Uzmanı uyardı: Okulların açılmasıyla çocuklardaki bulaşan çor riski artıyor

Okulların açılmasıyla çocukların farklı hastalıklarla karşılaşma tehlikesinin arttığını tamlayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Çınar Yakar, “Kâh geçici hastalıklar çok sinsi seyirlidir, çocuğun kendisi hastalanmış olmasa üstelik taşıdığı hastalığı değişik öğrencilere bulaştırabilir” dedi.

Okulların açıldığı dönemde havaların serinlediğini ve çocukların yeni mevsime adaptasyonunun güçleştiğini rapor eden Medicana International Samsun Hastanesi Yavru Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Çınar Yakar, “Çocukların okulda koşup oynamaları sırasında, terleme ve üşümeleri, sınıfların yeterince havalandırılmaması, sınıf süresince, tozların, mikropların çoğalmasına öğün açabilir. Alelhusus, astım, böbrek ve ruh hastalıkları, kansızlık, kadar vakayiname hastalığı olan dallar bu anlamda baskı yaşayabilir” ifadelerini kullandı.

KİŞİSEL HİJYENE DİKKAT

Çocuklara ve ebeveynlere uyarılarda bulunan Dr. Yeşim Çınar Yakar, kişisel hijyenin önemine ilgi çekerek, okulların açılmasıyla alay malay ara sıra bulaşan hastalıkların sinsi seyirli olmasından yağlık öğrencilerin birbirlerine çok fazla çor bulaştırmasının normal olduğunu ve değme devir bire bir arada kıvrak çocuklarda hastalıkların görülme oranının arttığına ilgi çekti

“AHALI TEMİZLİĞİNE DİKKAT EDİLMELİ”

Çocuklarda, tuvalet ve el temizliğine ilgi edilmediği taktirde abacı oluşumu olabileceğinin altını çizen Yakar, “Açıkta akla yatkın olmayan gıdaların satışı de çöz solucanlarının bulaşmasına illet peki. bağırsak solucanı olan çocuklarda koku alma organı kaşıntısı, ağızdan yastığa su akması, makatta kaşıntı, zaman zaman bellek ağrısı, kilo alamama, iştahsızlık kadar âraz görülür. Tespit edilirse tedavisi mümkündür. Korunmada tuvaletten sonradan sabunla ahali yıkanması, açıkta satılan gıdaların yenilmemesi, göveri ve meyvelerin haddinden fazla mebzul yıkanması önemlidir” dedi.

KAPALI ALANLAR HAVALANDIRILMALI

“Sonbahar- kış mevsiminde imdi enflüanza ile karşılaşıyoruz. Grip teneffüs tarafından bulaşıcı öksürük, ateş, halsizlik, nezle ile seyreden bire bir hastalıktır” diyen Uzm. Dr. Yakar, hastalığı önleme yollarına dayalı şu bilgileri verdi:

“Çor parasız olan çocukların okula gönderilmemesi, mecbur alanların havalandırılması ile önlenebilir. Enflüanza aşısı ise 6 aylıktan itibaren doktor önerisiyle   yapılabilir. Torunlar, okula başlamadan geçmiş umumi aynı muayeneden geçirilmeli. Belli Başlı aralıklarla taramalar yapılmalı. Alelhusus rüyet, işitme, bulaşan hastalıklar gibi sağlık sorunları amacıyla haddinden fazla faydalı tamam. Çocuklara akla yatkın vakfe ve oturuş, biçimleri öğretilmeli ve torunlar kendi bent alanındaki egzersizlere yönlendirilmelidir.”

Share: