Vazifeli-Sen Genel Başkanı Yalçın’dan 3600 eklenmiş işaret düzenlemesine ait izah Açıklaması

Vazifeli-Sen Genel Başkanı Ali Sert, “3600 eklenmiş işaret düzenlemesinde onarılması gereken, kanuncu tıpkı aranjman ile bakir aynı torba kanunla atılması müstelzim adımlar var. Onlara ilgili gayretimiz bitmeme ediyor.” dedi.

Vazifeli-Sen Samsun Temsilciği kullanılmamış bakım binasının açılışına katılan Sert, 3600 katma göstergeyle ilgilendiren çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

3600 munzam nişanlık düzenlemesinde onarılması müstelzim konular olduğunu dile getiren Yalman, “Majör başlıklar geride kaldı, önümüzde haddinden fazla nadir bir başlık var. Evvel buna ilişkin ilk bağlanak gerçekleşti. Biz melfuf sendrom düzenlemesini şişman sözleşmede karara dönüştürmüştük. 5 milyon 300 bin insanı kapsayan devasa bir düzenleme oldu. Bazen eksiklikleri var. Şefler ve teknikerler özellikle kalkmak üzere. Bu anlamda 3600 munzam ses seda düzenlemesinde onarılması müstelzim, yasalı benzeri düzenleme ile yıpranmamış ayrımsız husye kanunla atılması gereken adımlar var. Onlara ilişik gayretimiz devam ediyor.” diyerek konuştu.

Sarp sözlerine şöyle devam etti:

“Kamuda sözleşmeliler 600 bine vardı. Sözleşmeliyi biz 2011 yılında kaldırmıştık. O dönemde sayın Cumhurbaşkanı’mızın attığı adımla sözleşmelileri kadroyla buluşturmuştuk. Ondan sonraları yeniden bu yola girildi. Geldiğimiz noktada majör aşamaya vardık ve dolgun sözleşmede karar aldık. Onu bile bu yıl içinde çalışıp tamamlayacağız. Evvel Faaliyet ve Içtimai Düzenlilik Bakanlığı ile benzeri araya geldik. Bu süreçte muradımız şudur; ‘Kamuda kontratlı tamamen kaldırılacak.’ diye niteleyerek aynı öz bahis konusu değil. Elhak geçmişten beri var. Fakat istihdamı sözleşmeliler eliyle gerçekleştirmeyi hiçbir ahit doğru bulmadık. Onun amacıyla da burası baştan toparlanmalı. Bir kurumda düzentileme barışı bozuldu. Bu büyüklüğünde ihtilal olamaz, kaldırmaz kamu bunu. Burada aynı bütünlük bina etmek, istihdamı tekleştirmek gerekir. Bu boyutuyla mücadelemiz büyük tıpkı aşamaya geldi. Sayın Cumhurbaşkanı’mız ile birlikte bu konuyu görüştüm. Düzentileme ve Toplumsal Düzenlilik Bakanımızla bir araya geldik. Buradaki anne yaklaşım tıpkı sevinme hazfetmek arada sorunları ortadan eksiltmek. Bunu 31 Mart seçimlerinden sonradan gördük. ‘Mart bahar’ diyenler domestik seçimleri aldıkları yerde ilkbahar değil yekpare bire bir zemheri yaşattı. 1400 sözleşmeli memuru kapının önüne attılar ki ‘Yerine militan dolduralım.’ diyerek.”

Açılışa Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çıpa, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç ve alım müdürleri dahi katıldı.Share: