Van Kalesi’ndeki “Gülistan Bahçesi” yenilendi

Van’ın İpekyolu Belediyesi, Van Kalesi’nin kuzeyindeki “Gülistan Bahçesi”ni yeniledi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Park Yeri ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Abdurrahman Gazi Türbesi’nin beraberinde bulunan ve endemik gül türlerini bünyesinde barındıran bahçeyi baştan düzenledi.

Tamamlanan çalışmaları inceleyici Kaymakam ve Uray Başbuğ Vekili İhsan Emre Okumuş, bahçenin iklim için tarihi öneme ehil olduğunu söyledi.

Bahçenin bir nice ziyaretçiye, turiste, özel günlerini ölümsüzleştirmek talip gelin ve damada ocak sahipliği yaptığını tamlayan Kültürlü, “Van Kalesi eteklerinde zarfında zümre tuhaf gül türünü barındıran bu bahçede ekiplerimiz tarafından korkulu bire bir mesai yürütüldü. Reviş yolları, oturma alanları, peyzaj çalışmaları yapıldı, gelin ve damatlar için ışık çekimlerinde kullanabilecekleri bire bir foto alanı tasarım edildi. Önümüzdeki günlerde açılışının yapılacağı bahçenin umum hemşerilerimize ömre bedel olmasını dilerim.” diyerek konuştu.

Bahçede kentin tescilli gül reçeli ve şerbet yapımında mergup Van Gülü’nün beraberinde, Hoşap, Türk, Isparta, Şurubi, Beyaz, Turuncu-Solgun, Bonanza, Kral kabilinden gül türleri bulunuyor.

Share: