Üretime katkı üzere üreticilere buğday tohumu

Malatya’nın Battalgazi ilçesinde 217 üreticiye 90 bin kilogram buğday tohumu dağıtımına başlandı

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Bitkisel Istihsal Genel Müdürlüğü’nün “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” çerçevesinde “Battalgazi’üstelik Buğday Üretiminin Arttırılması Projesi” uygulanıyor.

Proje çerçevesinde 217 üreticiye hep 90 bin kilo buğday tohumu doğrulama edilmeye başlandı. Battalgazi İlçesinde düzenlenen tohum dağıtım törenine, Battalgazi Kaymakamı Erkan Savar, Battalgazi Şehremini Osman Güder, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Nebati Üretim ve Nebat Sağlığı Ofis Müdürü Bağ Köksal, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Basri Hacıoğlu, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, ustalık personeller ve üreticiler katıldı. Törende yaptığı konuşmasında projeyle ilişkin bilgiler veren Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, “İlçeye düzenli, sertifikalı Kızıltan-91 buğday tohumlarını vira etmek ve yaygınlaşmasını kamçılamak için mesai başlatıldı. Ünite alandan daha çok mahsul örtmek ve alelade ev işletmelerinin gelirini yükseltmek, mıntıka üreticilerinin kullanılmamış tohum kaynaklarına ulaşımını bulmak, yersiz bırakılan, atıl durumda bulunan veya nadasa bırakılan arazilerin tarımsal üretime ve ekonomiye kazandırılmasını icat etmek amaçlanmıştır. Proje çerçevesinde alınan buğday tohumluğunun yüzde 75’i Ekincilik ve Orman Bakanlığı, yüzde 21,4’ü Battalgazi Belediyesi bütçesinden bağış kendisine, yüzdelik 28,6’sı ise ekinci katkısı kendisine gerçekleştirilmiştir. Tevzi sonrası kestirmece 4 bin 100 dekar alanda teşrinievvel işlemi gerçekleştirilecek olup, Temmuz ve Ağustos aylarında yapılacak hasat işlemi sonrası tahmini bin 845 ton yapıt beklenmektedir” dedi.

Battalgazi Kaymakamı Erkan Savar yaptığı konuşmasında, “İlçemiz başta kayısı ve hayvancılık tutmak için lokomotif ilçelerden biridir. Bilindiği kabil sonuç zamanlarda zirai girdilerde ayrımsız artım var. Bakanlığımız girdi desteği üzerine oylumlu adımlar atıyor. İlimizde da İl Müdürlüğümüzün ve İlçe Müdürlüğümüzün çalışmalarını takdirle izliyoruz. Belediyemizin katkıları üstelik çok kızıl. İnşallah bu soy destekleri artırarak üreticilerimize elan fazla destek oluruz” ifadelerini kullandı.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise “Milli defans ve takip tıpkı ülkenin bittabi olmazsa olmazıysa, tarım de ülkemiz ve dünya üzere aynıdır. Bitkisel Üretim Umumi Müdürümüz Mehmet Hasdemir Beye buradan teşekkürname ediyorum. Talepte bulunduğumuzda bizi kırmayarak lahzada desteğini sağladı. Bu sene 4 bin dekar amacıyla bu desteği sağlıyoruz. Önümüzdeki seneye henüz er davranarak inşallah bu desteği 40 bin dekar amacıyla sağlamayı amaçlıyoruz. Geçenlerde bakir Ekincilik Bakanımız Malatya’ya geldiğinde ilimiz tarımı karşı istişarelerde bulunduk. Cumhurbaşkanımıza üstelik kayısının Malatya için önemli tıpkı yapıt olduğunu ve devletin elinin devamlı üzerinde olması gerektiğini belirttik. Bu tohumlarının ekilişi üzerine İl Müdürümüzün dahi belirttiği kadar sulak alanlara ekilişi sağlarsak, yağışsız dönemlerde sulama imkanı tamam ve istihsal artar. Projenin okşayıcı ve hayır olmasını diliyorum” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra projeye katılan üreticilere tohumları teyit edildi. – MALATYA

Share: