“Türkiye’de Dokuma ve Hazır Giyimde Markalaşma ve Sektörün Geleceği” paneli

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Vekil Yardımcısı Hasan Büyükdede, “Ülkemiz 30 bilyon doları aşan ihracatı ile tekstilde dördüncü, hazır giyimde altıncı nazik dış satımcı konumunda. Yalnız üründe değil süreçte ve geçer teknolojide da inovasyonu gaye alan şirketlerimizin sayısı günden güne artmaktadır.” dedi.

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı ile Malatya Valiliğince İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kurultay ve Firez Merkezi’nde ” Türkiye’üstelik Oluşum ve Hazır Giyimde Markalaşma ve Sektörün Geleceği” mevzulu panel düzenlendi.

Panelde konuşan Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakan Yardımcısı Büyükdede, tekstil ve amade giyimin erdemli istihdam yaratarak ülkenin sosyoekonomik dengesini sağlamada haddinden fazla etken benzeri tekellüf oynadığını belirtti.

Oluşum ve hazır çul sektörünün bugünkü hisse senedi düzeyinin Amerika Müttehit Devletleri ve Avrupa Birliği pazarlarına yapılan dış satım ağırlıklı üretimle gerçekleştiğini anlatım fail Büyükdede, “Ülkemiz 30 milyar doları aşan ihracatı ile tekstilde dördüncü, amade giyimde altıncı şişman ihracatçı konumunda. Takkadak üründe değil süreçte ve geçer not teknolojide da inovasyonu kasıt alan şirketlerimizin sayısı günden güne artmaktadır.” diye konuştu.

Büyükdede, tekstil sektörünün AR-GE tasarım ve inovasyonu merkezine kayran yaklaşımıyla global pazarlarda rakiplik edecek ürünleri ülkede üretebilme kabiliyetine topluluk olduğunu, Bakanlığın AR-GE ve dizayn desteklerinden ve muafiyetlerinden yararlanan 1260 AR-GE merkezinin 85’inin, 346 tasarım merkezinin 64’ünün oluşum ve amade giyim sektöründe canlılık gösterdiğini kaydetti.

Malatya uran siciline mukayyet kestirmece 1300 sanayi işletmesinin yaklaşık yüzde 16’sının nesiç ve amade çul sektöründe hareketlilik gösterdiğini belirten Büyükdede, toplanmış istihdamın yüzde 62’sinin oluşum ve hazır çul sektöründe olduğunu bildirdi.

Büyükdede, “Türkiye’nin ve dünyanın balaban hazır giyim markaları için Malatya Tevhit Uran bölgelerinde üretim yapılabilmektedir. Malatya’de istikşaf çalışmaları devam fail Sivas-Malatya, Malatya- Elazığ çabuk katar projeleri ile uran lojistik alanlarımız daha bile büyüyecektir. amma velakin Malatya’yı saran kara yolu ağının eskimemiş çalışmaları üstelik Malatya’yı daha ulaşılabilir hale getirecektir.” ifadelerini kullandı.

“Sektöre kösemenlik etmeliyiz”

AB’nin Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında Avrupa Birliğine dış satım fail sektörleri bakir yaptırımların beklediğini belirten Büyükdede, bu çerçevede yapı ve hazır giyim sektörlerinin ürünlerinin düşüncesiz dönüşümden istifade fail yapıya sahip olması gerektiğini söyledi.

Geri dönüşümden huruç maddelerin üstelik sistemin içerisine karışma edilmesinin, alçak kimyasalların varlığı ile mücadelenin, sektörün rekabet gücünü artırarak devam edebilmesinde eleştiri öneme cemaat olduğuna dikkati calip Büyükdede, kalın kafalı dönüşüm üzerine çokça çeşitli toplantılar yaptıklarını anlattı.

Yeşil Mutabakatta tevhit endüstri bölgelerine destek verdiklerini tamlayan Büyükdede, arıtma teknikleri ve teknolojilerinde üniversitelere haddinden fazla ağırbaşlı görevler düştüğünü düşündüğünü rapor etti.

Büyükdede, “Sanayicileri dönüşümün işletmelere sağlayacağı kazançlar hakkında bilgilendirerek sektöre kılavuzluk etmeliyiz.” dedi.

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Mahmut Sami Delicesine ise TSE’nin faaliyetleri karşı bilgi verdi, ülkenin stratejik önceliklerini gerçekleştirmesi üzere başka alanlarda olduğu üzere bilişim teknolojileri alanında dahi TSE’nin millî ve uluslararası düzeydeki bilgi birikimine ve tecrübesine ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Bu kullanılmamış yöntemlerde imdi devlet kendisine standartları güçlükle dışından alıp çevirme fail yahut uyarlayan bire bir mutluluk olmaktan çıkartıp çıktı standartları belirleyen tıpkısı büyüklük rolüne ulaşabilmek amacıyla bugün burada olduğu kabil hür teşebbüs, amme darülfünun hep kurumlarımızla ve kuruluşlarımızla iş birliği içerisinde çalışmalarımızı arttırdık, artırmaya devam ediyoruz. Uluslararası ölçün birliklerine TSE üyedir, amme kurumu olarak tığ bu anlamda görevimizi yerine ifham etmek vasıtasıyla üyeliklerimizi gerçekleştirdik. Yönetim yerine birlikte eğin düzeyde yönetimlerinde kortej sahibiyiz ama standartların hazırlanması sürecinde, beceri görevlerde, amme görevi yapan insanların olduğu büyüklüğünde özel sektör temsilcileri dahi bulunmakta. Yani hareket dünyamızın kendi sektörü ile ait temsilcileri o toplantılarda, standartların belirlenme çalışmalarına katılma edebilirler ve daha sonradan olgunlaştırdıktan sonradan ilişik kurumlar aracılığıyla bunlar dünyada standartlar namına yayınlanıyor. İşte bu önceki masalarda olursak dünyadaki yayınlanan standartların oluşmasında saraka sahibi olacağız. Özellikle maharet komitelerde Malatya’daki özel sektör gelişim dünyamızın temsilcilerimizin kategorik olmasını istiyoruz.” dedi.

“Anadolu’yu üretim üssü ayırmak durumundayız”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe bile nesiç ve hazır giyimin sanayinin gelişmesine çok nazik katkılar sunduğunu anlatarak, sektörün zaman 1,2 milyon çalışanı ile istihdamda reis olduğunu söyledi.

Türkiye’nin iki sektörde da küresel ölçekte dolgunca tıpkısı aktör olduğunu dile getiren Gültepe, şunları kaydetti:

“Tekstilde beşinci, hazır giyimde bile altıncı büyük tedarikçiyiz. Antrparantez melfuf ayar mucit iki sektörüz. Hazır giyimde 17 dolar olan kilo fiyatı, tekstilde 5 dolar. Bu birlikte Türkiye ortalamasının 1,67 olduğu aynı yerde ne kadar balaban aynı seksiyon olduğunu ortaya koyuyor. İkisi birlikte Türkiye’nin yeryüzü çok dış satım eden sektörü. Yani tekstil ve amade giysi, Türkiye’nin dış satım alanında birinciliği elinde tutan sektörlerinin başında geliyor. Bütün ihracatımızın da yüzdelik 15’ini kapsıyor. 2021 yılında 30 bilyon dolara yakın ayrımsız dış satım gerçekleştirdik. 2022’nin önce 9 ayında 24 milyar. İnşallah yıl böylecene bile 32 bilyon dolar gibi tıpkısı rakama bu sektörler imza atacaklar.”

Gültepe, bu sektörlere yeşil fabrikaları kazandırmaları gerektiğini dile getirdi.

“Dijital kapasitesi tüvana, yeşil fabrikalarla, ayrıca yeşil uran bölgeleriyle Anadolu’yu istihsal üssü yapmak durumundayız.” ifadesini kullanan Gültepe, bu kapsamda çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Share: