Vekil Hava: “Hane arsalarının yüzde 40’ını kent merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik”

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Çalım, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında ev arsalarının yüzde 40’ını site merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirlediklerini bildirdi.

Hava, sosyal iletişim araçları hesabından, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon hane arsası ve 10 bin hisse senedi yeri üzere başvuru detaylarını anlattığı videoteyp kaygı paylaştı.

Bakan Gelgel, 85 milyon vatandaş üzere Cumhuriyet tarihinin bildirme nazik içtimai bölük projesini başlatan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Millet aracılığıyla balaban bire bir haz ve ilgiye mazhar olan 250 bin içtimai konut kampanyasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yer kampanyasıyla ilgilendiren müjdeyi hükûmet toplantısından sonra milletin evinden paylaştığını aktaran Gurur, “Şu anne arbede e-izzet üzerinden 7,2 milyon vatandaşımız sosyal konuta başvurdu. Muktezi evrakı beyan fail 4,5 milyon vatandaşımızın da referans süreçlerini tamamladık. Hane gayeli arsalarımıza üstelik üzerinden elan 24 saat üstelik geçmemesine rağmen milletimiz çok balaban bire bir hoşlanma gösteriyor. Milletimiz konut başvurularında olduğu kabil yer başvurularında birlikte bu projeyi sahiplendiğini, benimsediğini, devletine ve Sayın Cumhurbaşkanımıza olan güvenini bire bir kez elan gösterdi.” değerlendirmesini yaptı.

Gurur, 1 milyon bölük gayeli arsanın dağılımını illere ve ilçelere göre yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzdelik 40’ını şehir merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız toplanmış 1 milyon göz gayeli arsamızın ara sıra illerdeki dağılımını bile katılmak isterim. 50 bin İstanbul’de, 100 bin Ankara’dahi, 25 bin İzmir’birlikte, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’de, 25 bin Kayseri’de, 30 bin Diyarbakır’dahi, 28 bin Eskişehir’üstelik, 26 bin 700 Van’de, 23 bin Antalya’dahi gelmek için 81 ilimizde 1 milyon basamak amaçlı arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” ifadesini kullandı.

“Bildirme geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz”

Vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz aynı şekilde, çakılı ve uygun ifa koşullarıyla altyapısı tüm, imar planı mücehhez arsalarda mensur edebileceklerini vurgulayan Alım, lazım teknik ve hukuki destekleri, Nezaret ve Şişko Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) istisnasız herhangi bir vatandaşa sunacağını kaydetti.

Gurur, “Vatandaşımız hem konuta hem üstelik ev amaçlı arsaya referans yapabilir. Herhangi Bir ikisinin bile kurasına katılabilir. Eğer ikisi apansız çıkarsa birini yeğleme ederek aile sahibi mümkün.” bilgisini verdi.

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını rapor eden Icra Vekili Gaye Kurum, şöyle bitmeme etti:

“İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan müstakil parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta alay malay parseller bulunuyor. Esasen omuz omuza parsellerde türe sahiplerinin ekseriyet sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda üstelik seçme çeşit proje desteğini verecek. Bu parsellerde nesir edilecek binalar destek artı 4-5 merhametsizce geçmeyecek.

Özgür parsellerde ise türe sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini inşa edebilecekler. İnşallah yeryüzü geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Ara kocaoğlan itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde türe sahipleri muhtemelen olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah tasdik edeceğiz. Hür parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan sabit ödemelerle, 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Baş Başa parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle yeniden 10 yıl vadeyle faizsiz ve sabit ödemelerle yapılabilecek.”

“25 Ekim’da 17 ilde 5 bin konutun temellerini atacağız”

Içtimai konutların temellerinin 25 Ekim’da atılacağını hatırlatan Nazır Alım, içtimai konutların evvel temellerini Ankara’dahi, Cumhuriyetin başkentinde atacaklarını belirtti.

Gurur, “Bu anlamda 25 Ekim’de, Ankara, Afyon, Amasya, Münevver, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak doğmak üzere 17 ilde 5 bin konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle birlikte atacağız.” ifadelerini kullandı.

50 bin iş yeri üzere ise önceki etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin yıpranmamış hisse senedi yerinin hizmete sunulacağını aktaran Çekicilik, “Bu aksiyon yerlerimizi de 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 kamer vadeyle sanayicimize, zinde girişimcilerimize sunacağız. İnşallah endüstri hareket yerlerimizin üstelik temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu hisse senedi yerlerimiz ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce yeni ek istihdam sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Çalım, 2003 esasen itibaren üretilen içtimai basamak sayısının 2 milyona, başka projelerle gelişigüzel kerem kendisine üretilen konutlarda oturan vatandaş sayısının bile 10 milyonun üstüne çıkarılacağını vurguladı.

Çekicilik, “Envestisman miktarı 900 bilyon lira olan sosyal ev hamlemizin, farklı sektörlerimizi dahi tetikleyerek 2 trilyon liradan aşkın kazançlı hareketliliğe şalter olacağına içtenlikle inanıyoruz. Ben milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Toplumsal Ev Hamlemizin’ beher türe sahibi vatandaşımız amacıyla, ülkemiz ve milletimiz amacıyla esaslı, iyi olmasını diliyorum.” ifadelerine saha verdi.

Share: