Türkiye’nin lavanta merkezinde üretilen lavanta antagonist birçok ülkeye ihraç ediliyor

Türkiye’nin lavanta merkezinde üretilen lavanta düşman birçok ülkeye ihraç ediliyor

Lavanta yağının kilosunun bu sene 400-450 liradan satılması bekleniyor

ISPARTA – Isparta’nın Kuyucak ilçesinde mor bahçeleriyle turizm değerine eş olan lavanta, yağıyla birlikte ilkin kozmetik olmak üzere birçok sektörde kullanılıyor. Köyüler anadan görme yöntemle lavanta hasım üretmeye başladı.

Isparta kent merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan, son dönemde lavanta bahçeleri ve ürünleriyle öne çıkan Kuyucak köyünde lavanta antagonist imalatı başladı. 280 kişinin yaşadığı bu köyde Türkiye’deki lavanta üretiminin yaklaşık yüzdelik 90’ı sağlanıyor. ‘Lavanta ıtırlı köy’ kendisine aşina Keçiborlu ilçesine sınırlanmış Kuyucak köyünde canlı tıpkı lavanta yağ üretimi yapılıyor. Kozmetik başta koyulmak üzere farklı sektörlerde geçer lavantalardan elde edilen yağlar bir nice ülkeye ihraç ediliyor. Lavanta yağının kilosunun bu sene 400-450 liradan satılması bekleniyor.

6 yıldır lavanta düşman ürettiğini dile getiren Soner Kızıl, “Biz toplu olarak 30 kilogramlık şişeler halinde tedarikçilere gönderiyoruz onlar genelde yurtdışına ihraç ediyorlar. Köyümüzde iri bire bir gelir kaynağı benim kabil 5-6 yaşama köyde üretim yapıyoruz. 5 bin dekar alandan toplanan lavantalar, sargı haline getirilerek 300 yüz kilogramlık kazanlara basılıyor. 50 kilogramlık lavantadan 1 kilogram yağ çıkarıyoruz. Şuan kazana 300 kilogram lavanta pestil 6 kilo kabil lavanta hasım almayı düşünüyoruz. Mevsim boyunca 15 ton lavanta işleyeceğim” dedi.

“Sınai makinelerde yağ çıkarmak biraz daha avantajlı”

Sınai makinelerde çıkarılan lavanta yağlarının anadan görme makinelere bakarak daha avantajlı olduğunu tamlayan yetiştirici Altın “Geleneksel makineler, üretim ve iş namına biraz henüz zordur. Gelenekselde tek seferde 50 kilogramlık lavanta basabilirsin. 5 saat muamele süresi var. Günlük genişlik çok işleyebileceğin lavanta 200 kilo ama endüstriyelde 24 saat çalıştığın ahit 2-3 ton lavanta işleyebilirsin. Endüstriyelde elan aceleci ve iş görgüsüz o yüzden az buçuk elan avantajlı” diye niteleyerek belirtti.

Geçen sene kilosu 350 liradan satılan lavanta yağının, bu zaman 400-450 liradan piyasaya çıkacağı belirtildi.

Share: