Vali Çiçek: “Erciyes’te otellerde yer bulunmayan”

Kayseri Ticaret Odası’nda (KTO) Kasım ayı Meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Erciyes’te mevcut otellerde yer olmadığını belirterek, yalnız otellerin değil birçok sektörün üstelik kazanç sağladığını söyledi.

KTO Meclis Salonu’nda planlı toplantıya, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, umumi heyet üyeleri ve bakış üyeleri katıldı. Divan toplantısının açılış konuşmasını yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, İstiklal Caddesi’nde meydana gelen bombalı atak ile ilişik namına, Türk Silahları Kuvvetleri’nin Türk milletinin güvenliğini gözdağı fail tehlikelere karşı azim ve kararlılıkla mücadelesini sürdürdüğünü ifade ederek, “Hepinizin bildiği üzere İstanbul İstiklal Caddesi’nde hainler esasen ortaya çıkarak bombalı bir çevik gerçekleştirdi. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur, yakınlarına çıdam, yaralılarımıza ivedili şifalar diliyorum. Ülkemizin bağlantı ve beraberliğine yapılan bu sefihane akın lanetliyor, kimden ve nereden gelirse gelsin terörün herhangi bir türlüsünü çabuk kınıyorum. Ülkemizde huzur ve barış ortamını kirletmek, kaos çıkartmak üzere alçaklıktan medet uman hainler, hak ettiği karşılığı sunma kötü görecektir. Karşılarında rastgele ahit kahraman asayiş güçlerimizi bulacaklardır. Şu haddinden fazla bol bilinmelidir ki; bu hainler milletimizi katiyen yıldıramayacak, sindiremeyecek ve diz çöktüremeyecektir. Hainlere alın Mazisi şanla ve zaferlerle meşbu Türk Silahları Kuvvetlerimizde milletimizin güvenliğini tehdit eden tehlikelere karşı azim ve kararlılıkla mücadelesini sürdürmektedir. Terörle mücadelede devletimizin ve asayiş güçlerimizin sağlıklı ve kararlı mücadelesini takdirle karşıladığımızı ve her zaman destekçisi olduğumuzu üstelik alelhusus ifşa etmek istiyorum. Rabbim operasyondaki askerlerimizin birlikte ayağına bile taş değdirmesin diye niteleyerek dua ediyoruz. Bin yıldır bu topraklarda antagonist bitmedi. Yemeden Içmeden isimler ve harfler saha değiştiriyor. Bugün cennet vatanımız ve bulunduğumuz coğrafyaya yönelik oynanan oyunlar biliyoruz kim, 1071,’in,1453’ün, 1923’in intikamını almaya yönelik. Amma Cenab-ı Allah’ın izni ile martir ve gazi torunları olan milletimiz içerdeki ve dışarıdaki hainlerin hesaplarını, bu zamana büyüklüğünde olduğu kabil bundan sonrada bozmaya bitmeme edecektir. PKK/YPG, FETÖ, DEAŞ, DHKPC düşman hep bir düşman. Biricik aynı amaçları var göz bizleri bölmek, görmek. Amma biz buna dünde izin vermedik, bugünde müsaade vermeyeceğiz. Güçlü gelmek durumundayız. Terör örgütlerinin arkalarında kimler olduğunu, ağababalarının kimler olduğunu birlikte haddinden fazla gür biliyoruz. Bize bacanak ve müttefik görünenler teröre 40 yıldır bindi veriyorlar ama asla liyakatli olamayacaklar. Yapılan başarılı operasyonlar ile inşallah Yıldırı bataklığı kurutulacak ve anaların gözyaşı dindirilecek. Allah’ın izniyle terör belasından kurtulacağız” ifadelerini kullandı.

Kasım ayı içerisinde Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün sonsuzluğa uğurlanışının 84. Yıldönümünün geride bırakıldığını belirten Gülsoy, “Milletiyle entegre büyük izzet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yeryüzü şişman ideali, Türkiye’yi angajman ve el birliği ortamında, müreffeh tıpkı talih yerine modern medeniyetler seviyesine çıkartmaktı. Kadim şehrimiz Kayseri’üstelik, bu mutlu hedefe yardım vermeye inançla ve azimle bitmeme edecektir. Şişman alemdar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, cebe arkadaşlarını, vatanı uğruna canlarını feda etmiş yekpare şehitlerimizi; şükranla, minnetle, saygıyla ve rahmetle anıyorum. Ruhu şatır olsun Eşsiz arkadaşlarım, 15 Kasım tarihinde birlikte Kardeş Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 39. Yılını kutladık. Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri rahmetlik Dr. Fazıl Bayağı ve Kurucu Cumhurbaşkanı rahmetlik Rauf Yorgan ile muazzez şehitlerimizi yağmur ve minnettarlık, kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum. 24 Kasım günü kutladığımız Sarıklı Günü’nü bile bu kürsüden tıpkısı nöbet daha kutluyorum. Öğretmenlerimiz, bizim ati ümidimiz, dirlik köprülerimizdir” şeklinde konuştu.

Tecim konusunda dijital platformlarda olunması gerektiği konusuna ilgi çeken Ömer Gülsoy, “Avrupa ve MEMLUK’de etkileri hissedilmeye başlanan küresel resesyonun ülkemize de yansımaları olacağını öngörüyoruz. Dışardaki fırtınanın bizlere yansıması katiyen olacaktır. Şimdiden da bunu hissetmeye başladık. Girdi maliyetlerinin yükselmesi, Enerjideki faziletli fiyatlar, Finansmana erişimin zorlaşması bunlara birer örnektir. İhracatta düşen talepler karşısında nakit akışını tedvir etmek üzere yıpranmamış siparişleri kaçırmamak, müşterilerimizi ilişkilerinizi daha sıkı sancımak, hızlı teslimat, koca sonrası hizmetleri gani yöneltmek ve değer rekabetleriyle dövüşmek gerekmektedir. Daralan kar marjıyla akça akışını sağlamak amacıyla cirolarımızı artırmamız gerekiyor. Elhasıl ciro tahsis etmek vazgeçilmez arkaç geldi. daha çok çalışıp çıktı üretmeli ve imdi satmalıyız. Eskimemiş pazarlara ulaşmamız lazım. Bunun için de bu kürsüde gelişigüzel divan toplantısında dile getirdiğimiz dijital platformlarda olmamız gerektiğini unutmamamız gerekiyor. KÖLE ve Avrupa gibi ümranlı ekonomiler yegâne pazara bağımlılığı budamak ve üs çeşitliliğine gezmek amacıyla almaşık tedarik merkezi arayışındalar. Salgın sonrası ortaya sâdır hazırlık merkezleri arayışına namzet mevki tığ olmalıyız. Onun içinde dijitalleşmeyi, KEZ Yeşil Mutabakatı ve Yeşil Dönüşümü kaçırmamamız gerekiyor. Burada ongun aynı fırsat var. Bunu ferah değerlendirmeliyiz. Dijitalleşmeyle gelişigüzel değişen ticaret kuralları yeşil ekonomi ile gelişigüzel elan değişik bire bir konuma gelecektir. Bu yıpranmamış dönemde mütekâmil ülkeler kitap stantlarını değiştiriyor. Karbon ve su göl ayağı izini denetlemek ve atık yönetimi yarmak çokça makro olacak. Şişman şirketler tedbir zincirlerini dönüştürmeye başladı. Bizim bile bu değişen pazarlara yönelik tedarik yapıyor olmamız geçişsiz. Önümüzdeki periyot, sayısal ve yeşil dönüşümün birlikte eskimemiş pazarlara muvasala kullanılmamış bir hisse senedi paradigmasının benimsenmesini üstelik gerekli kılmaktadır. Yekpare bunlara vaktiyle tedbir yapanlar için bakir fırsatlar doğacaktır” diye niteleyerek konuştu.

İşletmelerin pahalılık karşısında sermayelerini koruyabilmeleri amacıyla şişkinlik muhasebesinin zorunlu tıpkısı ihtiyaç haline geldiğini belirten Gülsoy, “Daha önceki bile bu kürsüden dile getirdim. Enflasyon muhasebesi daha çok balaban tıpkı gerekseme haline gelmiştir. İşletmelerimizin para şişkinliği karşısında sermayelerini koruyabilmeleri üzere enflasyon muhasebesi zorunlu tıpkı gerekseme haline gelmiştir. Küresel enerji fiyatlarındaki artış, tedbir zincirindeki aksaklık dolayısıyla yetiştirici değer endeksinde yetişkin tıpkısı artışla alın karşıyayız. Yüksek enflasyonun kere açtığı risklerin bittabi yönetileceği konusunda kâh belirsizlikler var. Şu anda işletmelerin bilançoları soy değerleri yansıtmıyor. Salt sermayesi ve araba teçhizatı kıpırdak olan firmalar, sermayeleri eridiği halde yüksek para şişkinliği nedeniyle kar etmiş üzere görünüyor. İşletmelerin ortaya sâdır gerçeğe aykırı karlar üzerinden vergilendirilmesi öz sermayesinin erimesine, mali yapının bozulmasına ve hakikat kullanımda verimsizliğe el açıyor. Bu sebeple Mevzuatta meydan almasına rağmen ertelenen enflasyon muhasebesi uygulamasının 2022 yılını kapsayacak şekilde acilen devreye alınarak, üretimin ve yatırımların devamı üzere enflasyonun işletmeler üstünde iptal edici etkisinin sunu uzuv indirilmesi gerekiyor. İş dünyası adına bu dosdoğru talebin dikkate alacağına da inanıyoruz” dedi.

“EYT yasalaştığında yüzde 30 işgücü kaybı olacak üzere görünüyor”

EYT’nin yasalaşması ile birlikte yüzde 30 işgücü kaybı olacağını belirten KTO Başkanı Ömer Gülsoy, bu durumun engellenmesi üzere çalışanların zor olduktan bilahare da işe bitmeme etmeleri yönünde uygulamalar yapılması gerektiğini belitti. Gülsoy, “Düzenlemede imdi sonuç dönemece girildi. 8 Eylül 1999 öncesi işe girenler prim dönme sayısını doldurması kaydıyla düzenleme içerisine alınıyor. Teşrinisani kocaoğlan itibariyle 1,5 milyon sevimli bu konudan faydalanabileceği açıklandı. Aileleriyle gelişigüzel milyonlarca insanımızı ilgili önemli tıpkı laf. Kayseri hisse senedi dünyası olarak EYT’ye karşı değiliz. Ancak, düzenleme üzerine kaygılarımızı bile dile tefhim etmek istiyorum. EYT Yasalaştığında yüzde 30 işgücü kaybı olacak üzere görünüyor. Diğer yandan çabucak ortaya çıkma kıdem tazminatı yükünün altından kalkabilmek bile gayrimümkün. Birlikte Ocak ayında minimum ücrete yapılacak artış sonrası bayrılık tazminatları henüz de artacak. İşletmeler amacıyla kıdem tazminatından gelecek arttırma yüklerin birlikte, kalifiye eş kaybı ve bunun birlikte ötesinde nitelikli koca kaynağını bloke etmek için gerekseme duyulacak finansman ihtiyacında ağırbaşlı sorunlar yaşanacağı kanaatindeyim. Bu yüzden işletmelerimiz deneyimli etkin konusunda sıkıntılar yaşayacak. Finansmana erişimin kısıtlanmış olduğu, sıkılaşmanın bitmeme ika riski olduğu ayrımsız dönemde aylı tazminatlarla mülaki olmak işletmelerimizi zorlayacaktır. İşveren kesimi ile ait elan tafsilatlı tıpkı himmet yapılmasını hükümetimizden irade ediyoruz. EYT düzenlemesinin işverene ekleme maliyetler ve melfuf yükler getirmeyecek, seçme iki tarafı de kıygın etmeyecek şekilde yapılmasını istiyoruz. Hususi sektörün hem işgücü açığının hem de çabucak oluşacak bayrılık tazminatı yükünün altından kalkabilmesi tür değil. İşletmelerimizin EYT mağduru olmaması ve kıdem tazminatlarını ödeyebilmeleri üzere mali desteğe ihtiyaç duyacağız. Hükümetimizden bu alanda uygun faizli, mufassal vadeli, hazine kaynaklı KGF kredisi bekliyoruz. Çalışanlarımızla yüz yüze gelmemek amacıyla EYT kıdem tazminatlarının sunu birkaç 3 yıl görünmek kaydıyla taksitlendirilmesini veya Bayrılık Tazminatı fonundan karşılanmasını istiyoruz. Bunun da kanunla çerçevelendirilerek taksitlendirilmesini istek ediyoruz. Deneyimli personel kaybını göğüslemek süresince çalışanların emekli olduktan sonraları işe bitmeme etmeleri yönünde özendirici icraat ortaya konulabilir” ifadelerini kullandı.

Ömer Gülsoy, “Hepinizin bildiği üzere Suret Bankası, beklentiler doğrultusunda etap atarak yöntem faizini 1,5 benek indirimle yüzde 9’a düşürdü. Faiz iki sene sonra bir tane haneye inerken, Eşkâl’in serencam dört toplantıdaki repo indirimi 5 puanı buldu. Model’in açıklamasında ürem indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar verildiği belirtildi. Bundan sonrasında ise enflasyondaki yalınlık düşüş üzere kıvrak temel etkisinin çıplak etkisinin olduğu 2023 yılının ilk çeyreğine odaklanacağız. Özge yandan Dolar/TL seviyesinin da ağırlıklı namına balaban ihtiyati tedbirler, liralaşma stratejisi araçları ve rezerv yönetimi ile dengelenmeye çalışılacağını öngörebiliriz. Ezcümle dış satım rakamlarımız karşı üstelik hikmet yüklemek istiyorum. Bugün Türkiye İstatistik Kurumu Ilk Teşrin Ayı İhracat Rakamlarımız açıklandı. Ilk Teşrin’bile 319 milyon 852 bin dolar dış satım gerçekleştirdik. 10 Ayda ihracatımız güzeşte yıla bakarak kıyasla yüzde 11,6’lık oranda çoğalma sağlayarak 3 bilyon 254 milyon dolara yükseldi. Bu site başarı hikayeleri yazıyor. Bizlerde muvaffakiyet hikayelerinin devam etmesini sağlamak amacıyla üyelerimizin dile getirdiği herhangi bir dava ve gelişigüzel konunun yakından takipçisiyiz. Seçme fırsatta üyelerimizin sıkıntılarını dile getiriyor, hal önerilerimizi ardı ardına sıralıyor, hazırladığımız raporlar ile her kademede girişimlerde bulunuyor, bulunmaya dahi devam ediyoruz. Seçme şeyden önce bu tablonun mimarı umum üyelerimizi, aksiyon insanlarımızı ve eski çalışanlarını birey-ı içten kutluyor, her zorluğa karşın azimle çalışmalarından çevre da teşekkürname ediyorum. İnşallah sene sonu hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Kamu Müteahhitlerimizin Ticari faaliyetlerini bitmeme ettirebilmeleri amacıyla para şişkinliği ve maliyet artışları ayn önüne alınarak ek tensikat getirilmesini, şartsız şartsız tasfiye hakkı verilmesini, Çabucak sicil affı ve inanca mektuplarının iadesi hususunda düzenleme yapılmasını irade ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmasında yerli otomobil TOGG’a üstelik değinen Gülsoy, sözlerine şu şekilde bitmeme etti:

“Akıbet olarak Yerli ve milli otomobilimiz TOGG’a değinmeden geçmeyeceğim. Hepinizin bildiği üzere 29 Ilk Teşrin tarihinde tekme meze yaşadık. TOGG’un kol üretiminin yapılacağı Gemlik Kampüsü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı. Bizde geçmiş TOGG aracımız banttan indiği bu tarihe ana Bulunmaz Sedir Başkanımla gelişigüzel katılarak tanıklık ettik. İnşallah Cumhuriyetimizin 100. yılında, 2023 Mart ayından itibaren yollarda TOGG araçlarımızı kullanıyor olacağız. 60 almanak hayalin gerçeğe dönüşmesine öncülük fail Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve aşama grubunun altın temsilcileri, başta atılmak için, parçalanmamış emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Bu muvaffakiyet inanmışlığın ve koyulan iradenin neticesidir. Ülkemizin evvel domestik ve milli otomobili TOGG, vatanımıza ve milletimize yavuz olsun. Odamızda imdi gelenek haline getirdiğimiz açılan ve kapanan firma sayılarını birlikte sizlerle kabullenmek istiyorum. 2022 yılı Teşrinisani ayında Kurulan Firma Sayısı 215 Kapanan firma sayısı ise 50 olmuştur.”

“Hırsızlık yüzdelik 22 oranında azaldı”

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek birlikte yaptığı konuşmada güven timlerinin kurulduğu dönemden itibaren olan 5 mahiye süreçle güzeşte yılın 5 maaş sürecinin karşılaştırıldığında arakçılık vakalarında yüzde 22 oranında azalma sağlandığını ifade ederek, ” İhalelerimizi yaptık. Müşteri sayılarını 2-3 katına çıkarttığımız yerler var. Bunun faydasını önceki 2 ay göremedik. Bu tür şeyler anında sonuç vermiyor. Fakat buraya gelirken, emniyet müdürümüz ile geldim. Ondan üstelik sonsuz rapor alıyorum. Güven timlerini kurduğumuz 5 maaş müddet ile geçen sene 5 aylık süreyi karşılaştırdığımızda hırsızlıkta yüzde 22 kadar aynı eksilme sağladık. Yeterli mi? Bağımlı kim değil. Zira bibi faziletli. Özellikle kameralarla ilgilendiren namına bu şehri donatmamız 1 aylık tıpkı konu. Yüzdelik 40 oranında azaltacağız. Buradan de tıpkı daha ki divan toplantısına geldiğimde yüzde 40 oranında düşürdüğümüzün müjdesini vermek istiyorum. Gönlüm tamamını angaje etmek lüzumlu. Fakat maalesef el dışından, ayrımlı yerlerden gelenler burada dünyalık kazanıldığını, tecim üzerine hat olduğu bilindiği ahit bu meseleler zorlaşıyor” ifadelerini kullandı.

“Erciyes’te otellerde meydan yok”

Ilbay Çiçek, “Bazı Bazı turizm ile ilişik önceliğimizle ilişkin eleştirildiğimiz oldu. ‘Kâfi kardeşim. Soğanlı, soğanlı öldük’ diyenlerde oldu. Üste ‘efendim bizim turizmle ilgili çalışmalarımız ne ant bitecek’ diyenlerde oldu. Dün Erciyes’teydim. Otellerin bütünü küşade. O büyüklüğünde güzel ayrımsız madde kim bu uzanım. Ben azrail olabilmek üzere 3 yere piston kullandım. 3’ü de beni idraksiz çevirdi. Meydan bulunmayan. Herif bana ‘iskonto yapmasın. Yeter kim yer versin’ diyor. ‘Buna tıpkı yer ver’ diyorum. ‘Sayın valim adamı bittabi çıkartayım’ diyor. O dahi akla yatkın. Bu durumu görünce o büyüklüğünde bahtiyar oluyorsunuz kim. Otelleriniz kışı satmış. Oteller küşade, sımsıcak. Orada elden otel mi mülk kazanıyor? Yarayışlı. Nakliyesinden gıdasına birçok kürsü mal kazanıyor. Yeniden Soğanlı Vadisi ile ilişkin çok ceht harcama ettiğimi biliyorsunuz. Soğanlı Vadisi’hangi 20 tane yatırımcı geldi. 20’si dahi düzlük istiyor. Tığ şu anda ancak 3’ü ile görüşmeye çalışıyoruz. Şu anda anca benzeri debi var ki. Hafta sonları saha bulamıyorlar. Otel boşaltmak üzere aramayan kalmadı” dedi. – KAYSERİ

Share: