Ülkesindeki cunta yönetimini eleştiren Myanmarlı manken idraksiz gönderilmekten endişeli

Tayland’dahi güzeşte yıl bir güzellik yarışmasında ülkesindeki askeri cunta yönetimini kınayan Myanmarlı model Thaw Nandar Aung, ülkesine köylü gönderilmekten korktuğunu söyledi.

Tayland’de canlı manken Thaw Nandar Aung, Vietnam’a düzenlediği güdük benzeri geziden bilahare Tayland’a girişinin engellendiğini ve Bangkok’taki Suvarnabhumi Havalimanı’nda çevrik kaldığını belirtti.

Myanmar’daki askeri yönetimi eleştirdiği için kaba şekilde cezalandırılmaktan korktuğunu dile getiren manken, Myanmar’a izansız gönderilmemek amacıyla Birleşmiş Milletler’den (BM) arkalama istediğini ifade etti.

“Onu temas yere gönderme planları de bulunmayan”

Tayland Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanee Sangrat, Thaw Nandar Aung’un “gezi belgesindeki ayrımsız sevgili nedeniyle” ülkeye girişinin engellendiğini doğruladı.

Sözcü, “İlgili makamlar, bu aşamada durdurma yapmadı ve onu değme yere çevirme planları üstelik namevcut.” dedi.

Thaw Nandar Aung, güzeşte sene Tayland’ın başkenti Bangkok’taki Miss Grand International gösteriş yarışmasında, Myanmar’da demokratlık yanlısı protestocuların öldürülmesine işaret ederek askeri yönetimi eleştirmişti.

Myanmar’daki askeri çarpış

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerginlik yaşanmasının ardından 1 Gücük Ay 2021’dahi yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Şan Suu Çii ilkin kalkmak üzere, mukavim çokça çıkışlı ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış, aynı yıllığına olağanüstü çözme zar etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve asi gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne kadar 1800’ün üzerinde emanet hayatını kaybetti. Darbeden bu yana tahminî 13 bin can gözaltına alınırken 10 binin üzerinde dirilik halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Arkalama Kuruluşuna (AAPP) göre, ülkede darbeden bu yana 1900’den çok dirilik hayatını kaybetti ve 10 binin üstünde gönül bile gözaltına makbuz. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si çocuk 114 siyasi mahkum karşı ölüm cezası kararı verdi.

Share: