Uzmanından zatürrede erken tanılama uyarısı

Medicana Sivas Hastanesi ciğer hastalıkları uzmanı doktor Neslihan Taş, zatürrede er ve akla yatkın antibiyotik tedavisinin ahiret yolculuğu oranlarını azalttığını belirtti.

Taş, yaptığı yazılmış açıklamada, umum arasında “zatürre” olarak bildik pnömoninin, mikroorganizmaların neden olduğu akciğer dokusunun iltihabı namına tanımlandığını aktardı.

Zatürrenin sunu yoğun belirtileri arasında öksürük, balgam, dokunaklı, bağır ve omuz ağrısı, aceleci dem alıp ödeme, göğüste geçimsizlik, gaseyan, başlangıç ağrısı, adale ağrısı, halsizlik ve iştahsızlığın yer aldığını nâkil Taş, “Şikayetleri dinleyen doktor, muayeneden sonradan akciğer filmi, zaman testleri, balgam kültürü gibi testler isteyebilir. Hastalığın erken tanınması, mikrobiyolojik örnekler alındıktan sonraları erken ve uygun tedavisi sonuçlarını ıslah etmek açısından önem taşır. Zatürre hastalarının çok cesim tıpkısı bölümü hastaneye yatırılmadan otama edilebiliyor. Zatürrede er ve makul antibiyotik tedavisi ahiret yolculuğu oranlarını azaltmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Share: