Van’a cumhuriyet altını tarihinin en büyük yatırımı

YANLIŞSIZ Fırka Van Saylav Abdulahat Arvas, Van Zirai Araştırı Enstitüsü Müdürlüğü üzere düz seçimi için yer incelemesi yapıldığını belirterek, “Van Tarımsal Araştırı Enstitüsü, niteliği bakımından cumhuriyet tarihinin en eke yatırımlarından biridir” dedi.

Van’üstelik Tarımsal Araştırma Enstitüsü kurulması üzerine önceki günden bu yana sürecin yakın takipçisi olan AK Parti Van Mebus Abdulahat Arvas’ın çabaları sonuç vermiş, 7 Nisan 2022 tarihli 31802 dar Resmi Gazete’dahi yayınlanan kararname ile Van Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün kuruluş kararı yayınlanmıştı. Yapılan hazırlıklar neticesinde Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Tetkikat ve Politikalar Umumi Müdürlüğünden tıpkısı gök bilimi Van’a gelerek meydan seçimi amacıyla saha incelemesi yaptı. TAGEM Genel Müdür Yardımcısı Şerafettin Kurnaz, Daire Başkanları Kağan Nalbantoğlu ve Suat Yılmaz’ın kayran aldığı vekillik heyeti; Van Mebus Abdulahat Arvas, Ekincilik ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, Müdür Muavini Abdulkerim Yücel ve YYÜ Ekincilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hedef Tunçtürk ile gelişigüzel alternatif arazileri durumunda değerlendirdi. İki günlük meydan çalışması sonucunda gene Van Valisi Dr. Ozan Balcı ile tıpkı araya gelen vekâlet heyeti, ebat değerlendirmesi yaparak Ankara’ya döndü.

Konuyla ilgilendiren açıklamalarda bulunan SELIM Parti Van Saylav Abdulahat Arvas, Van Tarımsal Araştırma Enstitüsünün niteliği itibarıyla cumhuriyet altını tarihinin en yetişkin yatırımlarından biri olduğunu anlatım ederek, enstitünün sadece Van’a değil yapılış yapısı gereği Ağrı, Bitlis, Hakkari ve Muş illerine bile bakım vereceğini söyledi. Arvas, “Van Gölü Havzası, Zap Havzası ve bölgedeki küçükbaş efsanevi popülasyonu ve otlak imkanlarını gitmek, hayvancılıkta verimliliği, üretimi tasarruf etmek ve çeşitlendirmek, nebati üretim, su ürünleri konularında araştırı ayırmak üzere bütün bu çalışmalara Van Zirai Araştırma Enstitüsü çerağ tutak ve eklenmiş değer sağlayacaktır. Van, Dert, Bitlis, Hakkari ve Muş illerine da hitap edecek Van Tarımsal Araştırı Enstitüsünün bünyesinde hayvansal, nebati, hayvan sağlığı, nebat sağlığı, akarsu ürünleri, çayır-otlak ve yem bitkileri, tıbbi hoş kokulu nebatat ile eğitim ve yayım bölümleri düzlük almaktadır. Kuruluş yapısı itibarıyla kıvrak bire bir şekilde planlanan Van Tarımsal Araştırma Enstitüsü; bölgede tarımı modernleştirecek, çiftçilere yönelik yenilikler sunacak ve zirai kalkınmayı önceleyecektir. Tarımsal fayda ile gelişigüzel soylu erki ve toplumsal açıdan birlikte bölgemize eklenmiş değer sağlayacak Zirai Araştırma Enstitüsü inşallah kuruluşundan itibaren cemi paydaşlarla işbirliği içre araştırı ve geliştirme çalışmalarını yürütecektir. Enstitünün yapacağı araştırma ve ihya faaliyetleri ile birlikte bölgeye has ıslahat çalışmaları yapılacak ve farklı geniş kaynakları oluşturulacaktır. Bilcümle bunlarla alay malay ilimizin lokomotif sektörü olan ekincilik ve hayvancılık alanında iz çeşidi artacak, ürün yükselecek, toprak bereketlenecek, sertifikalı tohumculuk yaygınlaşacak ve çiftçilerimizin geliri bereketlenecektir. Hep bunlara imkan sağlayacak mühim tıpkısı yatırım olan Van Zirai Araştırma Enstitüsünün kurulmasına peki veren Cumhurbaşkanımız başta tevessül etmek için bu çabamıza destek veren Ekincilik ve Orman Bakanlarımıza, TAGEM Genel Müdürlüğüne, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğüne şükranlarımı sunuyor, Van Tarımsal Araştırı Enstitüsünün esasen ilimize ve bölgemize iyi olmasını diliyorum” dedi. – VAN

Share: