Vali Pehlivan, ‘obruk peyniri’ emisyon etkinliğine katıldı

Mersin Ağacı Valisi Mürtefi Hamza Pehlivan ve eşi Felek Pehlivan Mutluluk ilçesinde ‘Kızılova yaylası obruk peyniri’nin mağaralardan çıkarılması etkinliğine katıldı.

Etkinliğe, Vali Güreşçi ve eşi ile alay malay Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl, Mutluluk Belediye Başkanı Yanardağ Şeker, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Arif Abalı, Yer ve Kentçilik İl Müdürü Hüseyin Hür Sarp katıldı.

Mersin Valiliği destekleriyle, Mutluluk Kaymakamlığı koordinesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü eliyle hayata geçirilen proje çerçevesinde, kucak ve inat sütünden hazırlanarak kap tulumlara basılan peynirler, Kızılova Yaylasındaki mağaralara yerleştirildikten sonra olgunlaşması amacıyla 5 ay bekletiliyor. Olgunlaşarak amade ayla gelen deri gayda peynirleri, mağaralardan çıkarıldıktan sonradan Vali Mehabetli Hamza Güreşçi ve astronomi vasıtasıyla tadına bakıldı.

Hacıahmetli Kooperatif Başkanı Yunus Emre Kaya’dan Mut ilçesine arpalık başka ürünler ile konkav peynirinin üretim süreci ile ilişkin hikmet kayran Vali Pehlivan, üreticilere okşayıcı ve artağan kazançlar diledi.

Kurtuluş-Çatalharman-Hacıahmetli mahalleleri başta olmak için buraya mail bölgelerden getirilen sütlerle anadan görme yöntemlerle yapılan peynirler, üretimleri artırabilmek için Mersin Valiliği YİKOB destekleriyle Hacıahmetli Mahallesi’ndeki tesise dönüştürülen eski afiyet ocağında, hususi hazırlanan kuzu ve cedi derilerine basılıp gayda haline getiriliyor. Elan bilahare 1800 rakımlı yaylaya çıkarılan peynirler, sevimsiz albeni deposu kendisine mergup mağaralara indirilerek kestirmece 5 mahiye tekemmül süresinin tamamlanmasıyla bulundukları mağaralardan çıkarılıp satışa sunuluyor. 2022 yılında 50 titrem benzen işlenerek hazırlanan 7 ton cilt gayda peyniri satışı gerçekleştirilerek üreticilerin ekonomisine değer katıldı. – MERSİN

Share: