UNICEF: Myanmar ordusunca helikopterlerden okula açılan ateş sonucu yeryüzü beş altı 11 bala öldü

KUALA Birleşmiş Uluslar Çocuklara Arkalama Fonu (UNICEF), Myanmar ordusuna ilişik helikopterlerden 16 Eylül’üstelik Sagaing bölgesine mecbur Let Yet Kone köyünde tıpkı okula acı açılması sonucu, yer bir iki 11 çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı.

UNICEF’in internet sitesindeki açıklamada, “16 Eylül’da, Myanmar’ın Sagaing bölgesindeki benzeri meslek bile karışma görünmek üzere, sivil bölgelere yapılan gelgel saldırısı ve alt bölüm gözetmeksizin açılan kötü sonucu, sunma birkaç 11 çocuk öldü.” ifadeleri meydan aldı.

Söz konusu saldırıya dayalı elan fazla ayrıntının doğrulandığı belirtilirken UNICEF’in, çocuklarını kaybeden ailelere başsağlığı dileği iletildi.

Açıklamada, “Tıpkısı okuldan en beş altı 15 yavru bibi kayıp. UNICEF onların derhal ve tehlikesiz tıpkı şekilde başıboş bırakılması çağrısında bulunuyor. Okullar sakıncasız olmalıdır. Çocuklara asla saldırılmamalıdır.” denildi.

Myanmar’daki domestik kaynaklar, cemaziyelevvel bahis konusu saldırılarda yeryüzü beş altı 6 çocuğun öldüğünü ve 17 kişinin yaralandığını bildirmişti.

Myanmar’da silahlı savaş yoluyla tafsilatlı süredir özerklik talep eden azlık grupları ile ordu arasındaki çatışmalar artarak sürüyor.

Hükümet, etnik grupların baskın olduğu çizik bölgelerindeki silahlı gruplarla on yıllardır uğraş ediyor.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde alavere dalavere yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi yüklülük yaşanmasının peşi sıra 1 Şubat 2021’da yönetime umum koymuştu. Kalaba, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii ilkin doğmak amacıyla, pek haddinden fazla çıkışlı ve erk partisi yöneticisini gözaltına almış, tıpkısı yıllığına olağanüstü nakız ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve asi gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne büyüklüğünde 1800’ün üstünde güç hayatını kaybetti. Darbeden bu yana tahminî 13 bin hayat gözaltına alınırken 10 binin üzerinde dirilik halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşuna (AAPP) bakarak, ülkede darbeden bu yana 1900’den çok emanet hayatını kaybetti ve 10 binin üstünde hayat de gözaltına makbuz. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si yavru 114 siyasi mahkum üzerine ölüm cezası kararı verdi.

Share: