Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası Konya’da tamamlandı

Konya’üstelik planlı Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası, kapanış töreniyle sona erdi.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen müsabakaların kapanış töreninde mütekellim Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, şampiyonaya Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti karışma 34 değişik ilden 53 kulüp ve 500’ü aşkın sporcunun katılma sağladığını söyledi.

Tulay, şampiyonanın kentte yoğun meşgul geçtiğine dikkati çekerek, “Konya’üstelik olmayı çok seviyoruz. Konya’nın hem lokasyon hem da özge özelliklerine bakıldığında satranca serencam paye uygun bire bir kent olduğunu yıllardır yaşayarak görüyoruz.” diyerek konuştu.

Kentte 22 Ağustos’tan bu yana düzenlenen organizasyonlar kapsamında tahminî 2 bin kişinin ortaklık sağladığını nâkil Tulay, emeği geçen herkese teşekkürname etti.

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise kentin tarım, endüstri ve kültürel potansiyeliyle bu arada sportif faaliyetlerle de adından söz ettirmesinin bahtiyarlık verici olduğunu anlatım etti.

Kısa müddet geçmiş kentte gerçekleştirilen 5. İslami El Birliği Oyunları’nı hatırlatan Ilbay Özkan, “İlimizin sporla birlikte tabir ediliyor olmasından nazik tıpkısı sevinme duyuyoruz. Sporda değişik branşlarda hakeza benzeri altyapının oluşması hem Konyalı hemşerilerimizin istediği tıpkısı kapı hem birlikte ülkemizin sporuna yardım sunabilecek ayrımsız düzlük diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların arkası sıra şampiyonada dereceye giren pakt ve sporculara protokol aracılığıyla ödülleri verildi.

2022 Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası’nda böke Galva Eroin Spor Kulübü Derneği olurken, ikinci Çanakkale Bilgili Satranç Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, üçüncü Çelik Satranç Spor Kulübü Derneği, dördüncü İzmir Bilgili Satranç Deneyimsizlik ve Spor Kulübü Derneği, beşinci Kader Satranç Spor Kulübü Derneği, altıncı ise İstanbul Moda Spor Kulübü oldu.

Şampiyonada dereceye giren kulüpler ati sene Türkiye Satranç İkinci Ligi’ne iltihak hakkı elde etti.

Törene Spor Hizmetleri Umumi Müdürü Mehmet Baykan, Selçuki Şehremini Ahmet Pekyatırmacı, Hedef Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Dünkü Spor Kulüpleri Federasyonu (AKSF) Başkanı Remzi Ay, kulüp yetkilileri, antrenörler ve sporcular katıldı.Share: