Uğurlu Bingöl: “Bundan Sonra Satacakları Petkim Kadar, Tüpraş Kabil Devasa Tesislerimizin Hiçbirisi Kalmadı, Gözlerini Hazine Arazilerine Diktiler”

CHP Ankara Mebus Uğurlu Bingöl, özelleştirmelerle ilişik “Nureddin Bitkisel dönemine ilgili 10 mahiye müddet içerisinde taşınmazların özelleştirilmelerinden elde edilen sağlık miktarı 7 bilyon 609 milyon. 35 yılda yapılan özelleştirmelerden elde edilen dirimlik ile Nebati döneminin 10 maaş müddet içerisinde özelleştirme sonucunda elde edilen dirimlik miktarı hızla tezce benzeri. Çıktı satacakları PETKİM üzere, TÜPRAŞ kadar devasa tesislerimizin hiçbirisi kalmadı, gözlerini Hazine arazilerine diktiler ve buraları satıyorlar. Bu 10 aylık müddet içerisinde satışı yapılan Hazne arazilerinin sayısı bilcümle 302” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Uğurlu Bingöl, AKP iktidarı döneminde yapılan özelleştirmelerle ilgilendiren açıklama yaptı. Bingöl, şöyle konuştu:

“AKP İKTİDARININ SERENCAM 10 YILINDA BU DEĞER TESPİT RAPORLARI AÇIKLANMIYOR”

“Bilindiği kadar devlete ilişik yurt çatı, yapı ve benzerleri satışa çıkmadan önce bir Değerlendirme Belirleme Komisyonu kurulur. Bu alt kurul o taşınmazın değerini belirleme şayan ve bunu derece tespit raporu diye niteleyerek açıklar. Yıllarca bilcümle hakeza olmuştur ve ayar tespit raporları açıklanmıştır. AKP iktidarının son 10 yılında bu değer belirleme raporları açıklanmıyor. Bu kabil raporlar açıklanmadığı ant insanın aklına bittabi burada tıpkı şeyler var diyerek geliyor. Hangi gibi, bire bir usulsüzlük, meçhul kapaklı benzeri aksiyon maalesef Sayıştay rastgele yıl yaptığı denetimler sonucunda Özelleştirme İdaresi’ni bu konuda uyarıyor. Buna karşın Özelleştirme İdaresi sözcük oyunlarıyla geçiştiriyor ve tamam 10 yıldır bu raporları açıklamıyor.

1986 yılında başlanan özelleştirmeyle alay malay 2021 yılına büyüklüğünde aradan sabık 35 almanak süre içerisinde taşınmazların yani Kaynak arazilerinin satışından elde edilen dirimlik 7 bilyon 900 milyon. Nureddin Nebati dönemine ilgilendiren 10 mahiye süre içerisinde taşınmazların özelleştirilmesinden elde edilen sağlık miktarı ise 7 bilyon 609 milyon. Yani 35 yılda yapılan özelleştirmelerden elde edilen dirimlik ile Bitkisel döneminin 10 mahiye müddet içerisinde özelleştirme sonucunda elde edilen sağlık miktarı dakikasında çabucak tıpkı.

“GÖZLERİNİ HAZİNE ARAZİLERİNE DİKTİLER VE BURALARI SATIYORLAR”

Bundan Sonra satacakları PETKİM kadar, TÜPRAŞ kabilinden devasa tesislerimizin hiçbirisi kalmadı gözlerini Hazne arazilerine diktiler ve buraları satıyorlar. Bu 10 maaş müddet içerisinde satışı yapılan Kaynak arazilerinin sayısı kamu 302. Bu araziler anca bayağı araziler değil. Gelişigüzel biri o ilimizin, o ilçemizin fehva yerindeyse yüzük oyunu kaşığı kabil araziler ve bunlar maatteessüf bire bir şekilde peşkeş çekiliyor. Tüm takır haline getirdikleri devletin Hazinesini seçimlere yönelik tavlandırmak adına, seçme yatırımı beğenmek hesabına bu araziler satılıyor. Nebati’nin gözleri ışıl ışıl, Türkiye’nin gelişigüzel namına gözlerini çevirip ışıldayan gözleri nerede benzeri karış devletin arazisi halkın malını gördüğünde acilen orası alel acele satılığa çıkarılıyor. Maatteessüf devletin Kaynak arazileri dahi diğer iri tesisleri kabilinden satılıyor.”

Share: