Ukrayna’ya verilmeyen Patriot’lar Polonya’ya konuşlandırılacak

Almanya’nın Polonya’ya öneri ettiği, Polonya’nın Ukrayna’ya gönderilmesini istediği ancak Almanya’nın reddettiği Patriot füze savunma sisteminin Polonya’ya konuşlandırılacağı açıklandı. Polonya Defans Bakanı, kararla ilgilendiren tayf kırıklığına uğradığını belirtti.

Polonya’ya sabık kamer ayrımsız füzenin düşmesiyle iki hayat yaşamını yitirmiş, NATO ise füzenin Ukrayna’ya ilişkin olduğuna inandıklarını belirtmişti. Bunun konusunda Almanya, Polonya’ya Patriot füze defans sistemi teklif etmiş fakat Polonez bakanlar ve politikacılar, Patriot’ın Ukrayna’ya verilmesi gerektiğini belirtmişti. Almanya, Patriot sisteminin NATO’nun entegre gelgel savunmasının tıpkısı parçası olduğunu ve yalnızca NATO topraklarında konuşlandırılabileceğini söyledi.

Polonya Defans Bakanı Mariusz Blaszczak, konuyla ilişkin esbak izah yaparak görüntü kırıklığına uğradığını vurguladı. Blaszczak “Patriot’ların Ukrayna’nın batısına konuşlandırılması Polonyalıların ve Ukraynalıların güvenliğini artırabilirdi. Bu nedenle, fırlatıcıyı Polonya’ya dolap ve onları komuta sistemimize bütünleşmiş etme düzenlemelerine devam ediyoruz” dedi.

Share: