek. Kişi teknolojimizi üretiyor, kendi aracımıza biniyor olacağız. Seçkin şeyden önemlisi yakıtlı ayrımsız anahtar olmayacak. Elektriği üretebiliyoruz amma diğerini ithal emreylemek zorundayız. Bizim sabık yıl sayı farkı yer yağı, doğal gaz ve enerjiye verdiğimiz miktar kısaca 35-40 milyar dolar. Akan yalınlık meselesini ilk kez gündemden çıkartmaya andıran olduk. Bunlar nazik, akan açığa etkisi olan yatırımlar. Ülkede ne kadar artırım ve sermaye birikimi olursa vatandaşın etraflı vadede muhtel finansmana erişimi o kadar kolay oluyor. O ahit insanlar burada ona göre yatırım yapıyor. Fabrikasını, hareket yerini ona bakarak ilave imkanına kavuşuyor. Türkiye yıllarca bu sarmalla uğraştı. SELIM Fırka döneminde Cevdet Yılmayan’ın birlikte çokça nazik emekleri var, planlamasını yaptılar, bu yatırımları o tarafa akilane kanalize ettiler, cari açığı azaltacak yatırımları öncelediler ve bugün bunlar tıpkısı noktaya geldi. Akan açığı azaltıcı yatırımlar Türkiye’üstelik son derece acul tıpkısı şekilde artıyor. Yenilenebilir enerjiye yani güneşe ve rüzgara bati yatırımlar yapılıyor. Oradaki bir tane yük yenilenebilir enerjiyi depolamanız gerekiyor. Pil teknolojisi çokça gelişmemişti amma demin bu uygulayım bilimi de gelişmeye başladı. Türkiye’nin geleceği temiz.”

“Bir Tane balans adası talih burası”

Muş, enflasyonun hayatı, gurur gücünü etkilediğini belirtti.

“Türkiye’nin etrafına bakın. Tek balans adası ülke bura. Suriye’dahi yaşananlara bakın. Irak’ta kaç yıl sonra henüz kullanılmamış hükümet kurulabildi. Türkiye’nin kuzeyinde Ukrayna- Rusya savaşı var. Bütün etrafımız maatteessüf çatışmalarla, gerginliklerle sınanıyor. evet siyasal istikrarsızlıklar var evet birlikte çarpışma halleri.” diyen Muş, iradenin olmadığı yerde idarenin üstelik olamayacağını kaydetti.

Muş, tecrübenin olmadığı yerde üstelik ayrımsız molekül olamayacağına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Recep Tayyip Erdoğan deneyimli bir reis. 20 yıldır Türkiye’yi yönetiyor, dünyayı biliyor, dünyadaki gelişmeleri biliyor. Öyle anlar sağlık ki bir karar verirsiniz, ya ülkenizi feraha çıkartırsınız veya benzeri değişmeyen verirsiniz ülkeyi bambaşka tıpkı yere sürüklersiniz. İşte o kararı almayı hangi etkiliyor biliyor musunuz, bilgi birikiminiz ve tecrübeniz. Acun çokça şizoit benzeri süreçten geçiyor, iradenin, diri liderliğin, tecrübenin olmadığı yerlerde maalesef yönetimde güç sıkıntılar var. Bu süreci ruhlu bire bir şekilde bütün bu arada atlatmamız geçişsiz. Atlatmayı başarırsak Türkiye 5 yıl sonra bambaşka bire bir noktaya gelmiş olacak. Türkiye’nin hep zenginliklerini yerin altından çıkartıp, 86 milyon vatandaşımızın istifadesine sunacağız.”

Bakan Muş, elan sonra Bingöl Tecim ve Uran Odası’nda düzenlenen toplantıda hisse senedi insanlarıyla tıpkı araya geldi.

Basına bağlı gerçekleştirilen toplantıya, Vali Eder Çiftçi, Ticaret Bakan Yardımcısı Bağımsız Milletvekili Volkan Ağar, Tecim Bakanlığı İç Ticaret Umumi Müdürü Ademiyet Başar, TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Bingöl Şehremini Erdal Arıkan, Bingöl Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Haysiyet Çintay, Solhan Belediye Reisi Abdulhakim Yıldız, SELIM Fırka Bingöl Mebus Feyzi Berdibek, AK Öğür İl Başkanı Haşim Sağlar de katıldı.

Share: