Uludağ bu sene çökertme yakacak

Türkiye’nin flaş kış turizmi merkezlerinden Uludağ’a sezona ahit sayıyor. Uludağ’bile dinlence açmak bu sene cep yakacak.

Türkiye’nin büyük kayak merkezlerinden Uludağ’bile, 10 Aralık’ta mevsim açılışı gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz haftalarda geçmiş hatır düşmesi ile gelişigüzel beyaz gelinliğini giyen Uludağ’birlikte oteller ve pistlerde sonuç hazırlıklar yapılıyor. Telesijeylerin akıbet kontrolleri tamamlanırken, Türkiye ve dünyanın mütenevvi ülkelerinden bu yılda Uludağ’a seyyar gelmesi bekleniyor. Otellerde bire bir tün konaklama bedelinin ortalama 4 bin teklik olması beklenirken, skipass, ski malzemesi kiralaması, öğrenmesi ve değişik giderler bu fiyatın dışında tutuluyor. Kâh otellerde ise bu hizmetler fiyata karışma ediliyor.

Türkiye’üstelik 400’den aşkın üyesi ile kış turizmine hizmet veren Türkiye Ski ve Snow Board Öğretmenleri Dernek Başkanı Yahya Mahir, iki mevsim olduğu kadar bu yılda Uludağ’a erken kar yağdığını belirterek, “Kar geçen hafta yağdı, insanlar beyazı görünce Uludağ ve farklı dağlarımıza haset gelişigüzel dahi olsa akış etti. İnsanların yurtdışına çıkmalarının zorlaşması ile gelişigüzel ülkemizde kalması bizim amacıyla üstünlük olacak. Akıbet zamanlarda insanlar Bulgaristan, Avusturya’ya gitmekteydi. Amma ülkemizde kalacaklar bu bizler amacıyla çok kıvançlı edici” diye konuştu.

Yurtdışından gelen turistlerin de değme devir avantajlı olduğunun altını çizen Çevrimli, “Onlar gelecekler, tatilini yapacaklar. Buradan aksata yapacaklar ve ülkeye döviz girmiş olacak. Rusya, Almanya, Avusturya başta tutmak için birçok ülkeden konuk bekliyoruz. Son yıllarda Fellah ülkelerinden de turistler gelmeye başladı. Gökçe Yazın dahi tesislerimiz degaje ve onları dağda konuk ediyoruz. Arap ülkelerinde sakil tıpkısı potansiyel var. Bu potansiyeli ülkemizde ağırlarsak yatırımcılar, tesisler için tıpkısı avantajdır. Bizim vatandaşlarımız içre güçlükle dışına çıkmaktansa Türkiye’nin kayak merkezleri elan avantajlı olacak” dedi.

“Erzurum Palandöken, Kayseri Erciyes, Kars Sarıkamış dağlarımızda büyüdüler. Uludağ rastgele anlamda kış turizmin kalbi durumundadır” diye sözlerini sürdüren Mahir, “Uludağ’ın İstanbul, Ankara, İzmir ile olan yakınlığı burayı benzeri etap öne geçiriyor. Konaklama yapmayanlar sabahleyin gelip akşam dönebilirler. Erişim üstelik çokça rahatladı” ifadelerini kullandı.

Serencam zamanlarda yapılan koordinasyon toplantılarına davet edilmediklerini aktaran Yordamlı, “Bizim o toplantılarda olmamız gerekiyor. Kar ve ski öğretmeni olmadığı antlaşma bire bir özdek olmuyor. Çok ferah aynı otel, üretim cins amma kar yağmadığı ahit ve burada hizmet veren ski öğretmenleri olmadığı devir Uludağ’ın anlamı yoktur. Bizim burada bütünsel düşünmemiz gerekiyor. Tatilci otelde kalıyor ve çetin nukut ödüyor. Buna skipass hizmetinin birlikte karışma edilmesi gerekiyor. Bizde isteriz kim bunu gözden geçirip, bizimle düşün alışverişi yapılmalıdır. Biz rastgele türlü desteğe vermeye filhakika hazırız. Biz tatilci ile birebir teması olan insanlarız” dedi.

Bir ailenin 3-4 çocuğu ile tatile geldiği zaman konaklamanın bire bir etki olduğunu sözlerine ekleyen Yırtıkça, “Ski eğitmenliği, tesislerden geçmek, otele verdikleri dünyalık bile karışma olunca toplamda gösterişli aynı ifa yapmış oluyorlar. Bunları total demek lazım. Biz ski öğretmenleri kendisine toplantı yaparak rakamları şişirmeden henüz akilane fiyatlarla insanları mutlu etmek kabil derdimiz var. Burada şunu de ifşa etmek istiyorum kim, Avrupalılar’dan haddinden fazla hızlı eğitim veriyoruz. 2 saatte kayak öğretiyoruz kim tatilciye kayağı sevdirip gine gelmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Bu sene rakamlar tabii geçen sene kabilinden olamaz. Biraz daha rakamlar yükselecek. Otellerde oda fiyatları geceliği ortalama 4 bin civarında olması bekleniyor. Amma bunun içre skipass, ski hizmetleri karışma değil. Odada mütezayit güç sayısına bakarak fiyatlar birlikte değişebiliyor. 2 nefis odalarda fiyatlar 4-5 bin civarında olması bekleniyor. adam başına bakarsak, otelde kalması, kayak malzemesi kiralaması, öğrenmesi ve farklı masraflarla 10 bin lirayı yakalayacaktır. Bunu anlatmak zorundayız. Amma bu sonuçta kanun değil. Bunun komisyonla konuşup ılımlı yollar bittabi bulunabilir. Temas şeyi 4 kamer içine sıkıştırıp, ‘Giderler çok, bizde buradan çarçabuk bu payı alalım’ olmamalı” şeklinde konuştu.

Bu sene Uludağ ve Hakkari’ye erken kar yağdığını anlatan Yahya Mahir, “Genelde en erken kar Uludağ ve Sarıkamış’a yağmur ve buralardan yeryüzü geç kalkar. Bu iki dağımızda üstelik takma karlandırmak namevcut. Bu reşit olsa, sezonu açmıştık. Erzurum’üstelik zaman açıldı. Korkulu benzeri envestisman bekleniyor. Balaban işletmeciler bunu ayn önünde bulunduruyor, devletten da destek bekleniyor. Bunları yaparsak Avrupa özellikle tevessül etmek amacıyla Zenci ülkeleri ve değişik yerlerden birlikte turistler akın atak gelir. Yıllar geçmiş burada Balkan Şampiyonası yapılırdı. Dünya Şampiyonası’nın tıpkı ayağı verilirdi. Burada uluslararası yarışmaların yapılması gerekiyor. Bursa’nın bu anlamda bunu isteyip ilgilendiren kurumlardan bunu irade etmesi gerekiyor. Antrparantez pist güvenliğinin sağlanması lazım. Pist güvenliği yayaların parkurlarda dolaşmaması demektir. Bunun önlemini kabul etmek gerekiyor. Eş Güdüm toplantılarından bu kararların çıkması gerekiyor. Kar mufassal süreli kalıyor ama nitelik olarak algın kalıyor. Işıklandırmanın birlikte yapılarak stat kabilinden aydınlanması gerekiyor. Kayseri, Erzurum bunu yapıyorsa, Bursa’nın dahi yapması geçişsiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Ski ve Snow Board Öğretmenleri Cemiyet Başkanı Yahya Maharetli, son namına Uludağ’ın 12 kamer hareketli kalması üzere, sporcuların dinlenme kampı yapabilecekleri tesisleşmelerin hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. – BURSA

Share: