Vekil Karaismailoğlu, Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı yer altı treni hattının sınav sürüşüne katıldı (2)

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Pendik (Tavşantepe)- Sabiha Gökçen Havalimanı yer altı treni hattında sınav sürüşlerini yaptıklarını belirterek,”Gayet liyakatli tıpkısı şekilde tamamladık. Arılık işleri da karışma şu zaman sonuç detaylar üstünde çalışıyoruz. İnşallah ilk teşrin kocaoğlan içerisinde, tamam olan bu hattımızı de milletimizin hizmetine sunacağız.” dedi.

Icra Vekili Karaismailoğlu, Pendik (Tavşantepe)-Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattında gerçekleştirilen sınav sürüşüne katıldı. Imtihan sürüşü Kurtköy ve Sabiha Gökçen Hava Meydanı istasyonu beyninde gerçekleştirildi.

Sabiha Gökçen Hava Meydanı istasyonunda basın açıklaması işleyen Karaismailoğlu, bütün acun krizlerle boğuşurken, Türkiye’nin dört bir tarafında 5 bin pare şantiyede 700 bine andıran düzentileme arkadaşlarıyla gelişigüzel Türkiye’nin geleceği üzere iş verdiklerini söyledi.

Yatırımları artırarak bitmeme ettirdiklerini nâkil Karaismailoğlu, “Zaman üstelik yetişkin tıpkısı yatırımımızın serencam aşamasına geldik. Bilcümle işlemlerimizi tamamladık. Biraz geçmiş imtihan sürüşlerimizi birlikte yaptık. Mukteza incelemeleri dahi yaparak inşallah önümüzdeki dar günleri üstelik geride bırakarak ilk teşrin ayı içerisinde Kadıköy-Kartal metro hattını bitmeme ettirerek Sabiha Gökçen Hava Meydanı’na kadar yer altı treni konforunu İstanbullulara yaşatmanın gururunu, sevincini bütün gelişigüzel yaşıyoruz.” diyerek konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Sabiha Gökçen Havalimanı, yıllar evvel şu anki ana mugayeret partisi liderinin, ‘uçak inmeyen yere havalimanı mı yapılır? Sabiha Gökçen’e hava meydanı yapmaktansa Tuz Gölü’ne ala tesisi yapın’ diyen aynı zihniyetin bugünkü mevrut olduğu çelişkiyi gösteren yer gani örneklerden bir tanesi.

Sabiha Gökçen Havalimanı, günce 600’ün üzerindeki tayyare sayısı ve 105 bin yolcuya bakım fail dünyanın önde mevrut havalimanlarından birisi haline geldi. Yaptığımız yaptırımlarla birlikte Sabiha Gökçen Havalimanı da İstanbul Hava Meydanı birlikte Türkiye dünyaya hizmet vermeye ve bakım kalitesini artırarak bitmeme edecektir.

Avrupa’daki havalimanları kargaşa yaşarken, Türkiye’deki havalimanlarında konfor yaşatan hep emek arkadaşlarıma, işletmecilere, hava yolu şirketlerimize teşekkürname ediyorum. Bu gururu, bu sevinci, bu kaliteyi, bu güveni bütün vatandaşlarımıza yansıttığı gibi bu emsal hizmeti bile hep dünyaya yansıtıyorlar. İstanbul Hava Meydanı, gene bir nice karalamalar, iftiralar olmasına rağmen 75 milyon metrekarelik, hesaplı değeri başarısız olan bir alanda, devletin kasasından 1 kuruş çıkmadan 10 milyar avroluk bire bir yatırımla, bugün 200 bin kişinin istihdam edildiği ve günce 230 bin yolcuya familya sahipliği yapan, günlük 1400 parça uçağın iniş kalkışına ev sahipliği yapan dünyanın emsal gösterilen imren ile bakılan projelerinden tıpkısı tanesi haline geldi. Devletimizin kasasından bire bir kuruş harcamadığımız halde, pres süresi süresince de devletimize cümle 26 milyar avroluk dirimlik sağlayacak.”

“Ekim ayından itibaren seçkin kamer İstanbul’birlikte cesim tıpkı yer altı treni hattının açılışını yapacağız”

Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanı’nın işletme süresi bittikten sonraları yüzyıllar boyu bu ülkeye hizmet edecek çokça eşsiz asar olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanı, inşallah gelişen, büyüyen, dünyanın arz iri 10 ekonomisine ehil Türkiye’nin sunu cesim ayaklarından ikisi olacak. Bütün sektörlerde korkulu benzeri çalışmamız var. Kişmiri yolu, gelgel yolu, çipo yolları, tanıtma sektöründe, uzayda, denizlerde topyekun tıpkısı kalkınma çabası içerisinde, bilcümle arkadaşlarımızla alay malay gösterişli bir şekilde çalışıyoruz.

Demir yollarında şişman bir atılımımız var. Şu anda demir hat ağırlıklı tıpkısı yatırım dönemine girdik. Ülkemizin ciharıyek tarafında şu anda inşaatı devam eden 4 bin 500 kilometre aceleci tren hattımızda hem yaya taşıyacağız hem birlikte geri hizmet anlamda ülkemizin ihracatına ve üretimine az çok yardım sağlayacak büyük işler yapıyoruz.” dedi.

Karaismailoğlu, demir yolundaki hızlı trene merbut 8 ili ati yıllarda 52’ye çıkarmanın çabası içerisinde olduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yine limanlarımız, kombinasyon endüstri bölgelerimizi üstelik demir hat hatlarına bağlayarak lojistikteki maliyetleri ve üretimdeki lojistik maliyetini kesmek üzere birlikte büyük çalışmalarımız var. Ayrıca karbon emisyonunun azaltılması dahi çipo yolları yatırımlarımızdaki koskocaman faktörden tıpkısı tanesi. şehirler arası demir yolları bitmeme ediyor. Esasen şehir süresince da muhteşem metropollerde, erkek yoğunluğunun olduğu bölgelerde planlanmış olan demir hat yatırımlarımız ve raylı tümce metro yatırımlarımız birlikte ateşli bire bir şekilde bitmeme ediyor. Bursa’üstelik Kocaeli’bile, Ankara’bile, İzmir’da, Kayseri’de, Gaziantep’te koca yatırımlarımız var. Vermek amacıyla olanlar, bitmeme edenler var. İnşallah önümüzdeki günlerde önemli yatırımlarımızı milletimizin hizmetine sunacağız.

İstanbul genelinde bile yapımı bitmeme fail, bakanlığımızca üstlenilmiş 7 şerha metro hattımız var. Bugün İstanbul’dahi işletilmekte olan 260 kilometrelik metro hattımızı 2019 yılı öncesinde tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sunmuştuk. Maatteessüf aradan 3,5 sene geçmesine rağmen bunun konusunda hiçbir husus konulmadığı kadar bitmeme fail hatlarda bile oylumlu tıpkısı bereket bulunmayan.

Bizler vekâlet adına İstanbulluları tabiatıyla ki birilerinin keyfine bırakamazdık ve yatırımlarınızı hızlandırdık. Bu sene içerisinde ilk teşrin ayından itibaren her ay İstanbul’da mefret bir yer altı treni hattının açılışını yapacağız. Gayrı 4 yer altı treni hattımızı de 2023 yılı içerisinde da bitireceğiz.”

Bu sabahleyin incelemelerinde bulundukları Kadıköy-Kartal-Pendik hattının Sabiha Gökçen Hava Meydanı bağlantısı üstünde olduklarını aktaran Karaismailoğlu, “Biraz önceki imtihan sürüşlerimizi yaptık, gayet muvaffakiyetli aynı şekilde imalatlarımızı tamamladık. Sililik işleri dahi karışma şu dakika serencam detaylar üstünde çalışıyoruz. İnşallah ilk teşrin ayı içerisinde, bitmiş olan bu hattımızı da milletimizin hizmetine sunacağız.

Sabiha Gökçen Havalimanı’yla alay malay D100’le Sabiha Gökçen Hava Meydanı’ndaki alelhusus Pendik’teki pahal nüfus hareketinin hareket hareketinin olduğu mahalleleri birlikte metroyla buluşturmuş oluyoruz. Şeyhli, Yayalar, Fevzi Çıkarmak ve Kurtköy mahallelerini birlikte ekim ayı bakımından metro konforuyla buluşturmuş olacağız.” diye konuştu.

“Çam ve Sakura Site Hastanesi’nden üstelik geçecek metromuzun sonuç aşamasına geldik”

Nazır Adil Karaismailoğlu, son teşrin ayı itibarıyla Kağıthane-İstanbul Hava Meydanı ve aradaki Kemerburgaz, Köktürk, Eyüp bağlantılarıyla İstanbul Havalimanını üstelik metroyla buluşturacaklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Açıklık kocaoğlan itibarıyla Başakşehir- Kayaşehir beyninde Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nden de geçecek olan metromuzun sonuç aşamasına geldik. Planımız çatlak kocaoğlan içerisinde Başakşehir-Kayaşehir yer altı treni hattımızı tamamlayarak, dünyanın yeryüzü mütekâmil yeryüzü çağcıl hastanelerinden aynı tanesi olan Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ni metroyla buluşturduğumuz üzere özellikle Güngören, Bahçelievler, Başakşehir, Bağcılar’daki vatandaşlarımızın hem Kayaşehir-Başakşehir bağlantısını sağladığımız kabil bunun devamında dahi İstanbul Havalimanı bağlantılarını ve Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’ndeki yer altı treni bağlantılarını üstelik tamamlamış oluyoruz.

Başakşehir’deki metro hattımızı, belediye eskiden henüz önceki bizlerin başlattığı yer altı treni hattını yapmayacağını mevcut dalavere söylediği ant tığ birlikte özellikle pandemi sürecince berenarı koskocaman menafi sağlamış olan hastanemizin de hattını, yolunu yapmadıkları kadar yer altı treni hattında yapmayacaklarını bize bildirdiklerinde hele bir lahzada devraldık ve bu kadar bodur aynı müddet içerisinde bile 2 yıl içerisinde yer altı treni hattımızı bitirerek ara kocaoğlan içerisinde İstanbulluların hizmetine sunacağız. Sabiha Gökçen Hava Meydanı’nın Marmaray bağlantısı birlikte esasen daha önce başlanmış projeler arasındaydı.”

Marmaray-Kadıköy-Kartal hattının 2,5 kilometrelik bağlantıyla Sabiha Gökçen bağlantısının daha ilk planlandığını ve ihalelerinin yapıldığını hatırlatan Karaismailoğlu, “Maatteessüf İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu olan bu barışma ve Pendik- Memleha arasındaki kesimde şu an hiçbir mücahede namevcut. Başkaca henüz bile istikbal anbean arıtma sürecine başlamışlar.

Maalesef 3,5 yıl içerisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin daha ilk devralarak ihalesi yapılmış, devam fail yer altı treni hatları bugüne büyüklüğünde bitmesi gerekirken maalesef tek feyiz olmadığı amacıyla bazıları birlikte arıtma sürecine girmişlerdir. İnşallah imdi hızlanırlar, ahit kayıplarını telafi ederler. Bu beklenti içerisindeyiz amma maatteessüf arazide o hareketliliği göremiyoruz.” diye konuştu.

Nazır Karaismailoğlu, ilk teşrin kocaoğlan içerisinde Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattını Kadıköy-Kartal yer altı treni hattıyla birleştirerek, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı bağlantısını sağlayacaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu hattımız Kadıköy meydandan başlayarak yine Uzunçayır, Maltepe, Göztepe, Küçük Asya Adliyesi ve Pendik D100’ü izlem fail hattın 7,4 kilometrelik Sabiha Gökçen bağlantısı. Burada günlük 1 milyon 200 bin yolcuya hizmet verebilecek kapasitede ve 80 kilometre hıza sahip metro hattımız az eyyam sonraları İstanbullularla buluşacak. İnşallah, dünyanın sunu mefret havalimanlarından birisi olan Sabiha Gökçen Havalimanında birlikte raylı dizge bağlantısını sağlayarak, buradaki hizmeti, konforu, güvenliği de artırmış olacağız.”Share: