Vekil Karaismailoğlu, AirShow İstanbul Fuarı’nda konuştu Açıklaması

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Zaman dış format pervaz ağımız, 130 ülkede 341 noktaya ulaştı. Gökyüzünde kurduğumuz köprülerle havacılık alanında Avrasya bölgesinde reis, küresel tıpkısı havacılık merkezi olduk.” dedi.

Karaismailoğlu, 13. AirShow İstanbul Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, havacılık ve feza teknolojileri sektöründeki gelişmelerin ele alınacağı, sektöre şişman katkılar sağlayan İstanbul Airshow’birlikte olmaktan yağlık memnuniyet duyduğunu belirtti.

Bakanlık kendisine, Türkiye’yi dünyanın lider ekonomileri arasına yükseltecek, milleti doğruluk ettiği yere taşıyacak dev projeleri, mehabet aklı ve politikalarının sonucu yerine planladıklarını ve inşa ettiklerini anlatım eden Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Yalnızca Türkiyemizin değil, parçalanmamış insanlığın hizmetine sunduk. Bugünlere yansımak üzere var gücümüzle çalıştık. Milletimizin desteğini birlikte değme antlaşma yanımızda hissettik. Demin de envestisman, istihsal, istihdam ve ihracat odaklı nema stratejimize uygun büyük erişim yatırımlarımızın rastgele alanda olduğu gibi havacılık sektöründe da sonuç verdiğini koparmak bizleri gururlandırıyor. Bu kapsamdaki dev hizmetlerimizden biri olan İstanbul Hava Meydanı’nı hayata geçirdik, zaman Türkiye Avrupa havacılığının zirvesine ulaştı.

Yıldız Marmara Otoyolu’nu yaptık, bölgesel ticaret canlandı. Çanakkale Köprüsü’nü hizmete açtık, turizm hiç olmadığı kadar ivme kazandı. Devir daha çok “kulaklı-kulaklı” devri… Çekicilik yolu ulaşımı ise kulaklı-kazan devrinin arz mefret dinamosu, anahtarıdır. İşte böyle bir dönemde, bizler burada yalnız havacılık sektörünün geleceği için değil, ülkelerimizin kazançlı ve sosyo-kültürel geleceği amacıyla aynı araya geldik.”

“İstanbul Hava Meydanı ve THY havacılığın zirvesindeki yerlerini pekiştiriyor”

Icra Vekili Karaismailoğlu, ülkeler için vazgeçilmez olan iktisadi aksiyon birliklerinin tesisi ve aut ticaret faaliyetlerinin gelişmesi amacıyla muktezi olan genişlik aceleci, emniyetli ve konforlu erişim yolunun çekicilik yolu taşımacılığı olduğunu belirtti.

Sayısını 26’dan 57’ye yükselttikleri havalimanları sebebiyle Türkiye’nin, havacılık alanında dünyanın sunu nazik global transit merkezlerinden birine dönüştüğünü aktaran Karaismailoğlu, salgın sonrası taleplerin artması ve yaz turizminin yoğunluğu dolayısıyla Avrupa havalimanlarında kargaşa yaşanırken, İstanbul Havalimanı kabilinden mega yatırımlar ve aldıkları önlemler yardımıyla kapalı günleri geride bıraktıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin havalimanlarında konfor olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa’nın genişlik aheste hava meydanı olan İstanbul Hava Meydanı, dün liderliğini benzeri el elan pekiştirdi. Dünyanın sunma kredili yayınlarından yolculuk dergisi okurları dünyanın bildirme gür havalimanı olarak İstanbul Havalimanını belirledi. 240 bin okuyucunun katıldığı anketle bu unvanı İstanbul Hava Meydanı almış oldu.

Hoppadak Ilkgüz ayında 40 binden fazla uçuşa ocak sahipliği yapan havalimanımızın itibarını ortaya koyan bu başarıda; 2022 yılının önce 9 ayındaki hep 48 milyon yolcumuzun tecrübelerini aktarması yatmaktadır. Bu de demektir kim; hem İstanbul Hava Meydanı hem bile bayrak taşıyıcımız Türkiye’nin bildirme nazik markası Türk Albeni Yolları havacılığın zirvesindeki yerlerini pekiştiriyor; sağlamlaştırıyor.”

Avrupa’daki havalimanlarında, valiz çekicilik sürelerinin saatleri bulurken, İstanbul Havalimanı’nda günde averaj 200 bin bagaj hareketliliğinin sorunsuz yaşandığını vurgulayan Karaismailoğlu, devasa tıpkısı yoğunluğa rağmen bagaj çalım süresinin İstanbul Havalimanı’nda dakikalarla kapalı ve check-mağara süresinin ise çabucak 1 dakika olduğunu dile getirdi.

Karaismailoğlu, yaşanılan çağda ulaşılabilirlik ve çabukluk faktörlerinin, hayatın gelişigüzel alanını radikal şekilde etkilediğini, böyle tıpkı dönemde üstelik gelgel ulaşımının öneminin gelişigüzel geçen dönüş daha birlikte arttığını tabir ederek, “Bu nedenle, it canlı çokça ülkenin ana gündem maddesi; havacılığın geliştirilmesi ve arsıulusal alandaki konumunun güçlendirilmesidir. Biz üstelik bunun için aut politikamızda ‘Daha yaşayan alışveriş, daha fazla müracaat, henüz fazla eş değer’ politikasıyla ilerliyoruz. Sonuçlarını bile bilcümle beraber görüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

2003 yılında Gelgel Ulaştırma Anlaşması bulunan mevki sayısının 81 iken, bu sayıyı 2022 yılı ağustos kocaoğlan bakımından 173’e yükselttiklerine dikkati calip Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu anlaşmalar ve müzakerat neticesinde, 2003 yılında 50 ülkede 60 olan aut dalan uçuş dideban sayımıza 281 kullanılmamış nokta ekledik. Bugün dış dalan pervaz ağımız, 130 ülkede 341 noktaya ulaştı. Gökyüzünde kurduğumuz köprülerle havacılık alanında Avrasya bölgesinde lider, global tıpkısı havacılık merkezi olduk. Türkiye, Asya ve Avrupa arasındaki şark-gün batısı koridorunda saf bir güreşçi köprüsü olduğu kabil Kafkas ülkeleri ve Rusya’dan Afrika’ya uzanan yıldız cenup koridorlarının bile bilcümle ortasındadır.

4 saatlik uçuşla 1 milyar 650 milyon insanın yaşadığı, 38 trilyon dolar Gayrisafi Milli Hasılaya cemaat ve 7 trilyon 45 milyar dolar tecim hacmi kâin 67 ülkenin bile merkezindeyiz. Bu jeostratejik konumumuzdan hareketle ulaşım ve iletişim stratejilerimizi küresel ve lehçe şerait ışığında yeniden tarif etmek ve bu stratejileri sabah akşam güncel burulmak Türkiye üzere vazgeçilmezdir.

İşte o nedenle, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükümetler yerine son 20 yıldır erişim ve bildirişim alanında gerçekleştirilen yatırımlarla çehresi aydınlanan Türkiye’nin gelecek vizyonunu dünyanın nabzını yilbik, teknolojik gelişmeleri yakından izlem ederek ve tamamıyla entegrasyonu merkeze koyarak şekillendirmekteyiz.”

“Hava Meydanı sayımızı iki katından çok artırdık, 57’ye ulaştırdık, bu sayıyı 61’e çıkarıyoruz”

Vekil Karaismailoğlu, 2002 yılından bu yana Türkiye’nin erişim ve iletişim altyapısına 183 bilyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini, Türkiye’nin yıllardır süren muvasala altyapısı problemini şişman ölçüde çözdüklerini belirterek, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Şimal Marmara Otoyolu, Müşkül Odalık Esaslı Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, İstanbul İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu gibi mega erişim projelerini başarıyla bitirdiklerini ve milletin hizmetine sunduklarını söyledi.

Türkiye’yi Asya, Avrupa, Şimal Afrika, Orta Doğu, Kafkaslar ve Şimal Karadeniz ülkeleri beyninde ulaşımın temas modunda uluslararası tıpkı koridora dönüştürdüklerini, mukassem defa uzunluğunu 28 bin 722 kilometreye çıkardıklarını anlatan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Argıt vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle viyadüklerle aştık. Köprü ve viyadük uzunluğumuzu 730 kilometreye çıkardık. Mecmu tünel uzunluğumuzu ise 663 kilometreye yükselttik. Ülkemizi Avrupa’nın 6’ncı, dünyanın 8’inci Faziletkâr Aceleci Şimendifer işletmecisi yaptık. Evvel 2009 yılında hizmete başlayan Ankara- Eskişehir hattını; sonrasında ise Ankara- Konya ve Ankara-İstanbul hatları ile milletimizin özlemle beklediği Faziletli Acul Tren hatlarını mensur ettik. Arsıulusal benzeri proje olan Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu hattını başarıyla tamamlayarak, Pekin’den Londra’ya uzanan İpek Demiryolu’nu faaliyete geçirdik. Dünyada ‘Deniz tecim filosu’ sahipliği bakımından 15. sıraya yükseldik.

Liman sayımızı 217’ye, gemilik sayımız 84’e çıkardık. Türkiye, Avrupa, Asya’nın batısı, Orta Şark ve Afrika için hem yaya hem de denge trafiği açısından büyük ayrımsız albeni eriştirme merkezi. Milletimizin bundan en makul biçimde yararlanabilmesi amacıyla hava meydanı sayımızı iki katından fazla artırdık, 57’ye ulaştırdık, bu sayıyı 61’e çıkarıyoruz. Havacılığın gelecekteki arz makro meselelerinden ’emisyon’ üzerine balaban ve bunaltıcı planlamalar yapıyoruz. Karbon ayak izimizi azaltacağız. Albeni yolları taşımacılığı için çevre dostu yakıtlar üreteceğiz. Lehçe gelgel yolu kargo taşımacılığını henüz üstelik geliştireceğiz; Türkiye, gelgel-kargo ağının da arsıulusal ayrımsız merkezi olacaktır.”

Karaismailoğlu, acun ile soylu erki, ticari ve toplumsal bağları güçlendiren bütün ulaşım ve enformasyon yatırımlarında hedeflerinin, total kalkınmayı çoğaltmak, vatandaşların hayat kalitesini yükseltmek, milletin beherglas ferdinin bu zenginleşmeden yararlanmasını nail olmak olduğunu söyledi.

Hedefleri bildirme makul zaman aralığında hayata geçirebilmek üzere Amme Hususi İş Birliği (KÖİ) modelini yer akilane şekilde kullandıklarını, bu konuda de apayrı ülkelere birlikte kat sayı olduklarını tamlayan Karaismailoğlu, “Bu sayede KÖİ ile hayata güzeşte projeler arsıulusal standartlarda ve ivedilikle tamamlanmaktadır. Kalkınma hızlanıyor, celal namına ülkenin ciharıyek yanına aynı anda yatırım sevk şansını elde ediyoruz. Dünyanın sunma eke havalimanlarından olan İstanbul Sabiha Gökçen Arsıulusal Havalimanı ile ülkemize, milletimize kızıl aynı hizmeti henüz kazandırdık. Türkiye’nin 3’üncü Avrupa’nın 8’inci genişlik ağır havalimanı oldu. Sabiha Gökçen, havalimanlarımız ile alay malay rekordan rekora koşmaktadır. Sabiha Gökçen, ilkgüz ayında 17 binden çok uçuş ve kısaca 3 milyon yolcuyla bu kervana katıldı.” diye niteleyerek konuştu.

“Tamamlandığında, Antalya Hava Meydanı Türkiye’nin ve bölgesinin sunma akıllı havalimanlarından biri olacak”

Icra Vekili Karaismailoğlu, elden geride bıraktıkları aylarda iki havalimanı açılışı gerçekleştirirken, bir havalimanı üzere sığa artırımı ve işletme uzatımı ihalesi düzenlediklerini bildirerek, şunları kaydetti:

“Çatlak 2021’de, Antalya’yı bölgesinin turizm merkezi yapacak, Antalya Hava Meydanı’nın kapasitesini artıracak ve işletmesini 25 yıllığına kiralayan ihaleyi tamamladık. Kâin durumda yaşanan uçak park sahası ve terminal binaları ile otoparkların yetenek yetersizliği, ilave yapılacak tesisler ve yatırımlarla giderilecek. Tamamlandığında, Antalya Havalimanı Türkiye’nin ve bölgesinin en çokbilmiş havalimanlarından biri olacak. Proje yatırım tutarı 765,3 milyon ekü olup, amme kaynağı kullanılmadan yapılacak tesisler, 25 sene pres süresi böylece bedelsiz namına devredilecek. Antrparantez, proje kapsamında muvakkat ve kaynak garantisi verilmedi.

KDV dahil 8 milyar 555 milyon avroluk münakasa bedeli, serencam yıllarda ülkemiz hazinesine kazandırılan rekor düzeyde tıpkısı amme kazancıdır. Hoppadak ilkgüz ayında kestirmece 26 bin uçuşla 4,6 milyon yolcuya karı sahipliği eden Antalya Hava Meydanı, global ekonomideki işleyişin bozulduğu böyle tıpkısı dönemde Türkiye’nin yatırımlar amacıyla çekicilik merkezi olmayı sürdüreceğinin en konkre göstergesidir. Albeni yolları yatırımlarında ayrımsız sonraki durağımız Anadolu oldu. Gaziantep hava meydanı yeni terminal binası ve Tokat Hava Meydanı’nı hizmete aldıktan bilahare 14 Mayıs 2022’üstelik, denize dolgu yöntemiyle deniz üzerine inşa edilen, Rize-Artvin Hava Meydanı’nın açılışını yaptık. Bu eserimiz, mühendislik ihraç fail bir mevki adına dünyanın hizmetine sunuldu.”

Planlı ve sürdürülebilir büyümenin, gençler üzere elan hareketli Türkiye hedefiyle, 2035 ve 2053 vizyonlarını bugünden tamamladıklarını aktaran Karaismailoğlu, eriştirme ve danışma alanında gerçekleştirilecek yıpranmamış sulp yatırımların 2053 yılına büyüklüğünde 198 milyar dolara ulaşacağını dile getirdi.

Karaismailoğlu, AK Öğür hükümetleri döneminde uyguladıkları politikalarla ve yatırımlar yardımıyla çekicilik yolları, kapsamlı bakım merkezleri ve tesisler, modern havalimanları, gelecek vadeden havacılık okulları ve gür eğitimli personelleriyle Türkiye’nin, havacılık endüstrisinin önde mevrut ülkelerinden olduğunu söyledi.

“İstikbal Göklerdedir” sözüyle önemini vurguladıkları havacılığın gençliğin entelektüel geleceğinin teminatı olduğunu bildiren Karaismailoğlu, o nedenle seçme güzeşte periyot daha da geliştirilmesi, büyütülmesi gerektiğini aktardı.

“2003 yılında 34 milyon olan arızi sayımız 210 milyona ulaştı”

Vekil Karaismailoğlu, çekicilik yolu sektöründe yapılan çalışmalar neticesinde 2022 yılı ağustos kocaoğlan bakımından 2003 yılında 162 olan tayyare sayısının yüzde 261 artışla 584’e, hamil kapasitesinin yüzdelik 298 artışla 27 bin 599’dan 109 bin 821’e, hava kargo kapasitesinin ise yüzde 784 artışla 303 tondan 2 bin 676 tona ulaştığını kaydetti.

2003 yılında toplam 34 milyon olan muvakkat sayısının 210 milyona ulaştığını ifade fail Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilindiği üzere müstevli sürecinde havacılık sektörü açısından dünya genelinde ve ülkemizde nazik ölçüde mütenakıs uçak ve eğreti trafiği gerçekleşti. Daha Çok o günleri geride bıraktık. 2022 yılının önce 9 ayında 2019 yılının aynı dönemine kıyasla bozuk seviyesine yaklaştık. Çıtayı temas güzeşte zaman yukarılara taşıyarak havacılık ve uzay teknolojileri alanında da şişman başarılar elde ediyoruz. İyi biliyoruz ki başka ülkelerin teknolojilerini elde etmek, mevki kaynakları açısından da mevki çıkarları açısından birlikte sürdürülebilir bir genişlik değil. Bu noktada yaptığımız atılımlar ile ülkemizi zat uydularını geliştirebilen, üretebilen ve sınav edebilen bir seviyeye çıkardık.

Türksat 5A ve 5B birlikte geçtiğimiz sene içinde yörüngelerine ulaştı ve böylelikle bire bir sene süresince iki eskimemiş tohum enformasyon uydusunu devreye alan ender ülkelerden biri olduk. İlk evcil ve milli tanıtma uydumuz Türksat 6A’yı de 2023 yılının ikinci çeyreğinde uzaya fırlatmayı hedefledik. Türkiye, Türksat 6A’yı uzaya fırlattığımızda uzayda özlük uydusuyla künde edilen evvel 10 ülkeden biri olacak. Gelgel defans sanayinde de dünya pahal dengelerini değiştiren, muharebe alanında patika açan teknolojiler geliştirdik, geliştirmeye bitmeme ediyoruz.”

Nazır Adil Karaismailoğlu, gelecek 20 yılda dünya genelinde çekicilik trafiğinin iki katın üzerinde, bakım verilen bulaşıcı sayısının ise almanak sayı farkı yüzde 4,4 artmasının beklendiğini ifade ederek, “Mavera yandan yükselen globalleşme ve özelleşme hareketleriyle dünya sivil havacılığında rekabet müstacelen artıyor. Proses, hava ulaşımının ‘tek tıpkı aksata haline gelmesi’ yönünde ilerlemektedir. Bu pazardan henüz fazla hisse alabilmek namına, ölçülü ve detaylı vadedeki hedeflerimizi hepimiz gözden geçirmeliyiz. Kayran kürenin birbirine uzak coğrafyalarında meydan kayran ülkelerimiz arasında yapacağımız hareket birlikleri ile uzakları mümasil, ülkelerimizi yandaki kapısı haline getireceğiz.” diye konuştu.

Fuardaki birliktelik vesilesiyle eskimemiş hareket ortaklıkları, bakir pazarlar ve aksiyon imkanları aralanacağını belirten Karaismailoğlu, “Ticaretimiz artacak, toplumsal ve kültürel ilişkilerimiz hızlanacak. Ülkelerimiz arasında eskimemiş bir dönemi başlatacağız. Biz Türkiye’nin ak pak geleceğine sizleri bile kuma eylemek, sizlerle dinamik ortaklıklar kurmak istiyoruz. Havacılık sektörünün geleceği açısından nazik önem sunu eden bu fuarın tam katılımcılar üzere çokça hayır olacağına inanıyorum.” yorumunu yaptı.

Nazır Karaismailoğlu, Türk Gelgel Yolları (THY) Umumi Heyet ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, SEMEN Havalimanları İcra Oturmuş Başkanı Serkan Kaplan’ın birlikte havacılık sektörü paydaşlarının katılımıyla AirShow İstanbul Fuarı’nın açılışı kurdelesi kesildi. Elan sonradan Bakan Karaismailoğlu, fuar alanında firmaların stantlarını konuşma ederek, gâh uçak ve helikopterleri gezdi.

Share: