TÜRKİYE’DE 9 AYDA 1683 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre, eylül ayında meydana mevrut 43 bin 734 gidiş geliş kazasında 18 bin 570 dirilik yaralandı, 214 hayat üstelik hayatını kaybetti. Yılın evvel 9 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı 1683’e yükseldi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, eylül ayında meydana gelen trafik kazalarına ilgili verileri ve mobese kameralarına yansıyan kaza görüntülerini paylaştı. Türkiye genelinde 178’i beniâdem, 18 bin 570’i yaralanmalı, 24 bin 986’sı hasarlı atılmak amacıyla hep 43 bin 734 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 18 bin 570 dirilik yaralandı, 214 dirilik dahi hayatını kaybetti. Yılın evvel 9 ayında, gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı ise 1683’e artık. Ilkgüz ayında yer çokça kaza gidiş geliş kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da insan, yaralanmalı ve maddi hasarlı hep 5 bin 376 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 6 hayat hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa strateji etti. Sunu birkaç kazanın meydana geldiği şehirler ise Ardahan, Tunceli ve Bayburt oldu. Eylül 21 bin 38 sürücü alkollü namına dil kullanırken yakalandı, denetimlerde 1 milyon 758 bin 137 gidiş geliş cezası uygulandı. 125 bin 856 açacak ise trafikten menedildi.

KAZALAR KAMERADA

Gidiş Geliş Başkanlığı Adana, Bayburt, Eskişehir, Hatay, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ile Tunceli bile meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazalarının görüntülerini paylaştı. Hatay’da motosikletle ezgi halindeki iki kişinin üstüne posta kenarındaki benzeri ağacın dalı düştü. Kameraya yansıyan kazada motosikletteki 2 can belli belirsiz yaralandı. Nevşehir’birlikte sürücüsünün kontrolünden sâdır otomobil, ılımlı refüje çıkarken bu tam yolun karşısına boşlamak talip 2 yayaya çarptı. Sakarya’da ise yine sürücüsünün kontrolünden sâdır otomobil, kaldırıma çıkıp şemsiyesiyle giden tıpkısı arızi çarptı. Gelgeç, otomobilin çarpmasıyla tahminî 20 metre ileriye fırlayarak yaralandı. Bu anlar mobese kamerasına yansıdı.

EN FALLUS GÖRÜLEN GÜDÜCÜ HATALARI

Öte yandan trafik kazalarında arz kalın tanidik güdücü hataları Trafik Başkanlığı’nca şöyle sıralandı: ‘Araç hızını posta, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, kenar geçit ve kaplamanın daraç olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, abdestbozan izleme ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan zedelenmek, dönüş kurallarına uymamak, kırmızı kandil yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, pusat giremez trafik işareti bulunan yerlere soldurmak, eğreti ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü parçalamak, alkollü namına çevirgeç kabul etmek, ölçüsüz hızla açkı iletilmek, mürur yasağı olan yerlerden boşlamak ve kusurlu şekilde veya yasak olan yerlere otopark emretmek.?

Share: