Vekil Kurum’dan

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Gelgel, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon konut arsası ve 10 bin işyeri üzere referans detaylarını anlattığı toplumsal medya hesabından video fikir kendisine paylaştı.

”ARSA DAĞILIMLARINI İLLERE VE İLÇELERE GÖRE BELİRLEDİK”

Bakan Amaç Hava, 1 milyon ev amaçlı arsanın dağılımını illere ve ilçelere göre yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzde 40’ını kent merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız hep 1 milyon bölük amaçlı arsamızın bazen illerdeki dağılımını birlikte kabullenmek isterim. 50 bin İstanbul’üstelik, 100 bin Ankara’birlikte, 25 bin İzmir’bile, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’de, 25 bin Kayseri’üstelik, 30 bin Diyarbakır’birlikte, 28 bin Eskişehir’dahi, 26 bin 700 Van’bile, 23 bin Antalya’da koyulmak için 81 ilimizde; 1 milyon basamak amaçlı arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

”HEM KONUTA HEM ARSAYA BAŞVURABİLİRLER”

Bakan Gelgel, vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz tıpkı şekilde, çakılı ve akıllıca ifa koşullarıyla; altyapısı eksiksiz, ümran planı müstahzar arsalarda nesir edebileceklerini ifade etti. Gerekli teknik ve türel destekleri Bakanlık ve Dolgun Basamak İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yerine ayrıcasız rastgele vatandaşa sunulacağını söyleyen Bakan Gelgel, “Vatandaşımız hem konuta hem de konut gayeli arsaya başvuru yapabilir. Rastgele ikisinin de kurasına katılabilir. Eğer ikisi gürpedek çıkarsa birini tercih ederek aile sahibi gibi” ifadelerini kullandı.

”ARALIK AYINDA TAPULARI VERECEĞİZ”

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını anlatım eden Icra Vekili Murat Alım şunları söyledi: “İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan müstakil parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta yanında parseller bulunuyor. Gine omuz omuza parsellerde adalet sahiplerinin çokluk sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları etme hususunda dahi temas cins proje desteğini verecek. Bu parsellerde düz yazı edilecek binalar dayanak artı 4-5 tiran geçmeyecek. Mutlak parsellerde ise doğruluk sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini inşa edebilecekler. İnşallah; en geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Ara ayı itibariyle planları onaylanan illerde ve ilçelerde türe sahipleri muhtemelen olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah teyit edeceğiz.

FİYATLARI AÇIKLADI

Bağımsız Milletvekili parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan sabit ödemelerle, 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Birlikte parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle yeniden 10 sene vadeyle, faizsiz ve sabit ödemelerle yapılabilecek.”

“IÇTIMAI KONUTLARIN TEMELİ EKİM AYINDA”

Toplumsal konutların temellerinin 25 Ekim’birlikte atılacağını hatırlatan Bakan Çalım, “İnşallah toplumsal konutlarımızın ilk temellerini Ankara’da, Cumhuriyetimizin başkentinde atacağız. Bu anlamda; 25 Ekim’birlikte, Ankara, Afyon, Amasya, Münevver, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak atılmak amacıyla 17 ilde 5.000 konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle birlikte atacağız” dedi.

“İŞ YERLERİNİN TEMELİ 2022 YILI BİTMEDEN ATILACAK”

Icra Vekili Alım, 50 bin iş yeri üzere ise önceki etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda; 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin bakir işyerinin hizmete sunulacağını rapor ederek, “Bu işyerlerimizi birlikte, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 ay vadeyle sanayicimize, güre girişimcilerimize sunacağız. İnşallah uran aksiyon yerlerimizin bile temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu hisse senedi yerlerimiz; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce eskimemiş ilişik istihdam sağlayacak” dedi.

”2 TRİLYONDAN FAZLA EKONOMİK HAREKETLİLİĞE AMIL OLACAK”

Nazır Çalım, 2003 yılı esasen itibaren üretilen sosyal basamak sayısının 2 milyona, sair projelerle gelişigüzel oran olarak üretilen konutlarda oturan vatandaş sayısının dahi 10 milyonun üstüne çıkarılacağını vurgulayarak, “Yatırım miktarı 900 bilyon liralık olan toplumsal ev hamlemizin, farklı sektörlerimizi da tetikleyerek; 2 trilyon liradan aşkin kazançlı hareketliliğe araç olacağına samimi inanıyoruz. Ben milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Toplumsal Konut Hamlemizin’ beherglas doğruluk sahibi vatandaşımız için, ülkemiz ve milletimiz için uz, hayır olmasını diliyorum.” ifadelerine kayran verdi.

Share: