Ünsal Ban için yeniden yakalama kararı

ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınıp, güzeşte çıkarıldığı gözetleyici hakimlikçe adli kontrol gibi serbest bırakılan, eski Türk Gelgel Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban karşı, savcılığın itirazı üzerine tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

Sedat Peker’in, DOĞRU Tümen Saylav Zehra Taşkesenlioğlu’na ait görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşmasının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı vasıtasıyla başlatılan sormaca kapsamında Ünsal Ban, 9 Ağustos’ta, Muğla’nın Milas ilçesinde yakalanarak gözaltına alındı. Soruşturmayla ilgilendiren Ankara’da yapılan operasyonda ise Ban’ın şoförü Ahmet K. ile onun eşi Neslihan K., baldızı Zeynep Naz H. ile evde bulunan 1 kaka gözaltına alındı. 5 şüpheliden Neslihan K., itimat sorgusunun peşi sıra azade bırakılırken, 4’ü dahi dün Ankara Adliyesi’ne irsal edildi. Müddeiumumilik sorgularının peşi sıra tutuklanmaları talebiyle gözcü hakimliğe çıkarılan şüphelilerden Ünsal Ban, ‘konutu terk etmeme’ adli kontrol üzere azade bırakıldı. Özge 3 kaba de gene adli kontrol uygulanarak azade kaldı.

SAVCILIK İTİRAZ ETTİAnkara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı, cızlam şüphesi olduğu gerekçesiyle Ünsal Ban’ın başıboş bırakılmasına itiraz etti. İtirazı değerlendiren nöbetçi asliye ceza mahkemesi, ‘suç örgütüne bilerek ve istekle arkalama etme’, ‘özel hayata ilgilendiren curcunalı ve görüntüleri ifşa etme’, ‘kişisel verileri hukuka hilaf şekilde ele etmek ve yaymak’ ile suçlanan Ünsal Ban karşı, delilleri karartma ve kaçma şüphesi bulunduğu gerekçesiyle tutuklamaya müteveccih yakalama kararı çıkardı.

Share: